wtorek, 4 lipca 2017 12:00

Kraków zdał egzamin z organizacji EURO U21

Autor Redaktor Techniczny
Kraków zdał egzamin z organizacji EURO U21

Ponad 100 milionów telewidzów na całym świecie obejrzało Młodzieżowe Mistrzostwa Europy w piłce nożnej UEFA EURO U21 Polska 2017, których Kraków był jednym z miast-gospodarzy. Największą uwagę przyciągnął oczywiście finał imprezy rozgrywany w naszym mieście. Relację z wypełnionego po brzegi stadionu miejskiego przy ul. Kałuży transmitowano do ponad 150 krajów!

Kraków przez ostatnie dwa tygodnie – od 16 do 30 czerwca – żył piłkarskimi emocjami związanymi z turniejem EURO U21 – najważniejszą imprezą spod egidy UEFA w tym roku kalendarzowym.

W naszym mieście rozegrano mecze grupy C, półfinał oraz finał mistrzostw. Na murawie stadionu Cracovii spotkały się reprezentacje: Włoch, Niemiec, Danii, Anglii i Hiszpanii, czyli absolutna czołówka europejskiego futbolu.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z organizacji turnieju w Krakowie. Mamy doskonałe warunki do tego, aby jak najlepiej przygotować się do każdego meczu – mówił podczas jednej z konferencji prasowych trener drużyny Niemiec Stefan Kuntz.

Profesjonalną organizację imprezy w naszym mieście doceniła także UEFA. W przerwie meczy półfinałowego Hiszpania – Włochy oficjalne podziękowania dla miasta od sekretarza UEFA Metina Kazancıoğlu odebrał Janusz Kozioł, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. EURO U21 w Krakowie.

– Doceniono nasze starania w sposób spektakularny i to chyba najlepsze świadectwo odbioru organizacji mistrzostw w Krakowie – podkreślił prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

EURO U21 było także okazją do pokazania stolicy Małopolski jako atrakcyjnego celu turystycznego, bo nasze miasto odwiedzili nie tylko przedstawiciele UEFA, ale także liczni dziennikarze i kibice z całego świata. Wielu z nich w wolnych chwilach między meczami zwiedzało Kraków i okolice. Delegacja Niemieckiego Związku Piłki Nożnej (DFB) znalazła nawet czas, aby odwiedzić Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych i Niedowidzących przy ul. Tynieckiej. Podczas spotkania z kadrą pedagogiczną i młodzieżą z ośrodka przedstawiciele DFB podarowali instytucji czek na kontynuację budowy ścieżki sensorycznej – Alei Złotych Serc.

Głośny doping, meksykańskie fale i popularne piosenki – podczas EURO U21 w Krakowie nie zawiedli także kibice. Spotkanie Dania-Włochy oglądało na żywo 8754 widzów, mecz Dania-Niemcy – 9298, a Włochy-Dania już prawie komplet – 14 039. Półfinał Anglia – Niemcy przyciągnął 13 105 fanów piłki nożnej, podczas finału reprezentacjom Hiszpanii i Niemiec kibicował komplet widzów. Dobrą frekwencję kibiców odnotowały także pozostałe miasta-gospodarze: Gdynia, Bydgoszcz, Kielce, Lublin, Tychy – średnia liczba widzów na meczach fazy grupowej UEFA EURO U21 wyniosła 11 317.

Przedstawiciele UEFA, dziennikarze oraz goście turnieju, nie kryjąc pozytywnego zaskoczenia wspominanymi wyżej liczbami, na każdym kroku akcentowali jeszcze jedną rzecz: atmosferę na trybunach podczas wszystkich spotkań czempionatu.

– Ani przez moment nie mieliśmy wątpliwości, że polska energia i gościnność w połączeniu z temperamentem zagranicznych fanów stworzą na stadionach świetny klimat – zaznacza rzecznik UEFA EURO U21 Filip Adamus.

Taki doping nie byłby jednak możliwy, gdyby nie wysokie umiejętności piłkarzy i emocjonujący przebieg meczów.

– EURO U21 pokazało, że spotkania drużyn młodzieżowych mogą dostarczyć futbol na najwyższym światowym poziomie. Krakowscy kibice mogli na własne oczy przyjrzeć się grze piłkarzom, którzy już zaraz będą bohaterami transferów za dziesiątki milionów euro. Dobrze odzwierciedla to hasło imprezy „Stars of today, superstars of tomorrow”, czyli „Gwiazdy dziś, supergwiazdy jutro” – mówił Janusz Kozioł.

– Turniej finałowy tylko utwierdził mnie w przekonaniu, że warto było, by miasto zaangażowało się w tę imprezę. Cieszymy się, że mogliśmy ugościć w Krakowie reprezentacje i kibiców, którzy postarali się, aby EURO U21 było prawdziwym piłkarskim świętem – dodał Jacek Majchrowski.

http://krakow.pl

Kraków

Kraków - najnowsze informacje