poniedziałek, 22 kwietnia 2024 12:41, aktualizacja 8 miesięcy temu

Kwaśny nowym prezydentem Tarnowa. Zmiany też w Żabnie i Wietrzychowicach

Autor Marzena Gitler
Kwaśny nowym prezydentem Tarnowa. Zmiany też w Żabnie i Wietrzychowicach

W II turze wyborów w regionie tarnowskim głosowanie odbyło się w Tarnowie i czterech gminach powiatu tarnowskiego. Najwięcej oczu zwróconych było na Tarnów, gdzie startował wspierany przez Koalicję Obywatelska Jakub Kwaśny, wieloletni przewodniczący Rady Miejskiej w Tarnowie, ostry krytyk prezydenta Romana Ciepieli, który jednak poparł go jako kandydata na swojego następcę. Jego rywalem był kandydat PiS Henryk Łabędź, ale w ponad stutysięcznym mieście nie miał szans na zdobycie większości pod szyldem partii, która przegrała wybory parlamentarne z Koalicją Obywatelską.

"Jeżeli porównamy wyniki dwóch głównych sił politycznych, czyli Platformy Obywatelskiej i PiS-u to mam rzeczywiście powody do satysfakcji - powiedział na konferencji prasowej podsumowującej wybory Donald Tusk. - PiS w wielu miejscach po prostu zniknął - ocenił premier i lider PO, który już wczoraj wieczorem cieszył się z wyników w Tarnowie.

Faktycznie w Tarnowie, mimo kłopotów związanego z Platformą Romana Ciepieli (w maju ubiegłego roku po raz piąty nie uzyskał wotum zaufania), zwyciężyła popierająca go Koalicja Obywatelska, a nowym prezydentem będzie punktujący go w Radzie Miasta, jej przewodniczący Jakub Kwaśny. Warto wspomnieć, że Kwaśny nie był on pierwszym wyborem dotychczasowego prezydenta, który lansował początkowo Małgorzata Mękal, powołując ją w styczniu br. na swoją nową zastępczynię. Ostatecznie jednak poparł Kwaśnego. "Demokracja to umiejętność zawierania kompromisów. Życzę Jakubowi Kwaśnemu, aby nowo wybrana Rada Miejska wspierała Go w realizacji projektów rozwojowych Tarnowa" - napisał.

Tarnowskie nieformalne „prawybory” w Koalicji 15 października zakończone. Jakub Kwaśny uzyskał poparcie Zarządu...

Opublikowany przez Roman Ciepiela - Prezydent Tarnowa Piątek, 23 lutego 2024

Mękal zabiegała o wysunięcie jej kandydatury na prezydenta Tarnowa, ale przegrała prawybory w tarnowskiej PO i ostatecznie ustąpiła miejsca Jakubowi Kwaśnemu. Sama natomiast wystartowała do rady miejskiej i wspierała Kwaśnego w kampanii. Zresztą nie tylko ona. Oprócz lokalnych polityków w czasie kampanii samorządowej w Tarnowie Platformę wspierał m.in. Bartłomiej Sienkiewicz, Marzena Okła-Drewnowicz i Rafał Trzaskowski.

Czy wynik II tury zaskoczył mieszkańców Tarnowa? Jakub Kwaśny prowadził już znaczną przewagą po głosowaniu 7 kwietnia. Zagłosowało na niego 44,54 proc. wyborców (jego późniejszy rywal zdobył głosy 30,83 proc wyborców). Ta blisko 14-procentowa przewaga nieco zmniejszyła się w powtórnym głosowaniu, ale i tak wystarczyła, aby cieszyć się z tak dużego poparcia (56,15 do 43,85 proc.). Kwaśny wygrał niemal we wszystkich obwodach głosowania. Mniej niż 50 proc. otrzymał tylko w 7 z 74 komisji.

Nowo wybrany prezydent nie krył wzruszenia po podaniu pierwszych wyników i podziękował swoim wyborcom.

  • Zobacz:
Są pierwsze informacje o wynikach II tury wyborów
Gorąca noc nie tylko w Krakowie, ale również w innych miastach Małopolski. Kto może cieszyć się już z wygranej, a kto nadal będzie czekał na wyniki

Jak poinformowano na oficjalnej stronie miasta, ślubowanie nowego prezydenta odbędzie się podczas pierwszej sesji nowej Rady Miejskiej, która odbędzie się w poniedziałek, 6 maja. Przy okazji warto odnotować, że miejsce Jakuba Kwaśnego w nowej Radzie Miejskiej zajmie Zbigniew Kolak, który w okręgu wyborczym numer 2 uzyskał trzeci wynik spośród kandydatów KKW Jakuba Kwaśnego – Nasze Miasto Tarnów.

Wczorajsza druga tura wyborów samorządowych wyłoniła nowego prezydenta Tarnowa. Został nim reprezentujący KKW Koalicja...

Opublikowany przez Mój Tarnów Poniedziałek, 22 kwietnia 2024

Jakub Kwaśny będzie mógł rządzić w Tarnowie z poparciem większości w radzie miejskiej. Jego komitet zdobył co prawda tylko 5 z 23 mandatów, ale z pewnością wesprze go 8 radnych Koalicji Obywatelskiej.  Łabędź, który był też kandydatem na radnego z PiS, będzie jednym z ośmiu samorządowców z tego komitetu. Dwóch radnych wprowadził do rady miejskiej KWW Tak Dla Tarnowa.

Warto przypomnieć, że w tym roku pretendentami do fotela burmistrza było aż 4 kandydatów. Oprócz Kwaśnego o Łabędzia o fotel burmistrza walczył Krzysztof Rodak (KWW Tak Dla Tarnowa, 20,31 proc głosów w I turze) i Karol Pęczek z Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców (4,32 proc, w I turze) .

Frekwencja w Tarnowie wyniosła w I turze 46,52 proc., a w drugiej - 41,76 proc.

II tura w powiecie tarnowskim

II tura odbyła się również w Gromniku, Wojniczu oraz Wietrzychowicach i Żabnie, ale zmiana na stanowisku urzędującego włodarza nastąpi tylko w dwóch ostatnich gminach.  

W Wietrzychowicach Robert Śpiewak wynikiem 56,21 do 43,79 proc. pokonał dotychczasowego wójta Tomasza Banka, natomiast w Żabnie Tomasz Kijowski zwyciężył z dotychczasową burmistrz, Martą Herduś. Na Kijowskiego postawiło 59,73 proc. głosujących, Herduś poparło 40,27 proc. wyborców.

W Wojniczu wybory wygrał dotychczasowy burmistrz Tadeusz Bąk, który o 16,48 proc. wyprzedził swojego rywala Janusza Stafiiego (odpowiednio 58,24 i 41,76 proc.). Z kolei w Gromniku Małgorzata Kras pokonała dotychczasowego wójta Bogdana Stasza. Na Kras zagłosowało 62,91 proc wyborców, a na Stasza 37,09 proc. biorących udział w wyborach.  

fot. Mateusz Łysik / Facebook Jakub Kwaśny

Tarnów - najnowsze informacje

Rozrywka