piątek, 28 stycznia 2022 15:29

Małopolska. Gdzie zrobić szybko test? Ruszają nowe punkty wymazowe

Autor Marzena Gitler
Małopolska. Gdzie zrobić szybko test? Ruszają nowe punkty wymazowe

Od dziś ruszyło 7 nowych punktów wymazowych w Małopolsce. Nowe miejsca testowania na koronawirusa w poniedziałek zostaną otwarte w Nowym Targu, Zakopanem, Wadowicach,  Myślenicach i Krakowie. Pracę wznowi także punkt pobrań na stadionie Hutnika w Krakowie.

28 stycznia 7 nowych punktów pobrań dołączyło do 47 działających już w Małopolsce. Od poniedziałku 31 stycznia ruszą punkty w Nowym Targu, Zakopanem, Wadowicach,  Myślenicach i Krakowie. Pracę wznowi także punkt pobrań na stadionie  Hutnika w Krakowie.

Lista wszystkich punktów pobrań w Małopolsce z godzinami ich pracy jest na bieżąco aktualizowana na stronie małopolskiego NFZ www.nfz-krakow.pl.

Do 11  małopolskich aptek, w których można wykonać bezpłatny test antygenowy,  dołączy następnych 9. Kolejne zainteresowane apteki mogą cały czas  składać wnioski  do MOW NFZ.

W związku ze zwiększającą się stale liczbą  zakażonych koronawirusem, w Małopolsce i w Krakowie obecnie wszystkie  punkty pobrań wymazów wydłużają godziny pracy, aby każdy mógł zgłosić  się na test w dogodnym dla niego czasie.

Od 28 stycznia nowe punkty pobrań działają w:

  • Krakowie (ul. Konopnicka 2 - parking przy hotelu Forum),
  • Dojazdowie (gmina Kocmyrzów-Luborzyca, ul. Krakowska 114),
  • Rabce-Zdrój (przy  Szpitalu Miejskim, ul. Słoneczna 3),
  • Tarnowie (plac Kapłanówka, ul. Dwernickiego),
  • Bochni (ul. Widok 1),  
  • Zakopanem (plac  Niepodległości),
  • Nowym Targu (plac targowy).

W poniedziałek ruszą  kolejne.

Od 27 stycznia w Małopolsce w 11 aptekach można  wykonać bezpłatnie testy antygenowe. Dzisiaj do tych aptek dołączyło kolejne 9. Mapa z aptekami, gdzie można zrobić szybki test antygenowy, jest na bieżąco aktualizowana na stronie: https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/test-w-mobilnym-punkcie-pobran#apteki. Szybkie testy antygenowa w aptekach są uzupełnieniem możliwości sprawdzania, czy nie jesteśmy zarażeni koronawirusem.

Jak wykonać test PRC w punkcie pobrań

Zlecenie na badanie w kierunku SARS-CoV-2 może  wystawić każdy lekarz rodzinny. Uprawnieni do tego są również medycy  dyżurujący w gabinetach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, którzy  przejmują opiekę nad pacjentami po zamknięciu przychodni  podstawowej opieki zdrowotnej oraz w weekendy i święta. Zlecenie może  wystawić także lekarz dyżurujący pod numerem bezpłatnej Teleplatformy  Pierwszego Kontaktu 800 137 200 oraz medyk przyjmujący prywatnie, pod  warunkiem, że ma dostęp do systemu gabinet.gov.pl.

Jeśli podejrzewamy, że nasz zły stan zdrowia jest  spowodowany koronawirusem, możemy skorzystać także z internetowego  formularza dostępnego na stronie gov.pl/dom. Umożliwia on samodzielne  zlecanie testu w kierunku COVID-19. Zamieszczona  tam ankieta składa się z kilku pytań dotyczących m.in. kontaktów z  osobami, u których potwierdzono COVID-19 oraz objawów, jakie mogą  świadczyć o rozwijającej się chorobie. Na podstawie udzielonych  odpowiedzi, system ocenia, czy istnieje ryzyko, że zaraziliśmy  się koronawirusem. Jeśli okaże się, że powinniśmy wykonać diagnozujący  to test, możemy zapisać się na wymaz przez internet, wykorzystując  profil zaufany albo zamówić rozmowę z konsultantem Domowej Opieki  Medycznej, który zleci badanie. Narzędzie to umożliwia  także zapisanie na wymaz dziecka.

Po zleceniu badania, otrzymujemy informację z  systemu eKolejka, kiedy i gdzie powinniśmy się zgłosić, aby jak  najszybciej wykonać wymaz, blisko swojego miejsca zamieszkania, i  uniknąć oczekiwania w dużej grupie pacjentów. W wiadomości z  systemu znajduje się również link do tzw. Indywidualnej Strony  Pacjenta, za pomocą której można zaakceptować lub odrzucić zalecany  termin i wyszukać inny wolny termin lub miejsce badania.

Jak wykonać szybki test antygenowy

Z bezpłatnego testu antygenowego może skorzystać  każdy, kto ma objawy COVID-19, miał kontakt z osobą zakażoną  koronawirusem lub ma w pracy kontakt z dużą liczbą osób. Testy wykonuje  się w aptekach, które dołączyły do programu testowania. Nie  ma ograniczenia liczby testów, które mogą być wykonane u jednej osoby.

Badanie przeprowadzi farmaceuta, a wynik poznaje  się na miejscu. Znajdzie się on także, jak w przypadku testu PCR,  na Internetowym Koncie Pacjenta i w aplikacji mojeIKP.

W przypadku negatywnego wyniku testu, otrzymujemy  Unijny Certyfikat COVID (ważny 48 godzin). Po dodatnim wyniku testu  osoba zostanie skierowana na izolację domową. Po 10 dniach otrzyma  Krajowy Certyfikat COVID, świadczący o ozdrowieniu. Krajowy  Certyfikat będzie honorowany tylko w Polsce.

inf. Małopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie

Małopolska - najnowsze informacje