czwartek, 1 lutego 2024 08:17

Kto może refinansować kredyt hipoteczny? Radzimy, jak się za to zabrać!

Autor Artykuł sponsorowany
Kto może refinansować kredyt hipoteczny? Radzimy, jak się za to zabrać!

Od czasu podpisania Twojej umowy kredytowej sporo zmieniło się na rynku i nowi kredytobiorcy mogą korzystać z dużo lepszych ofert? Nie musisz godzić się na wyższe raty. Refinansowanie kredytu hipotecznego to sprawdzony sposób na uzyskanie dużych oszczędności. Sprawdźmy, jak z niego skorzystać.

Na czym polega refinansowanie kredytu hipotecznego?

Przeciwnicy kredytów mieszkaniowych często jako argument przemawiający przeciwko tym produktom przywołują wizję związania się kredytobiorcy z bankiem na wiele dekad. I choć rzeczywiście, jak wskazuje raport AMRON-SARFiN, najczęściej wybierany na naszym rynku okres spłaty wynosi 25–30 lat, wcale nie jest prawdą, że klienci nie mają żadnych możliwości zmiany banku.

Podstawowym rozwiązaniem jest refinansowanie kredytu hipotecznego. W ramach tego procesu dochodzi do zaciągnięcia nowego kredytu w celu spłacenia istniejącego już zobowiązania. Głównym celem refinansowania jest uzyskanie lepszych warunków kredytowania. W większości przypadków jest to niższa marża, ale korzyści można osiągnąć również, zmieniając okres spłaty czy rodzaj oprocentowania. W praktyce możliwości jest naprawdę sporo.

Oczywiście refinansowanie dotyczy przeniesienia kredytu do innej instytucji. Refinansowanie kredytu hipotecznego w tym samym banku nie jest możliwe, jednak w ten sposób często określa się zmianę warunków spłaty, co jest jak najbardziej w Twoim zasięgu.

Kto może refinansować kredyt?

Kredyty refinansowe wciąż nie cieszą się na naszym rynku zbyt dużą popularnością. Przede wszystkim trzeba więc uzupełnić wiedzę. Więcej o refinansowaniu kredytu hipotecznego przeczytasz na stronie: https://blogkredytowy.pl/refinansowanie-kredytu-hipotecznego/.

Wbrew pozorom naprawdę wielu kredytobiorców może skorzystać z tego rozwiązania. Podstawowym kryterium jest… zdolność kredytowa. Musisz pamiętać, że kredyt hipoteczny na refinansowanie zakupu mieszkania, jak niekiedy określa się ten produkt, to w rzeczywistości zupełnie nowy kredyt.

Zdolność musi więc pozwalać na jego zaciągnięcie. Bank udzielający kredytu mieszkaniowego nie może zablokować tego typu transakcji. Jedynie w okresie pierwszych 36 miesięcy może wiązać się z dodatkową opłatą z tytułu wcześniejszej spłaty, jednak większość instytucji z niej zrezygnowała.

Kiedy skorzystać z refinansowania?

Na szczęście w naprawdę wielu przypadkach okazuje się, że zdolność jest nie tylko wystarczająca, ale nawet prezentuje się zdecydowanie lepiej niż w momencie zaciągania pierwotnego kredytu. Do tego dochodzi także niższa kwota samego zobowiązania, jakiej będziesz potrzebować.

W końcu – nawet jeśli decydujesz się na refinansowanie kredytu stosunkowo szybko – kapitał pozostały do spłaty uległ uszczupleniu. To z kolei oznacza lepszy wskaźnik LtV (pożyczka od wartości). Koniec końców transakcja będzie oznaczała dla banku mniejsze ryzyko, a to może znaleźć przełożenie na proponowane warunki, w tym obniżenie marży.

Dodatkowe możliwości dzięki refinansowaniu

Zwykle o refinansowaniu myślimy w kontekście polepszenia warunków spłaty. Ale ten produkt oferuje także inne korzyści. W jego ramach można na przykład otrzymać dodatkowe środki. Kredyt hipoteczny na refinansowanie poniesionych kosztów, na przykład w związku z remontem nieruchomości, cieszy się sporą popularnością.

Pieniądze można jednak przeznaczyć w praktyce na dowolny cel. Zaleta takiego rozwiązania jest oczywista. Warunki spłaty będą zdecydowanie korzystniejsze niż w przypadku popularnych kredytów gotówkowych. Nie musisz także zaciągać dodatkowych zobowiązań.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka