niedziela, 2 października 2022 16:05

Kraków. Za nami jedyny taki w Polsce bieg! Kto zwyciężył?

Autor Mirosław Haładyj

Zakończył się 15. Bieg Trzech Kopców. Uczestnicy jubileuszowej edycji Międzynarodowych Otwartych Mistrzostw Krakowa w Biegu Górskim o godz. 10.30 wystartowali pod kopcem Krakusa i pokonali 13-kilometrową trasę pod kopiec Piłsudskiego.

Bieg Trzech Kopców to jedyny w Polsce bieg górski w centrum dużego miasta, jego 13-kilometrowa trasa, z różnicą wzniesień 160 m, łączy trzy krakowskie kopce – Krakusa, Kościuszki i Piłsudskiego i prowadzi zarówno po utwardzonej, jak i nieutwardzonej nawierzchni.

Ze względu na zróżnicowanie terenu w klasyfikacji międzynarodowej bieg został zaliczony jako „anglosaski”, w którym trasa prowadzi raz w górę raz w dół, w odróżnieniu od wersji „alpejskiej”, której trasa w przeważającej części tylko się wznosi.

Bieganie w wyjątkowej scenerii – bulwarami wiślanymi obok wspaniałych zabytków czy w Lesie Wolskim – stało się ogromnym magnesem dla amatorów tej najpopularniejszej formy czynnego wypoczynku. Na trasie znajdują się liczne atrakcje turystyczne Krakowa, oprócz kopców również kładka im. o. Bernatka, Skałka, Wawel, klasztor sióstr Norbertanek. Wszędzie na trasie można się przekonać, że Kraków oferuje nie tylko zabytki i nowoczesną infrastrukturę, ale też urokliwe krajobrazy i naturalną przyrodę.

W tym roku limit uczestników został ustalony na 3500 osób. Po zakończeniu zapisów internetowych na liście startowej widniało 3226 biegaczy.

Start 15. Biegu Trzech Kopców nastąpił dzisiaj, 2 października, o godz. 10.30 ze Wzgórza Lasoty pod kopcem Krakusa, meta na Wzgórzu Sowiniec pod kopcem Piłsudskiego. Limit czasu na pokonanie trasy wynosił 2 godziny. W biegu brały udział osoby od 18. roku życia i starsze.

bieg wygrał Kenijczyk David Metto z czasem 40 minut i 57 sekund. Drugi był Tomasz Grycko z czasem 41 minut i 35 sekund, a trzecie miejsce zajął Mateusz Kaczor z czasem 41 minut i 44 sekundy.