niedziela, 25 października 2020 10:53, aktualizacja 4 lata temu

Małopolska, 25.10: Ponad 14 tys. aktywnych przypadków. Brakuje testów, za mało miejsc w szpitalach i tylko 12 rezerwowych respiratorów

Autor Marzena Gitler
Małopolska, 25.10: Ponad 14 tys. aktywnych przypadków. Brakuje testów, za mało miejsc w szpitalach i tylko 12 rezerwowych respiratorów

Dziś w Małopolsce potwierdzono 1121 nowych zakażeń koronawirusem, 70 z nich trafiło do szpitala. Zmarła tylko 1 osoba zakażona koronawirusem. Wojewoda Łukasz Kmita informuje o tworzeniu szpitali tymczasowych dla zakazonych. Czy mamy powody do optymizmu?

Jak wygląda sytuacja osoby podejrzanej o zakażenie?

W poniedziałek 12 października dzieci pani Iwony miały kontakt z zakażoną opiekunką w krakowskim przedszkolu. Informację otrzymali od placówki. Sanepid się z nimi nie skontaktował. Dwa dni później źle się poczuła. Teleporadę NFZ udało jej się umówić na następną środę - 21 października. W międzyczasie zachorowały dzieci, 3- i 4-latka. Po ich teleporadzie, która odbyła się we wtorek, lekarz zaproponowała, że po testy może wysłać karetkę. Iwona się nie zdecydowała. Nie miała pojęcia co ją czeka. Gdy próbowała umówić się na test dzieci, okazało się, że w Małopolsce wykonywane są tylko w trzech miejscach. Teraz już sie to zmienia, bo otwierane są nowe punkty. Zapisała dzieci i siebie ale najbliższy wolny termin to 7 listopada - prawie 3 tygodnie po kontakcie! Wczoraj nie czekając na termin pojechała do nowo otwartego punktu testów w Skawinie. Po pięciu godzinach czekania z dziećmi w samochodzie dowiedział się, że skończyły się tam testy. Nie pomogło to, że jest z dziećmi i w zaawansowanej ciąży, że się źle czuje. Takich osób jak pani Iwona są tysiące. W Małopolsce codziennie wykonuje się średnio ok. 3,5 tys. testów. Był moment, gdy było ich nawet o tysiąc więcej. Wczoraj wykonano ich tylko 2 728! Dlaczego jest tak mało? Zapytamy o to przedstawiciela krakowskiego NFZ.

Ile jest rezerwowych respiratorów w Małopolsce?

Alarmujące informacje płyną też ze strony wojewody. Z umieszczany przez niego danych wynika, że w rezerwie jest czasem tylko 10 respiratorów. Tak było np. 22 października. Dziś jest ich 12. W całej Małopolsce!

Kraków. W ciągu jednej doby ubyła jedna szósta respiratorów
W całym województwie małopolskim jest w rezerwie tylko 15 respiratorów. Ze 157 aż 142 są zajęte. W ciągu doby liczba wolnych respiratorów zmniejszyła się o ponad 16 %.

Szpital tymczasowy w poniedziełek dla... 32 chorych

Wczoraj, na konferencji praswej w Krakowie, Łukasz Kmita poinformował w końcu o konkretnych decyzjach, które mogą zwiększyć liczbę miejsc w szpitalach dla chorych dla COVID. Szpital tymczasowy w Krakowie ruszy już w poniedziałek. Będą w nim... 32 miejsca (tak, to nie pomyłka). Trafią tam pacjenci do tej pory hospitalizowani w przepełnionym Szpitalu Uniwersyteckim.

Małopolska. Szpital tymczasowy tylko na 32 łóżka! Jest pierwsza decyzja wojewody
Wojewoda małopolski Łukasz Kmita wręczył w sobotę dyrektorowi Szpitala Uniwersyteckiego Marcinowi Jędrychowskiemu podpisaną przez ministra zdrowia decyzję dotyczącą utworzenia szpitala tymczasowego w kompleksie budynków przy ul. Kopernika 50/Botaniczna 3.

Czy decyzje nadążają za zapotrzebowaniem na łóżka?

