piątek, 22 września 2023 05:05

Kto z powiatu miechowskiego powalczy o mandaty do Sejmu i Senatu?

Autor Mirosław Haładyj
Kto z powiatu miechowskiego powalczy o mandaty do Sejmu i Senatu?

15 października odbędą się w Polsce wybory parlamentarne. Z pewnością będą to wybory z wysoką frekwencją, bo kampania de facto trwała już od wielu miesięcy. Jednak stosunkowo niedawno poznaliśmy nazwiska kandydatów ze wszystkich list. Kto zmierzy się w wyścigu o mandat posła i senatora? Na listach są też reprezentanci powiatu miechowskiego.

Mieszkańcy powiatu miechowskiego będą głosować na kandydatów do Sejmu w okręgu nr 13, obejmującego obszar ich starostwa oraz powiatów: krakowskiego, olkuskiego oraz Krakowa (jako miasta na prawach powiatu). Liczba mandatów o którą będą ubiegać się startujący wynosi czternaście.

Z kolei senator zostanie wybrany w jednomandatowym okręgu nr 31, w skład którego wchodzą te same powiaty co w przypadku okręgu wyborczego do Sejmu, ale bez Krakowa. Czwórkę kandydatów do niższej izby parlamentu tworzą: Wiesław Bator z Krakowa, startujacy z listy komitetu wyborczego Wolni i Solidarni (będący zarazem członkiem tej partii), Grzegorz Małodobry z Krzeszowic (komitet wyborczy KO) będący członkiem Platformy Obywatelskiej, Wojciech Ozdoba z Olkusza, członek partii Nowa Demokracja, startujący z listy tejże i Marek Pęk z Krakowa, kandydat Prawa i Sprawiedliwości, należący do tej partii.

Konfederacja

Już w połowie lipca Konfederacja zaprezentowała swoje trójki, które otworzą listę kandydatów w poszczególnych okręgach. Liderami listy Konfederacji w okręgu nr 13 są: Konrad Berkowicz (1) z Krakowa (członek partii Nowa Nadzieja), Bartosz Bocheńczak (2), również z Krakowa (członek partii Nowa Nadzieja) i Wojciech Siński z Jaworzna (członek partii Konfederacja Korony Polskiej).

Na liście Konfederacji nie znaleźli się kandydaci z powiatu miechowskiego.

Koalicja Obywatelska – PO, .N, IPL, Zieloni

Pierwszą trójkę na liście KO tworzą: Bartłomiej Sienkiewicz (1) z Warszawy, Jagna Marczułajtis-Walczak (2) z Poronina i Aleksander Misztalski (3)z Krakowa. Wszyscy wymienieni powyżej kandydaci są członkami Platformy Obywatelskiej. Ponadto, z lokalnych działaczy, na liście zobaczymy Waldemara Jakubasa (16) z Miechowa.

Nowa Lewica

Lewicę w okręgu nr 13 reprezentować będą: członek Nowej Lewicy Maciej Gdula (1) z Warszawy, Daria Gosek-Popiołek (2) z Krakowa (Lewica Razem) i Jan Orkisz (3) z Olkusza, należący do Unii Pracy.

Na liście Nowej Lewicy zabrakło lokalnych działaczy.

Prawo i Sprawiedliwość

Pierwszą trójkę listy Prawa i Sprawiedliwości tworzą: Małgorzata Wasserman (1) z Krakowa (bezpartyjna), Andrzej Adamczyk (2) z Krzeszowic i Jacek Osuch (3) z Olkusza. Dwaj ostatni kandydaci należą do partii Prawo i Sprawiedliwość.

Ponadto na liście zobaczymy: Krzysztofa Świerczka (7) z Miechowa (członek partii PiS) i Mirosława Drożdża (10) z Gołczy (członek PiS).

Polska Jest Jedna

O głosy wyborców w okręgu nr 13 z listy wyborczej Komitetu Wyborczego Polska Jest Jedna powalczą: Sylwia Kopacz (1) z Krakowa (bez przynależności partyjnej), Ryszard Kijanka (2) z Gorlic (członek partii Polska Jest Jedna) i Stanisław Żyrkowski z Krakowa (3), nienależący do żadnej partii.

Na liście wyborczej KW Polska Jest Jedna zobaczymy także: Grzegorza Uchto z miejscowości Cisie (4), Joannę Filipek (5) z Miechowa (oboje należą do partii Polska Jest Jedna), Annę (11) Kielano-Pypno z Charsznicy (członek partii politycznej Polska Jest Jedna), Andrzeja Soczówkę (14) z Strzeżowa Drugiego  (bezpartyjny) i Katarzynę Tkaczewską (16) z Miechowa (także bezpartyjna).

Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców

Liderami listy Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców w okręgu nr 13 są pochodzący z Krakowa: Mateusz Rosół (1), członek partii politycznej Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców, Leszek Sady (2) również członek PLSP i Katsiaryna Shydlouskaya (3), bez przynależności partyjnej.

Na liście KW Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców nie znaleźli się kandydaci z powiatu miechowskiego.

Fot. gł: Mateusz Łysik

Miechów - najnowsze informacje

Rozrywka