wtorek, 26 stycznia 2021 14:36

Ksiądz kazał uczniom podpisać oświadczenie o niepopieraniu Strajku Kobiet. Jest reakcja kurii

Autor Aleksandra Tokarz
Ksiądz kazał uczniom podpisać oświadczenie o niepopieraniu Strajku Kobiet. Jest reakcja kurii

Jak uważa ks. Piotr Steczkowski, kanclerz kurii diecezji rzeszowskiej duchowny z Ropicy Polskiej „pomógł podjąć decyzję o przystąpieniu do sakramentu bierzmowania nie tylko w sposób wolny, ale także bardziej świadomy, co zasługuje na uznanie”. Ksiądz kazał podpisać uczniom oświadczenia, w których mieli zadeklarować, że nie popierają Strajku Kobiet.

"Ja, niżej podpisany kandydat do Sakramentu Dojrzałości Chrześcijańskiej, wobec Chrystusa obecnego w Najświętszym Sakramencie oświadczam, że nie popieram tzw. »strajku kobiet«" - tak brzmi fragment oświadczenia, który podpisać mieli uczniowie, chcący przystąpić do sakramentu bierzmowania w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Ropicy Polskiej. Za brak podpisu pod wspomnianym oświadczeniem groziło niedopuszczenie do sakramentu.

Ropica Polska: Bierzmowanie tylko z oświadczeniem o nie popieraniu Strajku Kobiet
Uczniowie, którzy chcą przystąpić do sakramentu bierzmowania w Ropicy Polskiej, muszą podpisać dokument, w którym oświadczają, że nie popierają „Strajku Kobiet”. Za brat podpisu grozi niedopuszczenie do sakramentu. „Ja, niżej podpisany kandydat (kandydatka) do Sakramentu Dojrzałości Chrześcijańskie…

Ksiądz nie chciał komentować sytuacji. Głos zabrał jednak kanclerz kurii diecezji rzeszowskiej. W opublikowanym oświadczeniu możemy przeczytać, że "proboszcz parafii w Ropicy Polskiej, w związku z wątpliwościami czy owa spójność występuje u trzech osób z grupy przygotowującej się do przyjęcia bierzmowania, poprosił je o złożenie pisemnych deklaracji potwierdzających ich wybory moralne. Dzięki temu pomógł im podjąć decyzję o przystąpieniu do sakramentu bierzmowania nie tylko w sposób wolny, ale także bardziej świadomy, co zasługuje na uznanie".

"Do sakramentu bierzmowania w Kościele Katolickim mogą i powinny przystępować tylko te osoby, które akceptują prawdy wiary i zasady moralności przez niego głoszone" - podkreśla w dokumencie ksiądz kanclerz. - "Jednym z ważnych elementów przygotowania do sakramentu bierzmowania jest weryfikacja spójności między deklarowaną wiarą kandydatów a podejmowanymi decyzjami i ich zachowaniem".

fot. Diecezja Rzeszowska

Gorlice - najnowsze informacje