Oczywiście na szczęście to nie koniec. Jak jednak wyglądają działania wojewody? Sam o tym informuje: "W Szpitalu Wojskowym na mocy decyzji Wojewody Małopolskiego na początku października dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia były przeznaczone 4 izolatki. Decyzja z 4 października zwiększyła ten zasób do 15 łóżek na II poziomie (w tym 2 respiratorowe). Kolejny wzrost do poziomu 40 łóżek nastąpił 6 października (w tym 4 respiratorowe), a kilka dni później – do 44 łóżek (w tym 6 respiratorowych). Ostatnie decyzje Wojewody Małopolskiego zwiększyły ten zasób w Szpitalu Wojskowym do 86 łóżek (w tym 12 respiratorowych) i następnie od 22 października – do 90 łóżek (w tym 16 respiratorowych).

Z kolei krakowski Szpital MSWiA na początku października uruchomił dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia 10 izolatek. Od 12 października placówka znacząco zwiększyła ten zasób do 40 łóżek na II poziomie (w tym 4 respiratorowe). Na tym jednak nie koniec.

Szpital MSWiA będzie jedną z placówek, które w całości zostaną przekształcone pod kątem hospitalizacji pacjentów z COVID-19. Na mocy decyzji Wojewody Małopolskiego Szpital został zobowiązany do przygotowania od 26 października łącznie 140 łóżek „covidowych”, w tym 7 intensywnej opieki medycznej."

Jak mają się te dane do zapotrzebowania? Problemy z brakiem miejsc w szpitalach sygnalizowane były od końca sierpnia. 27 sierpnia w Szpitalu Uniwersyteckim leczono na COVID 360 chorych. Ilu jest obecnie? Wczoraj wojewoda poinformował, że jest ich 340. Próba przekształcenia całego szpitala w szpital covidowy legła w gruzach, bo oznaczałoby to pozbawienie opieki specjalistycznej najciężej chorych z Małopolski. Teraz miejsca tworzone są w szpitalach w całym rejonie, ale również kosztem miejsc dla chorych na inne choroby.

"Trwają uzgodnienia z NFZ w zakresie kolejnych szpitali, które zostałyby w całości przekształcone na szpitale „covidowe” bądź ostatecznego poziomu tego przekształcenia (ewentualnego wyłączenia z niego wybranych oddziałów). Po zakończeniu tych uzgodnień Wojewoda Małopolski wyda decyzje określające ostateczną liczbę łóżek „covidowych” w tych szpitalach oraz termin ich uruchomienia. Co do zasady, zakładamy, że proces ten będzie realizowany etapowo – tak, aby zachować równowagę systemu i ograniczyć potrzebę relokacji pacjentów.

Dodajmy, że w oparciu o decyzje wydane do 21 października liczba łóżek w Małopolsce dla pacjentów z COVID-19 zwiększy się od poniedziałku do poziomu 2400 (po początku tego tygodnia było to około 1900)"
- chwali się Łukasz Kmita. Tymczasem w ciągu ostatnich 10 dni liczba osób hospitalizowanych wzrosła o 326. A byłoby ich jeszcze więcej gdyby nie było tylu zgonów (od 15 października na COVID zmarły 164 mieszkańców Małopolski). Do tego trzeba doliczyć osoby, u których jeszcze nie zdiagnozowano koronawisusa, a leżą w szpitalu z podejrzeniem. Tylko dziś do szpitali trafiło 70 nowych zarażonych pacjentów. Czy możemy być spokojni, że gdy zachorujemy my lub ktoś a naszych bliskich, znajdzie się dla nas miejsce w szpitalu?

Dlaczego decyzje o szpitalach zapadły dopiero teraz?

Dopiero w sobotę - jak poinformował Łukasz Kmita "Minister Zdrowia – na wniosek Wojewody Małopolskiego – zdecydował również o reaktywowaniu bazy szpitalnej w zespole budynków – niewykorzystywanego obecnie – Centrum Urazowego Medycyny Ratunkowej i Katastrof oraz w nieużywanym kompleksie przy ulicy Botanicznej (UJ). Będzie to pierwszy małopolski – możliwy do uruchomienia w stosunkowo krótkim czasie – tymczasowy szpital COVID-19. Zalety tego obiektu są oczywiste i dlatego od dłuższego czasu braliśmy pod uwagę jego wykorzystanie. Nadszedł moment, by wdrożyć tę koncepcję.

