piątek, 28 czerwca 2019 10:58, aktualizacja 6 lat temu

Łopuszna. Upamiętnią rocznicę śmierci ks. Tischnera

Autor Mirosław Haładyj
Łopuszna. Upamiętnią rocznicę śmierci ks. Tischnera

Dzisiaj, 28 czerwca, przypada 19. rocznica śmierci księdza Józefa Tischnera, profesora Papieskiej Akademii Teologicznej. Z tej okazji Gminny Ośrodek Kultury w Łopusznej zachęca do wspólnego uczczenia pamięci ks. Tischnera w najbliższą niedzielę, 30 czerwca.

Uroczystości rozpoczną się o godz. 10.30 złożeniem kwiatów na jego grobie. Następnie zostanie odprawiona uroczysta Msza Święta w intencji śp. ks. prof. Józefa Tischnera w kościele parafialnym p.w. Przenajświętszej Trójcy w Łopusznej. Około 12:30 nastąpi przemarsz pocztów sztandarowych do  Gminnego Ośrodka Kultury w Łopusznej. W programie m.in. poczęstunek i występy zespołów regionalnych.

Program poniżej:

10:10 – Zbiórka pocztów sztandarowych na parkingu obok kościoła

10:30 – Złożenie kwiatów na grobie ks. Józefa Tischnera oraz krótka modlitwa

11:00 – Msza Św. w intencji śp. ks. prof. Józefa Tischnera w kościele parafialnym p.w. Przenajświętszej Trójcy w Łopusznej

12:30 – przemarsz pocztów sztandarowych do Gminnego Ośrodka Kultury w Łopusznej:

- poczęstunek;

- przywitanie gości;

- przemówienia;

- część artystyczna – wystąpią: Zespół Regionalny „Góralsko Brać” z Łopusznej, Zespół Regionalny „Zielony Jawor" z Krempach CorNatura (Sylwia Basta „Silvana" i SamaeI Flores Rodriguez)

Ks. Tischner jest autorem wielu myśli, korzystając z okazji, poniżej prezentujemy kilka wybranych cytatów:

"Jeszcze nie widziałem nikogo, kto stracił wiarę, czytając Marksa, za to widziałem wielu, którzy stracili ją przez kontakt z księżmi."

"Jeśli Bóg – po latach rozkwitu – dopuści jakieś nieszczęście na nasz Kościół i naszą wiarę, to przyjdzie ono nie z zewnątrz, ale od wewnątrz: z krzykliwej wiary nie w Boga, ale wiary w wiarę."

"Góralska teoria poznania mówi, że są trzy prawdy: świenta prawda, tys prowda i gówno prowda."

"Odkąd Jezus pokonał śmierć, żaden optymizm nie jest w Kościele przesadą."

"Nie jest wolny człowiek, który nie potrafi przyznać się do winy."



Józef Stanisław Tischner urodził się 12 marca 1931 w Starym Sączu. Dzieciństwo spędził na Podhalu w Łopusznej. Po ukończeniu I Liceum Ogólnokształcącego im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu, postanowił wstąpić do seminarium. W związku ze sprzeciwem ojca, w 1949r. rozpoczął studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim. Następnie w latach 1950–1955 odbył studia na Wydziale Teologicznym UJ. Ukończył także Wyższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Krakowskiej. Święcenia kapłańskie przyjął w bazylice katedralnej na Wawelu 26 czerwca 1955 z rąk biskupa Franciszka Jopa. Po święceniach na kilka miesięcy został wikariuszem w jawiszowickiej parafii św. Marcina. Gdy władze państwowe odmówiły zatwierdzenia jego nominacji na wikariusza parafialnego w Jeleśni, kontynuował studia w Warszawie na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej Akademii Teologii Katolickiej, a następnie, od 1957, na Wydziale Filozoficzno-Historycznym UJ. Tam pod kierunkiem Romana Ingardena w 1959 uzyskał magisterium, a w 1963 obronił pracę doktorską „Ja transcendentalne w filozofii Edmunda Husserla”. Od 1982 był kilkakrotnie dziekanem Wydziału Filozoficznego Papieskiej Akademii Teologicznej,  wieloletnim prezesem wiedeńskiego Instytutu Nauk o Człowieku. Został doktorem honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego i Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie. Był wykładowcą krakowskiej PWST, gdzie począwszy od 1980 prowadził monograficzne wykłady Filozofia dramatu.

W 1980, przyjmując również funkcję kapelana Związku Podhalan, Józef Tischner postawił sobie za zadanie „skrystalizowanie idei góralszczyzny”. Organizował coroczne msze pod Turbaczem (w Kaplicy Papieskiej na Polanie Rusnakowej) i wspierał rozwój kultury góralskiej. Dzięki jego inicjatywie podhalańscy rolnicy uzyskali możliwość kształcenia się w Austrii oraz znaczną pomoc materialną w sprzęcie rolniczym. Literackim owocem wspierania góralszczyzny były kazania wygłaszane w gwarze oraz teksty pisane, przede wszystkim „Historia filozofii po góralsku” (1997). Ostatnie lata jego życia naznaczone były chorobą – rakiem krtani. Zmarł 28 czerwca 2000 w Krakowie. Papież Jan Paweł II w telegramie po śmierci ks. Józefa napisał: był człowiekiem Kościoła, zawsze zatroskanym o to, by w obronie prawdy nie stracić z oczu człowieka. Został pochowany na cmentarzu w Łopusznej. W Łopusznej przy Gminnym Ośrodku Kultury funkcjonuje Tischnerówka – Dom Pamięci Ks. Prof. Józefa Tischnera.


Fot.: GOK Łopuszna

Inf.: Wikipedia, GOK Łopuszna

Podhale

Podhale - najnowsze informacje

Rozrywka