- Weźcie odpowiedzialność za bezpieczeństwo. Wymuście na tym rządzie, aby kontrole na granicy zachodniej wróciły i by Polska była bezpieczna - mówił w Krakowie poseł Łukasz Kmita. Politycy PiS i młodzieżówki tej partii rozlepiali ulotki na drzwiach biur poselskich Platformy Obywatelskiej w Krakowie.
Akcja, którą zorganizował Łukasz Kmita jest elementem działań ogólnopolskich. Polega na tym, że na drzwiach biur poselskich PO nalepiają kartki, z rzekomym zaproszeniem dla uchodźców w kilku językach.
"Państwo straciło kontrolę nad sytuacją, która każdego dnia rozgrywa się na granicy polsko-niemieckiej. Już teraz widzimy jak będzie wyglądał pakt migracyjny w praktyce. Polacy nie chcą, aby zalała nas fala nielegalnych migrantów. Polacy nie chcą, aby nasz kraj był częścią paktu migracyjnego. Polacy nie chcą, aby Niemcy traktowali nas jako miejsce, do którego można przerzucać nielegalnych migrantów bez żadnej kontroli. Polacy oczekują, że władza w końcu zacznie się interesować ich bezpieczeństwem!" - napisał po spotkaniu senator Marek Pęk, który wraz z posłami Łukaszem Kmitą, Agnieszką Ścigaj i Andrzejem Adamczykiem oraz Mateuszem Małodzińskim i Weroniką Chmielą z Forum Młodych PiS i Mikołajem Zacnym z NowaPL.org postanowili zaprotestować w Krakowie.
Państwo straciło kontrolę nad sytuacją, która każdego dnia rozgrywa się na granicy polsko-niemieckiej. Już teraz widzimy...
Opublikowany przez Senator Marek Pęk Wtorek, 1 kwietnia 2025
Akcja jest elementem kampanii wspierającej Karola Nawrockiego w wyborach na prezydenta RP. Politycy PiS odwiedzają biura poselskie PO w całym kraju. PiS zarzuca obecnemu rządowi Donalda Tuska brak zdecydowanych działań w kwestii nielegalnej migracji oraz kontynuowanie polityki "otwartych drzwi", którą wcześniej forsowały Niemcy. Premier Donald Tusk odniósł się do tych zarzutów, oskarżając przeciwników politycznych o prowadzenie "rasistowskiej propagandy" w sprawie sytuacji na granicy. W swoim wpisie w mediach społecznościowych przypomniał również, że poprzedni rząd sprowadził setki tysięcy migrantów z Afryki i Azji.
Przyjęty przez Komisję Europejską tzw. pakt migracyjny zakłada przymus relokacji nielegalnych migrantów. Z tego obowiązku nie są zwolnione żadne kraje UE. Celem Paktu Migracyjnego Unii Europejskiej jest uregulowanie i usprawnienie zarządzania migracją w krajach członkowskich UE poprzez nowe mechanizmy solidarnościowe i skuteczniejszą ochronę granic. Pakt, przyjęty przez Parlament Europejski w 2024 roku, na celu zmniejszenie chaosu migracyjnego i zwiększenie współpracy w UE, ale jego skuteczność i wpływ na poszczególne kraje pozostają kwestią sporną.