środa, 22 maja 2019 09:14

Libiąż: Zagłosuj na Osobowość 50-lecia Libiąża

Autor Anna Piątkowska-Borek
Libiąż: Zagłosuj na Osobowość 50-lecia Libiąża

Rozpoczęło się głosowanie w Plebiscycie „Osobowości 50-lecia Libiąża”. Mieszkańcy zgłosili kilkadziesiąt kandydatur. Również Komisja Plebiscytowa wskazała swoje typy. Zaszczytny tytuł powędruje do tych, którzy otrzymają najwięcej głosów. Głosowanie trwa do 10 czerwca.

Głosować można w każdej kategorii (Przedsiębiorca, Społecznik, Samorządowiec, Działacz Kultury i Sportowiec) na jednego kandydata. Głosowanie odbywa się elektronicznie za pomocą strony internetowej www.libiaz.pl.

Laureaci szóstej kategorii – Przyjaciel Libiąża zgodnie z regulaminem Plebiscytu zostaną wyłonieni przez Komisję Plebiscytową spośród osób zgłoszonych przez mieszkańców oraz wskazanych przez członków Komisji. Z kolei Osobowość Medialna to kategoria specjalna Tygodnika Ziemi Chrzanowskiej „Przełom”.

Rozstrzygnięcie konkursu i Gala Jubileuszowa odbędzie się 14 czerwca.

Osobowość 50-lecia Libiąża – kandydaci

I Kategoria – Przedsiębiorca

Kopalnia Dolomitu Libiąż – Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe „Dolomit” sp. z o.o. powstało w 1993 roku na bazie Krakowskich Zakładów Kamienia Budowlanego. Zajmuje się pozyskiwaniem oraz przerabianiem dolomitu triasowego z własnej kopalni odkrywkowej w Libiążu. Dysponuje pełną linią technologiczną do obróbki kamienia.

Eugeniusz Urbański – mistrz cukiernictwa, działalność w Libiążu rozpoczął w 1973 r. od produkcji lodów i pączków. Od 46 lat nieprzerwanie prowadzi cukiernię w Libiążu. Członek Izby Rzemieślniczej, swoją wiedzę i doświadczenie przekazywał latami. Wyszkolił w zawodzie cukiernika wielu uczniów. Piastuje zaszczytną funkcję Starszego Cechu Rzemiosł Różnych. Cukiernictwo to jego całe życie obok wnuków i żony, dla której do dziś ulepsza jakość swoich wypieków.

Edward Wątroba – właściciel firmy Remontowo – Budowlanej „Edbud” w Libiążu. Od lat prowadzi działalność w branży renowacji i remontów na terenie województwa małopolskiego.

ZG „Janina” – kopalnia węgla kamiennego należąca do Tauron Wydobycie S.A w Jaworznie. Prowadzi działalność produkcyjną na obszarze górniczym o powierzchni 81,13 km2. To typowy zakład jednoruchowy, gdzie proces wydobywczo-przeróbczy skumulowany jest w rejonie szybów „Janina”. Na południowy–zachód od szybów „Janina” znajduje się szyb „Zachodni”, który pełni funkcję szybu wentylacyjnego. Libiąska kopalnia powstała w 1901 r. Pełniła funkcję miastotwórczą. Jest największym pracodawcą w gminie Libiąż i jednym z największych w powiecie chrzanowskim.

Thermoplast sp. z o.o. – powstała w 1989 r. w Libiążu jako polsko-szwajcarska spółka joint-venture. Przez wiele lat była liderem w produkcji okien z własnych, nowatorskich systemów profili okiennych wytłaczanych z PVC. Obecnie Thermoplast specjalizuje się w projektowaniu i budowaniu narzędzi do ekstruzji oraz w wytłaczaniu profili spełniających oczekiwania indywidualnych inwestorów z różnych gałęzi przemysłu.

II Kategoria – Samorządowiec

Tadeusz Arkit – szef RPWiK Sp. z o.o. w Chrzanowie oraz radny Sejmiku Województwa Małopolskiego VI kadencji. W latach 1994–2002 był radnym, a od 1994 do 1996 wiceburmistrzem Libiąża. W 1998 r. został burmistrzem Libiąża. Funkcję tę pełnił do 2007. Zasiadał w zarządzie Stowarzyszenia Gmin Górniczych w Polsce. Poseł na Sejm RP w latach 2007-2015.

Tadeusz Bogacz – wieloletni samorządowiec, radny Rady Miejskiej w Libiążu w latach 1998-2010, wieloletni sołtys Żarek i członek rady sołeckiej. Przewodniczył komitetom gazyfikacji i telefonizacji Żarek, wspierał rozwój społeczno – gospodarczy wsi. Aktywnie działał w LKS Zryw Żarki jako wiceprezes zarządu. Prezes i działacz Spółki Pastwiskowej w Żarkach.

Dariusz Derendarz – wieloletni samorządowiec, radny legitymujący się jednym z najdłuższych nieprzerwanych okresów pełnienia mandatu w Radzie Miejskiej w Libiążu. Aktualnie Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Libiążu. Jest osobą aktywną, która przez kontakt z mieszkańcami wykazuje wiele inicjatyw i pomysłów na uatrakcyjnienie oferty gminy zarówno w obszarze gospodarczym jak i komfortu zamieszkania. Od lat instruktor siłowni, który pracuje z młodzieżą, promując zdrowy i aktywny styl życia.

Bogusław Gucik – pochodzi z Żarek, nauczyciel wychowania fizycznego w Zespole Szkół w Żarkach. Wieloletni samorządowiec, były sołtys Żarek, aktualnie Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Libiążu. Jest trenerem i działaczem sportowym, angażującym się w wychowanie dzieci i młodzieży w duchu sportowym.

Maria Siuda – emerytowana nauczycielka matematyki, wiceburmistrz Libiąża w latach 1998-2009. Wicestarosta chrzanowski w latach 2010-2014. Radna Sejmiku Województwa Małopolskiego V kadencji. Aktualnie radna rady powiatu chrzanowskiego. Była wiceprezesem Fundacji na Rzecz Szpitala Powiatowego w Chrzanowie oraz Przewodniczącą Rady Społecznej POZ.

III Kategoria – Społecznik

Jerzy Górski – wieloletni prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Gromcu, sołtys Gromca, członek zarządu Ludowego Klubu Sportowego „Nadwiślanin” w Gromcu.

Bogumiła Latko – pielęgniarka, pracuje w Poradni Chirurgicznej Miejskiego Centrum Medycznego w Libiążu. W samorządzie działa od 1998 roku. Od 2010 r. nieprzerwanie pełni obowiązki Przewodniczącej Rady Miejskiej. Od wielu lat działa w Zespole Charytatywnym przy Kościele Przemienienia Pańskiego w Libiążu, była współorganizatorem wielu akcji charytatywnych.

Stanisława Norys – w Kole Gospodyń Wiejskich Macierzanki działa od 55 lat, a przewodzi mu od 46 lat. Tworzy teksty i inicjuje przedsięwzięcia organizowane przez KGW m.in. spotkania i kursy dla mieszkańców. Krzewi kulturę ludową. Została odznaczona wyróżnieniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Jan Pietruszka – wieloletni samorządowiec, radny rady miejskiej w Libiążu w latach 2006-2018, przewodniczący libiąskiego koła Towarzystwa Przyjaźni Polsko – Francuskiej, przewodniczący rady nadzorczej Powszechnej Spółdzielni Mieszkaniowej w Chrzanowie.

Ewa Sieczkowska – z zawodu asystent osób chorych i niesamodzielnych, od wielu lat związana ze środowiskiem osób niepełnosprawnych. Prezes Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych „Nadzieja” w Libiążu. W 2015 r. otrzymała od Samorządu Województwa Małopolskiego Nagrodę „Amicus Hominum” dla osób działających na rzecz dobra innych.

IV Kategoria – Działacz Kultury

Antoni Buchała – nauczyciel, wicedyrektor niepublicznego Liceum Ogólnokształcącego Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców w Libiążu, inspirator młodzieżowych wydarzeń kulturalnych np. Libiąskiego Poloneza 3 Maja, członek Zespołu Ekspertów MEN, autor publikacji na tematy oświatowe i literackie w prasie lokalnej i ogólnopolskiej, odznaczony m.in. Medalem Komisji Edukacji Narodowej i Nagrodą Małopolskiego Kuratora Oświaty.

Piotr Ciuła – animator życia muzycznego naszej gminy. Założyciel i dyrygent chóru Canticum Canticorum, inicjator i organizator chóru Canticorianie, dyrygent Orkiestry Dętej Zakładu Górniczego „Janina”, jeden z pomysłodawców Libiąskiej Biesiady Patriotycznej. Wyróżniony wieloma nagrodami, m.in. Odznaką Honorową Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Stanisława Dęsoł – od ponad 30 lat prowadzi Koło Śpiewacze Macierzanki w Żarkach, tworzy teksty piosenek, skeczy, a także reżyseruje przedstawienia wystawiane przez Koło Gospodyń Wiejskich w Żarkach. Jej twórcza pomysłowość nie znają granic, co podkreślają liczne nagrody i wyróżnienia podczas konkursów i przeglądów twórczości ludowej.

Stanisław Dwornik – piłkarz, kapitan i szkoleniowiec libiąskiego „Górnika”, trener piłkarski, który zaszczepia w młodszych i starszych miłość do futbolu. Jego drugą pasją jest muzyka, gra na kilku instrumentach muzycznych. Pracownik Libiąskiego Centrum Kultury kierujący Domem Kultury w Żarkach. Konferansjer i wodzirej imprez kulturalnych.

Wiesław Koneczny – artysta-malarz i rzeźbiarz z Libiąża. Kolekcjoner lokalnej historii i legend. Autor kilku książek o historii, tradycjach i wierzeniach Libiąża i okolic. Organizator wystaw, m.in. wystawy poświęconej historii Kopalni „Janina” w Libiążu.

V Kategoria – Sportowiec

Zbigniew Zieliński – prezes Chrzanowskiego Klubu Karate i Sportów Dalekowschodnich od 1990 r., wieloletni sportowiec i trener libiąskiej młodzieży, zdobywającej najwyższe noty na światowych turniejach karate kyokushin. Trenuje m.in.: Jagodę Linczowską, Agnieszkę Lipińską czy Jakuba Furgę. Posiada 5 dan stopień mistrzowski; w 2018 r. wicemistrz świata w karate kyokushin do 50 lat.

Jacek Cyzio – piłkarz i trener piłkarski pochodzący z Libiąża. Karierę rozpoczynał w Górniku Libiąż. Zadebiutował w drużynie ówczesnego beniaminka I ligi – Cracovii. W Pogoni Szczecin, w sezonie 1986/87 zdobył wicemistrzostwo kraju. Na przełomie lat 80. i 90. piłkarz Legii Warszawa. Zdobył z nią Puchar Polski. Klub doszedł też do półfinału Pucharu Zdobywców Pucharów. W dwumeczu z Manchesterem United Jacek Cyzio zdobył jedną z bramek. W 1991 r. został zawodnikiem tureckiego Trabzonsporu.

Waldemar Baca – od 1978 r. zawodnik sekcji piłki siatkowej KS „Górnik” Libiąż. Od 1980 r. zawodnik klubu „Płomień” Milowice. Startując w Mistrzostwach Polski wraz z MKS Płomień Milowice wywalczył Mistrzostwo Polski Juniorów Młodszych. Powołany do kadry Polski Juniorów w 1981 r. W sezonie 1981/1982 będąc zawodnikiem I-ligowego Płomienia Milowice zdobył Klubowe Mistrzostwo Polski w Gorzowie Wielkopolskim. Do Libiąża powrócił w sezonie 1983/1984. Libiąska drużyna występowała wtedy w klasie okręgowej.

Zdzisław Bębenek – zawodnik LKS Żarki, a od 2004 r. prezes klubu. Od lat inspiruje młodych adeptów futbolu. Jest odpowiedzialny za wiele sukcesów sportowych piłkarzy z Żarek. Za swoją działalność na rzecz lokalnego sportu otrzymał wiele odznaczeń, m.in. Złoty Medal Małopolskiego Związku Piłki Nożnej.

Edmund Linstedt – jeden z najlepszych libiąskich zawodników bokserskich, wicemistrz Polski, trzykrotny zdobywca tytułu Najlepszy Sportowiec Libiąża. Pochodzi z Maszewa Lęborskiego, małej wioski na Kaszubach. Do Libiąża przyjechał w 1969 roku, do szkoły górniczej. Tu zaczął trenować, zapisując się do sekcji bokserskiej przy KWK Janina. Szybko połknął bakcyla i zaczął wygrywać kolejne zawody. Największe osiągnięcie to złoty medal na Młodzieżowym Turnieju Europy w Riccione we Włoszech w 1973 r.

(Informacje o kandydatach za: UM Libiąż)

Chrzanów - najnowsze informacje

Rozrywka