niedziela, 8 września 2019 10:40

Limanowski Chór Chłopięcy w premierowym wykonaniu „Requiem dla świata”

Autor Marzena Gitler
Limanowski Chór Chłopięcy w premierowym wykonaniu „Requiem dla świata”

Chór Chłopięcy Bazyliki Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej wystąpi w Żegocinie (pow. bocheński) w uroczystym koncercie upamiętniającym wydarzenia z 1 września 1939 roku. W żegocińskim kościele parafialnym pw. Św. Mikołaja w Żegocinie 80. rocznica wybuchu II Wojny Światowej uczczono premierowym wykonaniem „Requiem dla świata” Tomasza Radziwonowicza.

Wójt Gminy Żegocina Wojciech Wrona odczytał specjalnie napisany na tę okazję list Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Piotra Glińskiego, który objął całe wydarzenie patronatem honorowym.

Po wspólnym odśpiewaniu polskiego hymnu państwowego, w wykonaniu utworu udział wzięli Orkiestra Sinfonia Viva, Górecki Chamber Choir, Chór Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie – Dominanta oraz Chór Chłopięcy Bazyliki Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej.

Tomasz Radziwonowicz skomponował „Requiem dla świata” w hołdzie tym, którzy zginęli za najszczytniejsze wartości: wolność, wiarę, prawdę. Muzyka w połączeniu ze słowem była wołaniem właśnie o te wartości, tak potrzebne również w dzisiejszych czasach. W takim też przekonaniu, wszyscy zgromadzeni w murach kościoła oraz przed telebimem na zewnątrz wysłuchali ponad godzinnego koncertu.

Głównym organizatorem wydarzenia była Fundacja Instytut Państwa i Prawa oraz Zbigniew Michura Technika Światła EventLight. Partnerami wydarzenia byli: Gmina Żegocina i Parafia p.w. Św. Mikołaja Biskupa w Żegocinie . Mecenasem i sponsorem wydarzenia był WAPNOPOL Adam Nowakowski . Patronat honorowy objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Biskup Tarnowski Andrzej Jeż, Instytut Promocji Kultury Polskiej. Patronem medialnym była TV Trwam.

Inf. i foto: UG Żegocina

Limanowa - najnowsze informacje