środa, 19 stycznia 2022 14:06

Małopolska. Już trzy "czarne" powiaty. Wielicki tuż po Krakowie

Autor Marzena Gitler
Małopolska. Już trzy "czarne" powiaty. Wielicki tuż po Krakowie

Rekord zakażeń w Polsce, rekord zakażeń w Małopolsce i Krakowie - co dalej? Z naszych wyliczeń wynika, że mamy już trzy powiaty, które przekroczyły barierę "czarnej strefy", czyli średnio ponad 70 zakażeń na 100 tys. mieszkańców. Gdzie jest najgorzej?

Gdzie są największe tygodniowe przyrosty w Małopolsce?

Niepokojące informacje przekazał dziś Piotr Tarnowski, który analizuje dane epidemiczne. W opracowanej przez niego liście powiatów z największym przyrostem zakażeń tydzień do tygodnia wymienione są oprócz Krakowa, który jest dziś na 15 miejscu w kraju, powiaty myślenicki i oświęcimski. W Krakowie przyrost tydzień do tygodnia (wskaźnika średniej 7-dniowej na 100 tys. mieszkańców) wyniósł dziś 43,51 proc., w powiecie myślenickim 29,69 proc., a w oświęcimskim - 26,48 proc.

Powiaty z największym przyrostem zakażeń (przyrost wskaźnika średniej 7-dniowej na 100 tys. mieszkańców) - opracowanie Twitter Piotr Tarnowski

koronawirus statystyki zakażenia Polska Małopolska
Powiaty z największym przyrostem zakażeń (przyrost wskaźnika średniej 7-dniowej na 100 tys. mieszkańców) - graf. Twitter Piotr Tarnowski 

Małopolska najbardziej "zakażona" w kraju

Aktualny wskaźnik średniej z 7 dni liczby nowych zakażeń opublikował też inny analityk, Łukasz Pietrzak. Małopolska jest najbardziej "zakażona" w kraju. Wskaźnik dla naszego województwa to 67,78 zakażeń na 100 tys. mieszkańców (średnia zakażeń z 7 dni).  

koronawirus statystyki zakażenia Polska Małopolska
Koronawirus. Średnia z 7 dni liczby nowych zakażeń w Polsce na 100 tys. mieszkańców - graf. Tt. Łukasz Pietrzak.

Najgorsze dziś województwa to: śląskie - 103,9, mazowieckie - 103,21 a na trzecim miejscu jest Małopolska z wynikiem 101,83 zakażenia na 100 tys. mieszkańców.  

koronawirus statystyki zakażenia Polska Małopolska
Koronawirus. Liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców w województwach w Polsce - graf. Tt. Łukasz Pietrzak.

"Czarne powiaty" wokół Krakowa

Sprawdziliśmy jak wygląda sytuacja w całym województwie. Gdzie są najgorsze wskaźniki biorąc pod uwagę średnią z 7 ostatnich dni? Tak, jak można się było spodziewać to rejon krakowski. W stolicy Małopolski średnia zakażeń na 100 tys. mieszkańców to 119,8, w powiecie wielickim to 81,3, a w krakowskim - 77,8. Wszystkie trzy przekroczyły próg ubiegłorocznej "czarnej strefy".

Zakażenia rosną też w innych powiatach. Średnia z 7 ostatnich dni na 100 tys. mieszkańców bardzo wysoka jest też w powiatach:

  • myślenickim - 66,
  • bocheńskim - 64,8
  • oświęcimskim - 59,1
  • brzeskim - 54,7
  • tatrzańskim - 51,4
koronawirus statystyki zakażenia Polska Małopolska
Koronawirus. Średnia z 7 dni liczby nowych zakażeń w Małopolsce na 100 tys. mieszkańców - mapa Głos24

Rekord zakażeń w Krakowie

Od kilku tygodni informujemy o coraz większej V fali koronawirusa w Małopolsce. Dziś w naszym województwie padł rekord zakażeń od początku pandemii - odnotowano 3471 nowych przypadków i to już na początku nowej fali!  

Rekord zakażeń padł też w Krakowie. Dzisiejsze rekordowe 1 332 zakażenia są najgorsze od kiedy Kraków zmaga się z koronawirusem.

Ile zakażeń pod Krakowem?

Niewiele lepiej wygląda sytuacja w powiatach sąsiadujących z Krakowem. W powiecie krakowskim odnotowano dziś 364 nowe przypadki. To zaledwie o 4 mniej niż w czasie szczytu III fali.

koronawirus statystyki zakażenia Polska Małopolska
Zakażenia koronawirusem w powiecie krakowskim - wykres Głos24

W powiecie wielickim odnotowano dziś 174 nowe przypadki.

koronawirus statystyki zakażenia Polska Małopolska
Zakażenia koronawirusem w powiecie wielickim - wykres Głos24

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka