wtorek, 1 lutego 2022 06:31

Kupujesz na tych portalach? Uważaj, policja ostrzega przed nową metodą oszustów!

Autor Joanna Jamróz-Haładyj
Kupujesz na tych portalach? Uważaj, policja ostrzega przed nową metodą oszustów!

Wadowiccy policjanci ostrzegają osoby sprzedające na portalach internetowych olx.pl, Vinted.pl, itp. Uwaga na oszustów wysyłających poprzez aplikację WhatsApp linki do fałszywych stron w celu otrzymania płatności.

Mechanizm działania oszustów internetowych jest podobny. Sprawca oszustwa podający się za potencjalnego kupującego za pomocą komunikatora WhatsApp nawiązuje kontakt z osobą sprzedającą. Kupiec zapewnia sprzedawcę, że już dokonał zapłaty i wysyła mu link do strony „pozwalającej  na finalizację transakcji” oraz otrzymanie płatności. Tymczasem to spreparowana witryna (np. OLX-a, VINTED), gdzie następnie  „w celu otrzymania pieniędzy za wystawiony przedmiot z ogłoszenia” w panelu (fałszywym – udającym np. operatora transakcyjnego Payu) sprzedawca ma podać m.in. dane karty lub login i hasło dostępowe do bankowości internetowej swojego rachunku.

Pod żadnym pozorem nie wolno tego robić.

-Pamiętajmy, że to tylko sposób działania sprawcy, by wyłudzić od nas dane dostępowe do naszego rachunku i spowodowania szkody majątkowej. Zdobyte w ten sposób przez sprawców oszustw dane mogą z kolei posłużyć do popełnienia przestępstwa na naszą szkodę np. wypłaty pieniędzy z konta lub zaciągnięcia w naszym imieniu pożyczki na rachunku. Pamiętajmy, by otrzymać płatność, wystarczy kupującemu podać tylko numer rachunku

-przypominają policjanci z Wadowic.

W ostatnim czasie na terenie powiatu wadowickiego doszło do kilku tego typu przestępstw. Na przykład pod koniec stycznia 29-letnia mieszkanka Wadowic poinformowała wadowicką komendę o oszustwie dokonanym na jej szkodę, podczas sprzedaży aparatu tlenowego za pośrednictwem portalu olx. Sprawca podający się za potencjalnego kupującego przekazał poprzez komunikator WhatsApp informację, iż kobieta musi kliknąć w załączony link celem odebrania środków pieniężnych. Po jego aktywowaniu, wadowiczanka została przekierowana na stronę swojego banku. Następnie, postępując zgodnie z procedurą, wpisała login i hasło. Po chwili okazało się, że strona banku, na którą się zalogowała, wygasła. Po kolejnym zalogowaniu się na swoją stronę bankową, zorientowała się, że sprawca wygenerował z jej konta kod BLIK do wypłaty w bankomacie 700 zł, który zatwierdził – autoryzował na jej elektronicznym rachunku, dzięki otrzymanym od niej hasłom/pinom.

-Jeśli już niefortunnie staniemy się ofiarą przestępstwa, należy niezwłocznie skontaktować się telefonicznie z swoim bankiem w celu zablokowania dostępu do naszego rachunku lub karty bankomatowej. Następnym krokiem będzie zgłoszenie tego faktu w najbliższej jednostce policji

-przypomina wadowicka policja.

Inf. i foto: KPP Wadowice

Małopolska - najnowsze informacje