czwartek, 15 września 2022 12:53

KWIATY PAMIĘCI I WDZIĘCZNOŚCI - wernisaż japońskiej artystki w Niepołomicach

Autor Głos 24
KWIATY PAMIĘCI I WDZIĘCZNOŚCI - wernisaż japońskiej artystki w Niepołomicach

Projekt obejmuje wystawę 67 prac japońskiej Artystki Yasuko Sawaoka, która od 40 lat tworzy w technice mokurito (mokulito). Wernisaż wystawy z udziałem Artystki oraz radcy Ambasady Japonii w Polsce połączony z recitalem fortepianowym Atsuko Seta odbędzie się w zamku królewskim w Niepołomicach w niedzielę, 18 września o godz. 17.00.

Wystawa w zamkowych piwnicach będzie czynna do 10 października 2022 roku. Wszystkie wystawiane prace Artystka pozostawia Niepołomicom w darze.

Dzień wcześniej, w sobotę 17 września o godz. 17.00 odbędzie się aukcja 14 prac Yasuko Sawaoka, którą organizuje krakowski oddział Lions Club w swojej siedzibie przy ul. Sławkowskiej 17 w Krakowie. Aukcję uświetni charytatywny koncert fortepianowy w Auli PAU w wykonaniu japońskiej pianistki Atsuko Seta.
Całkowity dochód z aukcji przeznaczony jest na rzecz walczącej Ukrainy.

W Małopolskim Centrum Dźwięku i Słowa w Niepołomicach będzie miała miejsce wystawa rysunków dziecięcych zatytułowana Inochi (Życie). Ich autorami są dzieci z Niepołomic, Myślenic, Krakowa, Gniezna, Płocka, Celestynowa, Wejherowa, Starej Wsi i Leszna. Rysunki są wykonane na japońskim papierze czerpanym „Washi”, dostarczonym przez japońskiego artystę Kiyokatsu Matsumiya.
Wernisaż wystawy odbędzie się w poniedziałek, 19 września o godz. 11.00.

Równolegle w Nowym Targu prace 5 artystów z Polski i 7 z Japonii złożą się na wystawę „Spotkanie z Mokurito" – litografia na drewnie japońskich i polskich artystów. Wernisaż wystawy w Muzeum Drukarstwa odbędzie się 20 września o godz. 17.30, a o 18.30 w Szkole Muzycznej im. F. Chopina w Nowym Targu odbędzie się koncert charytatywny japońskiej pianistki Atsuko Seta. Przed koncertem organizowana jest zbiórka pieniędzy na pomoc Ukrainie.

Japońscy artyści w dowód wdzięczności mieszkańcom Nowego Targu za pomoc Ukrainie przekażą w darze kolekcję 22 litografii na drewnie do zbiorów Muzeum Drukarstwa.
Wystawa będzie czynna do 20 listopada 2022 r.

Wszystkie wydarzenia objęła patronatem Ambasada Japonii w Polsce.

MOKURITO (mokulito) - technika ta łączy litografię i druk drzeworytowy (moku w jęz. polskm znaczy drzewo). Obraz do wydrukowania powstaje na drewnianej płycie; rysunek tworzony jest poprzez malowanie drewna specjalną farbą olejną i grawerowanie stosownego wzoru. Unikalne obrazy powstają dzięki temu, że narysowane i wyryte fragmenty znajdują się na tej samej płycie,
a całość wzbogacona jest wkomponowanymi liniami słojów drewna.
Twórcą techniki mokurito jest prof. Seishi Ozaku, wykładowca drzeworytnicwa na Tama Art. University.

OSOBY ZWIĄZANE Z PROJEKTEM

Yasuko Sawaoka –  urodzona w Hokkaido, ukończyła w 1962 roku Joshibi University of Art. and Design, przez 10 lat pracowała jako projektant w Hitachi and Panasonic. Od 40 lat tworzy w technice mokurito, rozwijając ją i udoskonalając. Swe prace wystawiała w USA, Meksyku, Chinach, Francji, Niemczech, Słowenii, Rumunii, w Polsce i Japonii. W 2009 roku przekazała trzy prace do Biblioteki Narodowej i dwie do Muzeum Narodowego w Warszawie. Polskę nazywa drugim domem mokurito. Tym razem Artystka postanowiła przekazać 67 prac w darze dla Niepołomic. Prace przejmie na własność Muzeum Niepołomickie.
14 dodatkowych prac Artystka przekazała na aukcję na rzecz walczącej Ukrainy.

