środa, 2 marca 2022 10:42

Kraków wznawia zbiórkę dla indywidualnych darczyńców. Co jest potrzebne, a czego nie przyjmują wolontariusze?

Autor Mirosław Haładyj
Kraków wznawia zbiórkę dla indywidualnych darczyńców. Co jest potrzebne, a czego nie przyjmują wolontariusze?

Żywność, nowa bielizna, środki higieny osobistej, chemia domowa i podstawowe leki – to najbardziej potrzebne rzeczy, którymi teraz można wesprzeć uchodźców wojennych, którzy trafili do naszego miasta. Od dziś wznowiona zostaje zbiórka darów od osób indywidualnych na Stadionie Miejskim im. H. Reymana z myślą o uchodźcach wojennych, którzy przybyli do Krakowa. Rzeczy będą zbierane w tygodniu od godziny 12.00 do 18.00, a w weekend od 9.00 do 15.00, aż do odwołania.

Osobom, które przybyły do Krakowa, przydadzą się nie tylko żywność i podstawowe środki higieny osobistej, ale też chemia domowa typu proszki do prania czy płyny do mycia naczyń. Potrzebne będą też oprócz koców i śpiworów, także pościel i ręczniki. Prosi się, by w miarę możliwości przekazywane rzeczy były nowe. Bardzo potrzebna jest nowa bielizna.

Zbierane są także podstawowe leki, które mogą być kupione w aptece bez recepty – środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, na przeziębienie, kłopoty żołądkowe itp. Potrzebne są także bandaże, plastry, opatrunki jałowe. Prosi się, by opakowania były pełne, nieotwierane i oczywiście z aktualną datą ważności.

Uwaga! Nie są zbierane:

– odzieży, zup przygotowanych do słoików, przetworów i produktów o krótkim terminie przydatności do spożycia, świeżych owoców, warzyw, ani artykułów spożywczych, które wymagają przechowywania w lodówce.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zgłosili chęć udostępnienia swojego mieszkania dla uchodźców. W zgromadzonej bazie danych mamy już ok. 500 mieszkań. Zawieszamy więc zbieranie kolejnych propozycji, a z osobami, które przekazały nam swoją ofertę, będziemy się kontaktować w miarę potrzeb.

Od wtorku, 1 marca, na stadionie rozdawane są pakiety pomocowe dla uchodźców zgodnie z zapotrzebowaniem.

Inf.: UMK
Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Kraków

Kraków - najnowsze informacje