czwartek, 29 sierpnia 2019 19:13

Libiąż: Nowe przedszkole zaczyna działać, a rodzice walczą o miejsca dla swoich dzieci

Autor Anna Piątkowska-Borek
Libiąż: Nowe przedszkole zaczyna działać, a rodzice walczą o miejsca dla swoich dzieci

Od września rozpoczyna działalność Przedszkole Samorządowe nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Libiążu (powiat chrzanowski).

Przedszkole Samorządowe nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi powstało w skrzydle budynku Szkoły Podstawowej nr 4 w Libiążu. Dzieci będą się uczyć w pięciu grupach: dwóch integracyjnych i trzech ogólnodostępnych.

Nowy obiekt jest doskonale wyposażony. Sale są przestronne, a korytarze szerokie. Przedszkole jest też przygotowane na przyjęcie dzieci niepełnosprawnych.

Jak podaje Urząd Miejski w Libiążu, dla dzieci mających problem z poruszaniem jest platforma. Dla słabosłyszących zakupiono przenośną pętlę indukcyjną (urządzenie wzmacniające dźwięk), która ułatwia komunikację, natomiast dla dzieci słabowidzących na korytarzach wykonano specjalne pomarańczowe pasy, które ułatwiają przemieszczanie się. Dodatkowo na każdych drzwiach umieszczone są numery wykonane w alfabecie Braille’a. Znakami sensorycznymi oznaczono też łazienki oraz wszystkie sale zabaw.

W przedszkolu jest 115 miejsc. Jak się okazuje, zainteresowanie placówką jest ogromne.

– Duże zainteresowanie rodziców zapisaniem dziecka do nowego przedszkola przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. To dowód na to, że ta placówka była w Libiążu bardzo potrzebna – mówi burmistrz Jacek Latko.

Bardzo atrakcyjna jest też oferta edukacyjna nowego przedszkola.

– Przedszkolaki będą mieć dwa razy w tygodniu zajęcia z języka angielskiego, raz w tygodniu gimnastykę korekcyjną oraz rytmikę, a także zapewnioną opiekę specjalistów: logopedy i psychologa. Przedszkole dysponuje także nowoczesnym gabinetem integracji sensorycznej – wyjaśnia Alina Bańkowska, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Oddziałami Integracyjnymi w Libiążu.

Od września Szkoła Podstawowa nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi w Libiążu oraz Przedszkole Samorządowe nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Libiążu będą tworzyć Zespół Szkolno-Przedszkolny z Oddziałami Integracyjnymi w Libiążu.

Na adaptację skrzydła budynku szkoły na przedszkole wydano 1 443 321,21 zł. Gmina Libiąż pozyskała na ten cel dofinansowanie w wysokości 861 254,51 zł.

Chrzanów - najnowsze informacje