czwartek, 3 lutego 2022 20:34

Kwarantanna zostanie zniesiona? Prof. Horban wyjaśnia

Autor Katarzyna Jamróz
Kwarantanna zostanie zniesiona? Prof. Horban wyjaśnia

W rozmowie z RMF FM, prof. Andrzej Horban powiedział, że jeżeli liczba zakażeń będzie wciąż tak wysoka, można rozpatrywać zniesienie kwarantanny. W Polsce w izolacji przebywa obecnie ponad 600. tysięcy osób.

W ocenie głównego doradcy premiera do spraw COVID-19 nie byłoby kwarantanny, a izolacja dla osób, które otrzymałyby dodatni wynik testu na obecność koronawirusa. Po ustąpieniu objawów, trwałaby dwa dni. Osoby, które byłyby po kontakcie z osobą zakażoną, należałoby zachęcać do noszenia maseczek i  utrzymywania dystansu. Prof. Horban zastrzegł, że na razie są to pomysły, a nie decyzje.

Wszystko zacznie się rozstrzygać za dwa tygodnie, czyli w połowie lutego. Zobaczymy, jak zadziała powrót z ferii zimowych, czy ta fala zacznie opadać

– powiedział w rozmowie z Michałem Dobrołowiczem.

Po fali Omikron możliwy powrót Delty ?

Ekspert wyjaśnia, że na podjęcie dalszych decyzji trzeba poczekać do połowy lutego, by zobaczyć jak zadziała powrót młodzieży do szkół. Główny doradca premiera do spraw COVID-19 poinformował, że według niego, na początku marca liczba zdiagnozowanych infekcji będzie mniejsza niż obecnie. Prof. Andrzej Horban zwrócił uwagę na to, że po fali Omikronu może wrócić wariant Delta, który nie zniknął, a został przytłumiony.  Jego zdaniem zakażeń SARS-CoV-2 na wiosnę będzie niewiele, jeżeli większa część społeczeństwa nabierze odporności przez szczepienie lub przechorowanie COVID-19.

W czwartek (3 lutego) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 54 477 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Ostatniej dobry zmarło 307 osób zakażonych koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarło 69 osób, z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 238 osób.

Fot. Kancelaria Premiera/Twitter

koronawirus

koronawirus - najnowsze informacje