niedziela, 27 sierpnia 2023 18:42

Legionella w Małopolsce. Kobieta w stanie ciężkim. Zbiera się sztab kryzysowy

Autor Mirosław Haładyj
Legionella w Małopolsce. Kobieta w stanie ciężkim. Zbiera się sztab kryzysowy

W niedzielny wieczór poinformowano o pierwszym przypadku zakażenia bakterią Legionella pneumophila w Małopolsce.

Osobą zakażoną jest pacjentka jednego z domów pomocy społecznej. Kobieta w stanie ciężkim trafiła do szpitala.

Na 20:30 wojewoda małopolski Łukasz Kmita zwołał sztab kryzysowy.

— Otrzymaliśmy informacje o potwierdzonym przypadku legionelli u osoby starszej, podopiecznej jednego z ośrodków opieki nad seniorami. W stanie ciężkim trafiła do jednego ze szpitali w Małopolsce — powiedział PAP Łukasz Kmita.

Specjaliści będą oceniać zagrożenie i decydować o kolejnych działaniach.

Legionella w Polsce

Najwięcej zakażonych jest na Podkarpaciu. Chorzy mieszkańcy Rzeszowa (96) stanowią największą grupę pacjentów. Dodatkowo na terenie powiatu rzeszowskiego zdiagnozowano 31 zakażeń.

Bakteria Legionella

Bakteria Legionella została odkryta w 1976 roku, gdy w czasie spotkania weteranów Legionu Amerykańskiego w Filadelfii kilkadziesiąt osób zachorowało na nietypowe zapalenie płuc. Bakteria licznie występuje w naszym najbliższym otoczeniu – znajdziemy ją w wodach śródlądowych i morskich, kurkach ciepłej i zimnej wody, zbiornikach wody a także w glebie.

Bakteria może wywołać chorobę legionistów. Choroba zaczyna się od bólu głowy, gorączki i dreszczy. Kolejnymi objawami są suchy kaszel i trudności w oddychaniu. Te natomiast przekształcają się w zapalenie płuc, ktore jest śmiertelne dla 5-15 procent zakażonych.

  • Czytaj także:
Ekspert: Legionella nie jest groźna dla zdecydowanej większości zdrowych osób
Bakteria legionella nie jest groźna dla zdecydowanej większości zdrowych osób. Proponuję zachować rozsądek, nie ulegać nadmiernym emocjom, bo infekcje nią wywołane towarzyszą nam od dawna – powiedział PAP kierownik Kliniki Pneumonologii, Onkologii i Alergologii SPSK4 w Lublinie prof. Janusz Milanows…
Główny Inspektor Sanitarny: Rośnie liczba ofiar bakterii Legionella
Główny Inspektor Sanitarny poinformował o śmierci kolejnych dwóch osób zakażonych bakterią Legionella. W piątkowy poranek Krzysztof Saczka Główny Inspektor Sanitarny przekazał w Polsat News: – Zmarło łącznie siedem osób zakażonych legionellą, czterech mężczyzn i trzy kobiety. Oznacza to, że od …

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka