czwartek, 31 grudnia 2020 05:31

Lotnisko w Balicach zbuduje terminal cargo

Autor Marzena Gitler
Lotnisko w Balicach zbuduje terminal cargo

28 grudnia Kraków Airport - lotnisko w Balicach ogłosiło przetarg na budowę nowego terminala cargo. Kiedy ruszy budowa?

Nowy obiekt jest zaprojektowany jako zwarta pod względem architektonicznym bryła, o powierzchni magazynowej około 2,7 tys. m2 i 1,2 tys. m2 powierzchni biurowej.

Zasadniczą funkcją części magazynowej nowego cargo będzie obsługa frachtu cargo samochodowo-lotniczego. Oprócz tego obiekt wraz z zagospodarowaniem terenu będzie służył do obsługi i kontroli zaopatrzenia oraz pojazdów wjeżdżających na teren strefy zastrzeżonej portu lotniczego. W części biurowej zlokalizowane będą m.in. pomieszczenia agentów handlingowych, spedytorów, służb operacyjnych portu lotniczego, Straży Granicznej i Urzędu Celnego. Ogólnodostępna strefa przedpola terminala cargo skomunikowana zostanie z drogą wojewódzką nr 774, a w jej obrębie zlokalizowane będą parkingi, chodniki oraz dojazdy.

Epidemia koronawirusa od marca do czerwca zamroziła jedno z największych lotnisk w Polsce. To był olbrzymi cios dla ruchu turystycznego i gospodarki w Małopolsce. Czeka nas mozolny proces zwiększania liczby pasażerów i przewozów transportowych. Budowa nowego terminala jest potwierdzeniem woli i determinacji odbudowy pozycji lidera w ruchu powietrznym przez port w Balicach - podkreślił marszałek Witold Kozłowski.

- Przystępujemy do kolejnej fazy inwestycji. Mamy nadzieję, że już w połowie nowego roku 2021 rozpoczniemy budowę terminala cargo, będącego ważną częścią Planu Generalnego, który staje się wielką szansą dla odbudowania gospodarki Krakowa i Małopolski po pandemii. Inwestycje na lotnisku to także  tysiące nowych miejsc pracy w naszym regionie. Zakończenie  budowy nowego terminala cargo jest planowane na koniec  2022 - powiedział Radosław Włoszek, prezes zarządu Kraków Airport.

8 milionów pasażerów w Balicach

Kraków Airport jest jedynym lotniskiem regionalnym w Polsce, które przed pandemią koronawirusa obsługiwało 8 milionów pasażerów.

Krakowskie lotnisko planuje zainwestować około miliarda zł w rozwój infrastruktury. Podstawą dalszej modernizacji lotniska pozostaje budowa nowej drogi startowej, która jest kluczowym elementem infrastruktury portu lotniczego. Rozwój lotniska oznacza powstanie ponad 10 tys. nowych bezpośrednich i pośrednich miejsc pracy oraz rozwój gospodarki Małopolski i Krakowa.

Więcej informacji na stronie internetowej Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice

inf. i foto: UMWM

Kraków

Kraków - najnowsze informacje