środa, 5 sierpnia 2020 09:36

Małopolska: Kolejne 3 zgony w województwie. Sądecczyzna znów na pierwszym miejscu

Autor Aleksandra Tokarz
Małopolska: Kolejne 3 zgony w województwie. Sądecczyzna znów na pierwszym miejscu

Ostatniej doby przybyło 90 nowych przypadków zakażeń koronawirusem. Ilość chorych, mimo iż porównywalna do wczorajszej, nie napawa optymizmem.  Najgorsza sytuacja znów jest na Sądecczyźnie.

Ostatniej doby w powiecie nowosądeckim przybyło kolejnych 33 zakażonych. Zmarła także kolejna osoba.

Prezydent Nowego Sącza, Ludomir Handzel, podczas briefingu prasowego przyznał, że to głównie przez organizację wesel tak gwałtownie wzrosła liczba zakażeń koronawirusem na Sądecczyźnie. Zaleca, aby w ceremonii zawarcia ślubu cywilnego udział brały maksymalnie 4 osoby.

Nowy Sącz: Obostrzenia w Urzędzie Stanu Cywilnego. Co ze ślubami?
Podczas wczorajszego briefingu prasowego prezydent Nowego Sącza poinformował o wprowadzeniu ograniczeń w Urzędzie Stanu Cywilnego. Większe obostrzenia są reakcją na trudną sytuację epidemiologiczną, jaka panuje obecnie na Sądecczyźnie. W trosce o zdrowie pracowników i mieszkańców prezydent Ludomir …

Na gwałtowny wzrost zakażeń zareagował także wojewoda małopolski. W rejonie „czerwonej latarni, która świeci najmocniej” od wczoraj ruszyć miały masowe wymazy.

Od środy masowe wymazy w Nowym Sączu
Sytuacja nie jest opanowana, ale jest pod kontrolą – podsumował wojewoda Piotr Ćwik. Podczas dzisiejszego briefingu prasowego skomentował także, nieco niższe niż w piątek, dane WSSE dotyczące zakażeń koronawirusem. Wojewoda Małopolski, podczas spotkania z dziennikarzami odniósł się do zapowiedzi wy…

Smutne wiadomości docierają także z powiatu limanowskiego. Tej nocy zmarła kolejna, siódma ofiara koronawirusa na Limanowszczyźnie. 61-letni mieszkaniec gminy Dobra został przyjęty wczoraj na limanowski SOR. Jak informuje portal limanowa.in po południu pobrano od niego wymaz. W nocy u mężczyzny nastąpiła niewydolność oddechowa, przez co zmarł. Badania wykazały, że był zakażony koronawirusem.

Kolejną ofiarą śmiertelną w Małopolsce jest mieszkaniec powiatu bocheńskiego.

Koronawirus w powiecie bocheńskim: 5 nowych zakażeń i zgon
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Bochni poinformował dzisiaj o kolejnych zakażeniach koronawirusem na terenie powiatu bocheńskiego. Nowe przypadki koronawirusa odnotowano w mieście Bochnia (3), gminie Drwinia (1) i gminie Łapanów (1). Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Bochni infor…

Liczba zgonów w Małopolsce niebezpiecznie rośnie. 13 lipca na koronawirusa zmarło 45 osób. Dzisiaj ta liczba wynosi 74.

Zgony w Małopolsce w ciągu ostatnich 3 tyg.:

Tymczasem w Krakowie, tylko wczoraj, przybyło 22 kolejne zakażenia. W mieście potwierdzone są trzy ogniska koronawirusa – jeden zakład pracy oraz dwie inne jednostki (kultury i administracji). Wczoraj informowaliśmy o potwierdzonym przypadku COVID-19 w Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Krakowskiej 55. Zakażenie wykryto tam u jednego z pracowników. Sytuacja jest o tyle niebezpieczna, iż w placówce znajduje się 260 mieszkańców, z czego aż 179 to osoby powyżej 60. roku życia. Aktualnie odizolowany jest tam jeden z oddziałów, na którym pracowała zakażona osoba.

Kraków. Koronawirus w DPS na Kazimierzu. Zakażony jeden z pracowników
W Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Krakowskiej 55 w związku z pozytywnym wynikiem na obecność COVID-19 u jednego z pracowników wprowadzono w uzgodnieniu z Powiatowym Inspektorem Sanitarnym pełny reżim sanitarny. W placówce przebywa 260 podopiecznych.

Wczoraj, po przyjęciu zakażonej pacjentki, zamknięty został oddział psychiatryczny w Szpitalu Specjalistycznym im. Rydygiera. Na kwarantannie przebywa jedna osoba z personelu.

Kraków: Zakażona pacjentka na oddziale Szpitala Specjalistycznego im. Rydygiera
Na oddział psychiatryczny Szpitala Specjalistycznego im. Rydygiera przyjęto kobietę, która wymagała pomocy. Okazało się, że pacjentka jest zakażona koronawirusem. Z tego powodu przyjmowanie pacjentów na oddział zostało wstrzymane. > - Do szpitala została przyjęta kobieta, która wymagała hospitaliza…

To niestety nie jedyny taki przypadek w Krakowie. Zakażenie koronawirusem wykryto także u pięciu pacjentów i czterech lekarzy ze Szpitala Specjalistycznego im. J. Dietla. Aktualnie wstrzymane są tam przyjęcia, a izba przyjęć jest całkowicie zamknięta.