Atsuko Seta – urodzona w Osace, gdzie ukończyła Osaka Kyoiku University, obecnie mieszka w Szczawnie-Zdroju, gdzie otrzymała tytuł Honorowego Obywatela. Po zdobyciu w 1996 roku głównej nagrody w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym Masterplayers we Włoszech corocznie koncertuje w Europie, w tym w Polsce. Jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Chiangmai Ginastera i członkiem jury wielu konkursów muzycznych, prowadzi kursy mistrzowskie.  W ramach naszego wydarzenia japońska pianistka wykona trzy koncerty charytatywne: w Krakowie, Niepołomicach i Nowym Targu.

Akkiko Miwa – urodzona w Nagano, od 1993 roku mieszka w Polsce, gdzie prowadzi pensjonat w Gorcach. Propaguje japońską kulturę organizując m. innymi Święto Latawca, Święto Kwitnącej Wiśni, wystawy prac japońskich twórców. W 2009 roku po raz pierwszy zorganizowała warsztaty techniki mokurito w Nowym Targu, skąd za sprawą m. innymi prof. Józefa Budki z katowickiej ASP mokurito rozprzestrzeniło się na cały świat. Jest inicjatorką wystawy w Muzeum Drukarstwa w Nowym Targu i koncertu Atsuko Seta.

Prof. Stanisław Filipek – założyciel i prezes Stowarzyszenia Nippo Shinzen Iinaki (Japońsko-Polskie Stowarzyszenie Dobrej Woli), które ufundowało przelot japońskich dzieci do Polski w 1995, 1996 i w 2005 roku. Inicjator planowanych w dniach 17. – 20 września wydarzeń.

Stanisław Kracik – burmistrz Niepołomic w latach 1990 – 2009, współorganizator pobytu grup japońskich dzieci na wakacjach w Niepołomicach w latach 1995, 1996, 2005. Inicjator planowanych w dniach 17. – 20 września wydarzeń

NARRACJA I

Historia sięga początków XX wieku. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, we wrześniu 1919 roku zawiązał się we Władywostoku Polski Komitet Ratunkowy Dzieci Dalekiego Wschodu. Celem działalności Komitetu było odnalezienie, roztoczenie opieki oraz zorganizowanie powrotu do  odrodzonej Ojczyzny polskim sierotom na Syberii; dzieciom zesłańców, sierotom wojennym. Tworzące się państwo polskie nie było w stanie zaopiekować się nimi. Wtedy na pomoc przyszła Japonia. Pierwsza grupa dzieci przybyła we wrześniu 1920 roku do portu Tsuruga i znalazła schronienie i opiekę w ośrodku pomocy w Fukudenkai. Razem do Japonii przybyło około 900 polskich dzieci. Cesarzowa Teimei jako honorowa przewodnicząca Japońskiego Czerwonego Krzyża osobiście interesowała się warunkami życia polskich sierot i odwiedziła ośrodek w Fukudenkai.
Dziś w Tsuruga czynne jest Muzeum opowiadające między innymi historię polskich sierot.

NARRACJA II.

W 1995 roku japońskie miasto Kobe nawiedziło katastrofalne trzęsienie ziemi. Wówczas Niepołomice przyjęły 30 japońskich dzieci na trzytygodniowe wakacje. Akcję powtórzono w roku 1996 i 2005. Przelot do Polski ufundowało Stowarzyszenie Nippo Shinzen Iinaki - Japońsko-Polskie Stowarzyszenie Dobrej Woli, któremu przewodniczył polski naukowiec pracujący w Japonii – prof. Stanisław Filipek.

NARRACJA III.

W 2009 roku w Nowym Targu Akiko Miwa – japońska rezydentka zorganizowała wystawę prac Yasuko Sawaoka i warsztaty artystyczne techniki mokurito z udziałem 34 twórców. Dziś tę metodę stosuje niemal 1000 artystów w 23 krajach na całym świecie.

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka