piątek, 13 listopada 2020 08:42

Kraków. Wzięli kredyt dla złodziei, pieniądze zostawili w... koszach na śmieci

Autor Marzena Gitler
Kraków. Wzięli kredyt dla złodziei, pieniądze zostawili w... koszach na śmieci

Krakowscy seniorzy oszukiwani przez rzekomych policjantów stracili jednego dnia 135 000 zł. Część pieniędzy pochodziła z kredytu wziętego przez ofiary w celu pomocy „policji” w „tajnej akcji”. Gotówkę poszkodowani zostawili policjantom m.in. w… koszach na śmieci.

10 listopada 70-letnia mieszkanka Krakowa zgłosiła w komisariacie V, że nieznany sprawca podczas rozmowy telefonicznej, przedstawiając się jako „policjant Jerzy Potocki z KWP w Krakowie”, poinformował że jej pieniądze w banku są zagrożone i mogą zostać skradzione. W wyniku wprowadzenia w błąd pokrzywdzona kierowana przez cały czas przez sprawcę, dokonała wypłaty pieniędzy w trzech placówkach (tego samego banku), w łącznej kwocie 70 000 zł, które pozostawiła w … koszach na śmieci oraz innych miejscach wskazanych przez rozmówcę na terenie Krakowa. Dochodzenie w tej sprawie jest w toku.

Z kolei 80-latek zgłosił, że 9 listopada odebrał telefon od mężczyzny, który poinformował go, iż do jego miejsca zamieszkania zostaną dostarczone „listy z ZUS-u”, wypytywał też o adres – w celu rzekomej weryfikacji. Kolejnego dnia (10 listopada) zadzwonił mężczyzna podający się za „policjanta Krzysztofa Janickiego z CBŚ” i wypytywał o poprzedni „telefon z ZUS”. W toku rozmowy rzekomy policjant przekazał, iż wówczas dzwonili oszuści. Podczas dalszej rozmowy namówił 80-latka na przekazanie pieniędzy twierdząc, że pieniądze będą konieczne do przeprowadzenia prowokacji i złapania oszustów na gorącym uczynku. Senior nie miał gotówki, więc za namową „policjanta” udał się z żoną do banku, gdzie małżeństwo zaciągnęło dwa kredyty na łączną kwotę 65 000 zł. Następnie wybraną z konta gotówkę seniorzy pozostawili we wskazanym miejscu tj. pod jednym z zaparkowanych samochodów. Postępowanie w tej sprawie prowadzi komisariat VII.

inf. KWP Kraków, fot. ilustracyjna

Kraków

Kraków - najnowsze informacje