W oparciu o CUMRiK zakładany jest wzrost o 200 łóżek dla pacjentów z COVID-19, w tym 50 łóżek intensywnej opieki medycznej. Szpital Uniwersytecki w Krakowie zobowiązał się do bycia tzw. „szpitalem patronackim” tego tymczasowego szpitala COVID-19. Koordynatorem działań w tym zakresie będzie dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie Marcin Jędrychowski. Pierwsza część tego planu zostanie wdrożona już od poniedziałku. (...) Finalizowane są też działania dotyczące drugiego małopolskiego szpitala tymczasowego (m.in. dotyczące wyboru podmiotu, który wykona prace adaptacyjne). Działania te przedstawimy w najbliższym tygodniu, po sfinalizowaniu ostatnich formalności i ustaleń."

Ciągle więc trwają dysusje, uzgodnienia, wymiana pism, i koordynacje - jednym słowem biurokracja. Bez wątpienia murem, na który pomimo - jak zakładamy- szczerych chęci rozwiązania kryzysowej sytuacji z brakiem miejsc w małopolskich szpitalach - natrafił Łukasz Kmita są braki personelu. "Na wczoraj personel wytypowało 15 podmiotów, wskazując 125 osób spośród personelu. Część z tych osób już od najbliższych dni dołączy do zespołu pierwszego małopolskiego szpitala tymczasowego."

Jeśli nie znajdą się lekarze, ratownicy medyczni, rezydenci czy pięlęgniarki nowe miejsca po prostu nie powstaną.

Małopolska [25 października]

  • zakażonych:  32 497  (+1 121 )
  • zmarło: 445 (+1)
  • wyzdrowiało: 17 517 (+631)
  • aktywnych przypadków: 14 487 (+486)

Ostatnie badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie #koronawirus SARS-CoV-2 u kolejnych 1 121 osób – z miast i powiatów:

  • Krakowa (336),
  • krakowskiego (117),
  • nowosądeckiego (89),
  • suskiego (60),
  • limanowskiego (55),
  • nowotarskiego (53),
  • myślenickiego (50),
  • wadowickiego (43),
  • Nowego Sącza (41),
  • oświęcimskiego (40),
  • tatrzańskiego (39),
  • Tarnowa (34),
  • olkuskiego (30),
  • brzeskiego (29),
  • tarnowskiego (22),
  • chrzanowskiego (20),
  • miechowskiego (20),
  • proszowickiego (13),
  • dąbrowskiego (11),
  • gorlickiego (10)
  • bocheńskiego (9).

Aktualnie 70 osób jest hospitalizowanych, pozostałe przebywają w izolacji.  WSSE w Krakowie poinformowało o usunięciu 2 przypadków z raportu zbiorczego – raport skorygowano. Przekazujemy także, że została zaktualizowana liczba przypadków w powiatach.

Obecnie w Małopolsce zakażenie koronawirusem zostało potwierdzone u 32497 osób.

Nowe przypadki zakażeń w Małopolsce w ciągu ostatnich 3 tyg.:

Liczba aktywnych przypadków w Małopolsce w poszczególnych powiatach:

Zmiany ilości aktywnie chorych na Covid-19 w Małopolsce w ciągu ostatnich 3 tyg:

Aktywne zakażenia w Małopolsce od lipca:

WSSE w Krakowie informuje o śmierci 69-letniego mieszkańca powiatu chrzanowskiego, który nie miał chorób współistniejących. Potwierdzono, że przyczyną zgonu był COVID-19.

Tym samym w Małopolsce liczba zgonów spowodowanych COVID-19 wynosi 445.

Otrzymaliśmy informację z WSSE w Krakowie o kolejnych 631 ozdrowieńcach z naszego województwa – z miast i powiatów:

  • Krakowa (269),
  • krakowskiego (64),
  • suskiego (59),
  • myślenickiego (33),
  • nowosądeckiego (30),
  • limanowskiego (28),
  • chrzanowskiego (25)
  • nowotarskiego (25),
  • proszowickiego (24)
  • tarnowskiego (24),
  • Tarnowa (19),
  • wadowickiego (13),
  • dąbrowskiego (9),
  • Nowego Sącza (6)
  • miechowskiego (3).

W sumie w Małopolsce mamy 17517 ozdrowieńców.

Informacja MPWIS o sytuacji epidemiologicznej w Małopolsce

(dot. mieszkańców województwa) wg stanu na 25.10.2020 r., godzina 8:00

1. Od początku epidemii łącznie 32 497 zakażonych (nowych 1 121 w tym: dzieci 0-18 r.ż. – 43 i dorośli powyżej 18 r.ż. – 1 078)

(powiat bocheński: 956, powiat brzeski: 493, powiat chrzanowski: 642, powiat dąbrowski: 283, powiat gorlicki: 570, powiat krakowski: 2 316, m. Kraków: 9 573, powiat limanowski: 1 686, powiat miechowski: 590, powiat myślenicki: 1 837, powiat nowosądecki: 2 333, m. Nowy Sącz: 993, powiat nowotarski: 2 133, powiat olkuski: 730, powiat oświęcimski: 1 087, powiat proszowicki: 243, powiat suski: 1 312, powiat tarnowski: 854 (usunięto jedną pozycje z uwagi na niezależne od WSSE niewłaściwe przekazanie danych przez osoby sprawozdające), m. Tarnów: 601 (usunięto jedną pozycje z uwagi na niezależne od WSSE niewłaściwe przekazanie danych przez osoby sprawozdające), powiat tatrzański: 1 050, powiat wadowicki: 1 291, powiat wielicki: 924)

w tym: a) aktywnych zakażeń (przypadki jeszcze niewyleczone): 14 487

w tym: dzieci 0-18 r.ż. – 774 i dorośli powyżej 18 r.ż. – 13 713

- osoby hospitalizowane mające wynik dodatni na SARS-CoV-2: 1036

- osoby izolowane mające wynik dodatni na SARS-CoV-2: 13 451

b) wyleczeni: 17 517 (nowych 631)

(powiat bocheński: 480, powiat brzeski: 234, powiat chrzanowski: 201, powiat dąbrowski: 103, powiat gorlicki: 192, powiat krakowski: 1 410, m. Kraków: 5 905, powiat limanowski: 965, powiat miechowski: 110, powiat myślenicki: 1 056, powiat nowosądecki: 1 463, m. Nowy Sącz: 576, powiat nowotarski: 1 074, powiat olkuski: 333, powiat oświęcimski: 486, powiat proszowicki: 126, powiat suski: 733, powiat tarnowski: 431, m. Tarnów: 193, powiat tatrzański: 574, powiat wadowicki: 503, powiat wielicki: 369)

2. Zgony: COVID-19: 445 (COVID-19/współistnienie COVID-19 z innymi schorzeniami – 70/375):

(powiat bocheński: 2/32, powiat brzeski: 2/3, powiat chrzanowski: 5/7, powiat dąbrowski: 0/6, powiat gorlicki: 1/2, powiat krakowski: 9/12, m. Kraków: 29/49, powiat limanowski: 0/18, powiat miechowski: 3/3, powiat myślenicki: 0/7, powiat nowosądecki: 8/56, m. Nowy Sącz: 4/27, powiat nowotarski: 3/26, powiat olkuski: 0/13, powiat oświęcimski: 1/21, powiat proszowicki: 0/4, powiat suski: 1/13, powiat tarnowski: 0/12, m. Tarnów: 0/15, powiat tatrzański: 1/24, powiat wadowicki: 0/15, powiat wielicki: 1/10)

zgony w szpitalach: 414

zgony poza szpitalami: 31

zgony zakażonych SARS - CoV-2 z innych przyczyn niż COVID-19: 48

(powiat bocheński: 8, powiat brzeski: 2, powiat gorlicki: 7, m. Kraków: 2, powiat limanowski: 1, powiat nowotarski: 19, powiat suski: 1, powiat tarnowski: 1, powiat tatrzański: 4, powiat wadowicki: 1, powiat wielicki: 2)

3. Aktualnie osób nadzorowanych (w tym osoby objęte kwarantanną): 24 922

4. Aktualnie razem osób objętych kwarantanną: 19 342,

w tym: - osoby objęte kwarantanną domową na podstawie decyzji PPIS: 14 581

5. Liczba badań w kierunku SARS-CoV-2 wykonanych w WSSE w Krakowie i laboratoriach z nią współpracujących w ostatnich 24 godzinach: 2 728 (poprzednia doba: 3 529 badań).

Laboratoria wykonujące badania w kierunku obecności SARS-CoV-2 RNA w Małopolsce: https://wsse.krakow.pl/page/laboratoria-w-malopolsce-wykazane-przez-mpwis-jakowykonujace-badania-w-kierunku-sars-cov-2/

koronawirus najnowsze informacje

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka