wtorek, 22 marca 2022 15:07

Kraków wysyła pięć autobusów miejskich z darami. Pojadą do Lwowa

Autor Marzena Gitler
Kraków wysyła pięć autobusów miejskich z darami. Pojadą do Lwowa

Zgodnie z zapowiedzią prezydenta Jacka Majchrowskiego, MPK SA przekaże miastu Lwów pięć autobusów miejskich, których tam brakuje. Ukraińskie miasto swój tabor przeznaczyło na transport uchodźców z objętych wojną regionów w bezpieczne miejsca. Miasto nie przekaże autobusów pustych. Odjadą z Krakowa wypełnione darami.

Jak poinformowało dziś MPK w Krakowie, autobusy, które pojadą do Lwowa to pojazdy marki Solaris z 2009 roku o długości 12 metrów. Autobusy są w pełni sprawne i do tej pory były eksploatowane na krakowskich liniach. Przed wyjazdem wszystkie zostały poddane szczegółowemu przeglądowi, obejmującemu najważniejsze elementy wyposażenia.

Poza autobusami MPK SA w Krakowie przekaże miastu Lwów także pakiet części eksploatacyjnych. Zważywszy na warunki wojenne umożliwi to jak najdłuższe utrzymanie ich pełnej sprawności - podkreśla MPK.

Tak, jak to zapowiedział na konferencji prasowej 11 marca prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, autobusy do Lwowa nie pojadą puste. We wtorek, 22 marca zostały zapakowane do nich dary zebrane od mieszkańców Krakowa, w tym żywność, chemia, koce, śpiwory, środki higieniczne i opatrunkowe, produkty dla dzieci oraz ubrania, a więc rzeczy bardzo potrzebne w Ukrainie. Dodatkowo firma Noho Inwestment sp. z o.o. przekazała 100 nowych materaców i poduszek.

Decyzja prezydenta Krakowa o przekazaniu autobusów to efekt apelu skierowanego przez mera Lwowa do Zgromadzenia Ogólnego Związku Miast Polskich. Okazuje się, że autobusy są w tym mieście bardzo potrzebne, zarówno do obsługi sieci komunikacyjnej, z której korzystają mieszkańcy Lwowa, jak i do transportu uchodźców. To dlatego natychmiast po rozmowie z merem Lwowa Prezydent Krakowa podjął decyzję o jak najszybszym wysłaniu autobusów do tego miasta.

Obecnie trwa jeszcze procedura dotycząca przejazdu autobusów przez granicę polsko-ukraińską. Została już jednak podjęta decyzja, że autobusy do granicy będą prowadzone przez kierowców MPK SA w Krakowie, a następnie odbiorą je kierowcy z Lwowa. Jeżeli wszystkie wymagane formalności zakończą się dzisiaj, to pięć autobusów z darami wyjedzie z Krakowa jutro, 23 marca.

fot. Fb. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne S.A. w Krakowie

Kraków

Kraków - najnowsze informacje