środa, 23 czerwca 2021 14:01

Kredyt pod zastaw hipoteki - na czym polega i jak z niego skorzystać

Autor kal
Kredyt pod zastaw hipoteki - na czym polega i jak z niego skorzystać

Hipoteka to jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich zadłużeń pobieranych z banku. Niejednokrotnie mamy z nią do czynienia nie tylko w przypadku kredytów hipotecznych. Dobrym pomysłem jest także kredyt pod zastaw domu, mieszkania czy innej nieruchomości na dowolny cel.

Na czym polega kredyt pod zastaw hipoteki?

Banki udzielając kredytów, starają się oszacować ryzyko, z jakim wiąże się powierzenie środków swoim klientom. Im niższe ryzyko, tym na lepszą ofertę może liczyć kredytobiorca. W celu zminimalizowania ryzyka strat stosuje się różne formy zabezpieczeń. Pożyczka pod zastaw hipoteki zakłada, że zabezpieczeniem udzielonego kredytu jest hipoteka na nieruchomość. Taki rodzaj kredytu nie zobowiązuje do kupna mieszkania czy domu. Klient może przekazać pieniądze na dowolny  cel, a posiadana przez niego nieruchomość staje się zabezpieczeniem dla banku. Taka forma kredytu charakteryzuje się dużą elastycznością, a oddanie w zastaw hipoteki wiąże się z możliwością otrzymania wyższej kwoty lub korzystniejszych warunków pożyczki. To wyjście jest niejednokrotnie dużo łatwiejsze i szybsze od starania się o kredyt gotówkowy. Dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej często jest jedynym sposobem na otrzymanie dużej kwoty.

Kto może skorzystać z kredytu pod zastaw hipoteki?

Mimo że posiadanie nieruchomości daje podstawy do uzyskania dużo lepszych warunków pożyczki, wciąż wiąże się z koniecznością spełnienia kilku wymogów. Przed staraniem się o pożyczkę pod zastaw hipoteki, kredytobiorca powinien upewnić się, że posiada prawo własności nieruchomości. W większości przypadków jest to warunek konieczny do udzielenia kredytu, jednak niekiedy bank zgadza się na udzielenie pożyczki, pod zastaw posiadłości osoby trzeciej, jeżeli ta wyrazi na to zgodę. Często niezbędne jest także posiadanie zdolności kredytowej. Procedura udzielania kredytu pod zastaw hipoteki, wciąż wymaga przeprowadzenia oszacowania ryzyka. Kredytodawca musi uzyskać pewność, że klient będzie w stanie regularnie spłacać zadłużenie, dlatego często niezbędne jest posiadanie pozytywnej zdolności kredytowej. Zwykle wymogi dotyczą również stażu pracy kredytobiorcy oraz jego wieku. Należy także pamiętać, że nie wszystkie źródła dochodu brane są pod uwagę w procesie przydzielania pożyczki.

Jakie nieruchomości można zastawiać?

Można starać się o udzielenie pożyczki pod zastaw hipoteki, jeżeli jesteśmy właścicielami dowolnej nieruchomości, może być to dom, mieszkanie, powierzchnia biurowa, czy często działka. Wysokość kredytu po zastaw będzie uzależniona od wartości posiadanej nieruchomości. Zwykle można liczyć na otrzymanie 80% wartości domu czy mieszkania. Warto również pamiętać, że pożyczka pod zastaw hipoteki nie zmiana praw właściciela do obiektu. Kredytobiorca wciąż pozostaje właścicielem posesji i może korzystać z niej w dowolny sposób.

Gdzie można dostać pożyczkę pod zastaw hipoteki?

Zwykle jakichkolwiek kredytów, także tych pod zastaw domu, mieszkania czy innej nieruchomości udziela bank. Poza koniecznością posiadania posiadłości, banki wymagają jednak też często spełnienia szeregu innych wymagań. Brak zdolności kredytowej, negatywna historia kredytowa czy nieodpowiedni staż pracy często uniemożliwiają szansę otrzymania kredytu. Warto jednak wiedzieć, że pożyczkę pod zastaw hipoteki, można także uzyskać od firm spoza sektora bankowego. Zwykle w przypadku firm poza bankowych procedura otrzymania kredytu jest zdecydowanie prostsza. Firmy często nie oczekują rozbudowanej dokumentacji potwierdzającej dochody czy wieloletniego stażu pracy. Jeżeli poszukujesz dobrej oferty kredytowej pod zastaw hipoteki, zapoznaj się z ofertą na stronie futurecapital.pl.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje