środa, 15 czerwca 2022 04:23

Kraków. Wywalczyli 21 medali podczas Otwartych Międzynarodowych Mistrzostw Polski!

Autor Joanna Jamróz-Haładyj
Kraków. Wywalczyli 21 medali podczas Otwartych Międzynarodowych Mistrzostw Polski!

21 medali (13 AZS AWF Kraków i 8 TS Wisła Kraków) wywalczyli zawodnicy z naszego regionu podczas Otwartych Międzynarodowych Mistrzostw Polski (OMMP) w gimnastyce sportowej seniorów i juniorów, rozegranych w hali „Białej Gwiazdy". Wydarzenie dofinansowała Małopolska.

W niezwykle widowiskowych i stojących na wysokim poziomie sportowym zmaganiach wystartowało około 120 gimnastyczek i gimnastyków z sześciu krajów: Danii, Łotwy, Norwegii, Polski, Słowacji i Ukrainy.

Największy sukces z krakowian odnieśli Brygida Urbańska (TS Wisła) i Filip Sasnal (AZS AWF), którzy triumfowali w wieloboju gimnastycznym. Urbańska ponadto była pierwsza w skoku i trzecia w ćwiczeniach wolnych, a Sasnal pierwszy w skoku i na poręczach, drugi w ćwiczeniach wolnych i na kółkach oraz trzeci na drążku. Ponadto w klasyfikacji wyłącznie MP Urbańska zajęła trzecią lokatę na poręczach i równoważni. Wiślaczka Maria Drobniak zwyciężyła w wieloboju juniorek, była pierwsza w ćwiczeniach wolnych i na poręczach oraz trzecia w skoku. Jej koleżanka klubowa Gabriela Janeczek stanęła na najniższym stopniu podium w ćwiczeniach wolnych juniorek, a w MP także na równoważni.

Zawodnik AZS AWF Kraków Filip Koperski zajął trzecie miejsce w wieloboju juniorów, a do tego dorzucił złoto w skoku, srebro na kółkach i brąz na koniu z łękami. Jego kolega klubowy Franciszek Korbiel zdobył złoty medal na koniu z łękami i brąz na poręczach, a inny zawodnik AZS AWF Karol Kołodziejczyk sięgnął po brąz na drążku (wszyscy w rywalizacji juniorów).

Honorowy patronat nad mistrzostwami, zorganizowanymi z okazji jubileuszu 75-lecia powstania sekcji gimnastycznej TS Wisła, sprawował prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. OMMP oglądali Anna Korfel-Jasińska, wiceprezydent Krakowa, Sylwia Czeremuga, dyrektor Departamentu Sportu i Igrzysk Europejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego i Tomasz Jażdżyński, prezes TS Wisła.

- Gimnastyka jest niezwykle ważna nie tylko dlatego, że znajduje się w panteonie dyscyplin olimpijskich, ale także z powodu olbrzymiego wpływu na ukształtowanie zawodników we wszystkich innych dyscyplinach. Nieprzypadkowo jest nazywana „matką sportu”. Jestem zaszczycony, że Województwo Małopolskie pomogło w organizacji tak prestiżowego wydarzenia

- zaznaczył marszałek Witold Kozłowski.

Ambasadorem - największych w ostatnich latach zawodów w gimnastyce sportowej w Małopolsce - był Leszek Blanik, złoty medalista Igrzysk Olimpijskich w Pekinie (2008) i brązowy z Sydney (2000) oraz prezes Polskiego Związku Gimnastycznego.

Wydarzenie wsparli finansowo Kraków, Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie, Małopolska, Szkoła Podstawowa z oddziałami sportowymi nr 5 im. Polskich Olimpijczyków, Polskok Chrzanów, Wodociągi Kraków i sponsorzy.

Inf. i foto: UMWM

Kraków

Kraków - najnowsze informacje