środa, 27 lipca 2022 09:25

Mała Armia Janosika zaśpiewa w Brzegach. W weekend szósta rocznica ŚDM

Autor Marzena Gitler
Mała Armia Janosika zaśpiewa w Brzegach. W weekend szósta rocznica ŚDM

Mała Armia Janosika, Orkiestra Baczków pod batutą Wojciecha Zwierniaka i schola Hosanna Światowe wystąpią podczas 6 rocznicy Światowych Dni Młodzieży. Obchody rozpoczną się na Campus Misericordiae w Brzegach (gm. Wieliczka) w sobotę, 30 lipca.

Przypomnijmy, Światowe Dni Młodzieży odbyły się w Krakowie w lipcu 2016 roku. Międzynarodowe spotkanie, jeszcze bez papieża Franciszka - rozpoczęło się 26 lipca mszą inaugurującą na krakowskich Błoniach. Papież przybył do stolicy Małopolski dwa dni później. 28 lipca. Zwieńczeniem obchodów było sobotnio/niedzielne spotkanie w podkrakowskich Brzegach. Odbyło się tam najpierw wieczorne czuwanie modlitewne, w którym wzięło udział 1,5 miliona pielgrzymów z całego świata i niedzielna msza święta z papieskim posłaniem uroczysta msza kończąca ŚDM 2016 w Krakowie. Szacuje się, że mogło w niej uczestniczyć w sumie nawet 3 mln osób.

30 i 31 lipca br. odbędą się obchody szóstej rocznicy tych wydarzeń. Uroczystości na Campus Misericordiae w Brzegach rozpoczną się w sobotę o godz. 15:00 Koronką do Bożego Miłosierdzia. O godz. 18:00 odbędzie się koncert Scholi „Hosanna” pod kierunkiem Magdaleny Luraniec. Warto wspomnieć, ze zespół ze Strumian świętował ostatnio jubileusz 10-lecia działalności.

Na scenie zaprezentuje się też popularna w powiecie bocheńskim Orkiestra Baczków pod batutą Wojciecha Zwierniaka, która działa przy Gminnym Centrum Kultury Czytelnictwa i Sportu w Bochni.

Również w niedzielę, drugi dzień obchodów rozpocznie się o godz. 15:00 Koronką do Bożego Miłosierdzia. O godz. 18:00 odbędzie się uroczysta msza święta na Campus Misericordiae.

Zwieńczeniem uroczystości będzie wieczorny koncert kapeli góralskiej Mała Armia Janosika. Zespół liczy stu osiemdziesięciu członków (w wieku od dwóch do siedemdziesięciu lat) i jest największą kapelą góralską na Podhalu. W Małej Armii Janosika grają i śpiewają dzieci i młodzież z Raby Wyżnej i okolic, a cechą wspólną wykonawców jest zamiłowanie do muzyki regionalnej oraz tradycji regionu Podhala.

Może tylko dziwić, że o wielickich obchodach VI rocznicy ŚDM w Krakowie nie ma jeszcze wzmianki ani na oficjalnej stronie Archidiecezji Krakowskiej ani w katolickich mediach.

fot. arch. Fb. Campus Misericordiae -Pole Miłosierdzia - ŚDM Brzegi

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje