sobota, 14 sierpnia 2021 08:00

Kraków. Żołnierski piknik i pokazy. W niedzielę Święto Wojska Polskiego

Autor Marzena Gitler
Kraków. Żołnierski piknik i pokazy. W niedzielę Święto Wojska Polskiego

Oficjalne uroczystości na Wawelu i na placu Matejki, oraz żołnierski piknik i ciekawe pokazy w ogrodach Muzeum Archeologicznego w Krakowie - tak zapowiada się Święto Wojska Polskiego w stolicy Małopolski, którego obchodzić będziemy już w najbliższą niedzielę, 15 sierpnia.

Na mszy i pod pomnikiem

W niedziele, 15 sierpnia główne uroczystości w Krakowie rozpoczną się od mszy świętej o godzinie 10.00 w katedrze wawelskiej. Jeszcze przed mszą, o godzinie 9:30, I wicewojewoda małopolski Józef Leśniak złoży kwiaty pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego przy ul. Garncarskiej.

O godzinie 11.30 nastąpi złożenie kwiatów przy Krzyżu Katyńskim na placu im. Ojca Adama Studzińskiego, zaś o godzinie 12.00 odbędą się uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Jana Matejki: podniesienie flagi państwowej na maszt, hymn państwowy, apel pamięci, przemówienia oraz złożenie wieńców.

Piknik wojskowy w Krakowie

Po części oficjalnej organizatorzy: wojewoda małopolski Łukasz Kmita, we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej – Oddziałem w Krakowie, Muzeum Archeologicznym w Krakowie, Stowarzyszeniem Odra Niemen – Oddziałem Małopolskim oraz Wojskiem Polskim, zapraszają na piknik wojskowy w ogrodach Muzeum Archeologicznego, gdzie Wojsko Polskie przygotuje swoje stoiska promocyjne. Żołnierze opowiedzą o służbie wojskowej, zaprezentują broń oraz elementy wyposażenia. Nie zabraknie także prawdziwej wojskowej grochówki.

IPN – Oddział w Krakowie przygotuje mobilny punkt edukacyjny, prezentację m.in. wystawy „Będzie wielka albo nie będzie jej wcale”, gry i quizy związane ze Świętem Wojska Polskiego i Bitwą Warszawską oraz akcją rozbicia więzienia św. Michała, a także prezentację umundurowania i uzbrojenia formacji wojskowych z lat 1918-1920. Muzeum Archeologiczne udostępni też woje wystawy – w tym te prezentujące, czym walczyli nasi przodkowie.

Będzie można również zobaczyć rekonstrukcję historyczną Podhalańskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznych „Błyskawica” im. Józefa Kurasia „Ognia” pt. „Ogniowe rozbicie więzienia św. Michała”.

To nie koniec sierpniowych wojskowych uroczystości, bo już 18 sierpnia przy ulicy Poselskiej 3 odbędzie się uroczystość upamiętniająca 75. rocznicę rozbicia więzienia św. Michała przez 6. Kompanię Zgrupowania partyzanckiego „Błyskawica”.

Przypomnijmy: 15 sierpnia obchodzimy 101. rocznicę cudu nad Wisłą. Jest to również Święto Wojska Polskiego. Z kolei 18 sierpnia obchodzimy 75. rocznicę rozbicia więzienia św. Michała w Krakowie.

fot. Wikipedia

Kraków

Kraków - najnowsze informacje