niedziela, 14 lutego 2021 18:22

Krakowskie uroczystości w 79. rocznicę powstania AK

Autor Marzena Gitler
Krakowskie uroczystości w 79. rocznicę powstania AK

14 lutego uczczono 79. rocznicę przekształcenia ZWZ w AK. Z tej okazji hołd walczącym i poległym w obronie Ojczyzny oddali wojewoda małopolski Łukasz Kmita i dyrektor oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie Filip Musiał.

W godzinach porannych dr Musiał złożył kwiaty pod Pomnikiem Czynu Zbrojnego Żołnierzy Polski Walczącej. Potem w katedrze na Wawelu odbyła się msza święta sprawowana przez metropolitę krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego, który wygłosił homilię poświęconą wydarzeniom z 1942 r. Po zakończeniu liturgii uczestniczący w niej przedstawiciele władz, instytucji, wojska oraz służb porządkowych, a także mieszkańcy Krakowa, udali się na pl. Jana Matejki, by przed Grobem Nieznanego Żołnierza uhonorować złożeniem kwiatów wszystkich walczących za Polskę.

14 lutego 1942 r., z rozkazu Naczelnego Wodza gen. Władysława Sikorskiego, Związek Walki Zbrojnej został przekształcony w Armię Krajową. Na jej czele stanął gen. Stefan Rowecki „Grot”. Podziemne wojsko, będące fenomenem w okupowanej Europie, skupiło w sobie niemal całą patriotycznie nastawioną część narodu polskiego. W szczytowym okresie AK liczyła ponad 300 tys. zaprzysiężonych żołnierzy.

inf. i foto: MUW, IPN Kraków

Kraków

Kraków - najnowsze informacje