Koronawirus w krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Dietla! Placówka zamknięta
Zakażenie koronawirusem wykryto u pięciu pacjentów i czterech lekarzy. Szpital Dietla stał się kolejnym ogniskiem koronawirusa w Krakowie. Zakażenie wykryto łącznie u dziewięciu osób (u czterech lekarzy i pięciu pacjentów placówki). Jak donosi portal krknews.pl, w związku ze stwierdzonym koronawiru…

Zdaniem krakowskiego sanepidu na pogarszającą się sytuację w Krakowie ma wpływ zła sytuacja w całym województwie.

Do odwołania zamknięty jest także Oddział Chorób Wewnętrznych Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego w Nowym Targu. Zakażenie stwierdzono u jednego z pacjentów, który był hospitalizowany na tym oddziale.

Nowy Targ: Koronawirus na Oddziale Chorób Wewnętrznych. Wstrzymano przyjęcia
Władze szpitala wprowadziły również całkowity zakaz odwiedzin na oddziale. Od piątku, 31 lipca zamknięty jest oddział wewnętrzny Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego w Nowym Targu. > – W związku ze stwierdzeniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2 pacjenta hospitalizowanego w Oddziale Chorób Wewnęt…

Koronawirus dotarł też do wielickiego klasztoru franciszkanów. Jeden z zakonników przebywa w szpitalu, a kolejnych czterech objętych jest kwarantanną. Informacja jest o tyle niepokojąca, ponieważ w ostatni weekend w sanktuarium odbywała się uroczystość odpustowa. Dodatkowo, według nieoficjalnych informacji, na kwarantannie jest zakonnik, który 2 sierpnia, podczas modlitwy o ustanie pandemii, podawał monstrancję kard. Dziwiszowi.

Koronawirus u wielickich franciszkanów. Zarazili kardynała Dziwisza?
Wielicki klasztor franciszkanów i sanktuarium Matki Bożej Łaskawej poinformowały o zakażeniu koronawirusem u jednego z zakonników.

Małopolska [5 sierpnia]

 • zakażonych: 4 024 (+90)
 • zmarło: 74 (+3)
 • wyzdrowiało: 1 771 (+16)
 • aktywnie chorych: 2 173 (+71)

Ostatnie badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u kolejnych 90 osób. To 47 kobiet i 43 mężczyzn, w wieku od 4 miesięcy do 91 lat, z:

 • powiatu nowosądeckiego (23 osoby),
 • Krakowa (22 osoby),
 • Nowego Sącza (10 osób),
 • powiatu bocheńskiego (5 osób),
 • powiatu wielickiego (5 osób),
 • Tarnowa (4 osoby),
 • powiatu gorlickiego (3 osoby),
 • powiatu krakowskiego (3 osoby),
 • powiatu limanowskiego (3 osoby),
 • powiatu oświęcimskiego (3 osoby),
 • powiatu chrzanowskiego (2 osoby),
 • powiatu myślenickiego (2 osoby),
 • powiatu nowotarskiego (2 osoby),
 • powiatu olkuskiego (2 osoby),
 • powiatu dąbrowskiego (1 osoba).

Aktualnie 8 osób jest hospitalizowanych, pozostałe przebywają w izolacji. Obecnie w Małopolsce zakażenie koronawirusem zostało potwierdzone u 4024 osób.

Nowe przypadki zakażeń w Małopolsce w ciągu ostatnich 3 tyg.:

Ilość chorujących na Covid-19 w Małopolsce w poszczególnych powiatach:

Zmiany ilości chorujących na Covid-19 w Małopolsce w ciągu ostatnich 3 tyg.:

W Krakowie ilość zakażeń wynosi obecnie 272 osoby.

Przekazujemy, że otrzymaliśmy informację z WSSE w Krakowie o kolejnych ozdrowieńcach z naszego województwa. To 8 kobiet i 8 mężczyzn, w wieku od roku do 65 lat, z:

 • powiatu nowosądeckiego (11 osób),
 • Nowego Sącza (2 osoby)
 • powiatu nowotarskiego (2 osoby),
 • powiatu limanowskiego (1 osoba),

którzy przebywali w izolacji. W sumie w Małopolsce mamy 1771 ozdrowieńców.

Niestety musimy również poinformować o śmierci 3 mężczyzn,w wieku od 61 do 85 lat, z

 • Nowego Sącza,
 • powiatu limanowskiego,
 • powiatu bocheńskiego.

Jedna osoba przebywała w Szpitalu Powiatowym w Limanowej, dwie w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Zmarli mieli choroby współistniejące. Potwierdzono, że przyczyną zgonu był COVID-19. Tym samym w Małopolsce liczba zgonów spowodowanych COVID-19 wynosi 74.

Informacja MPWIS o sytuacji epidemiologicznej w Małopolsce wg stanu na 05.08.2020 r., godzina 8:00

1. Od początku epidemii łącznie 4024 zakażonych (nowych 90)

(powiat bocheński: 355, powiat brzeski: 76, powiat chrzanowski: 52, powiat dąbrowski: 27, powiat gorlicki: 56, powiat krakowski: 126, m. Kraków: 605, powiat limanowski: 236, powiat miechowski: 19, powiat myślenicki: 206, powiat nowosądecki: 754, m. Nowy Sącz: 220, powiat nowotarski: 111, powiat olkuski: 20, powiat oświęcimski: 241, powiat proszowicki: 19, powiat suski: 229, powiat tarnowski: 168, m. Tarnów: 36, powiat tatrzański: 136, powiat wadowicki: 162, powiat wielicki: 170)

w tym:

a. aktywnych zakażeń (przypadki jeszcze niewyleczone): 2 173

-osoby hospitalizowane mające wynik dodatni na SARS-CoV-2: 206  

 • Szpital Uniwersytecki w Krakowie: 183
 • Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach: 1  
 • Wojewódzki Szpital Zespolony w Szczecinie: 1  
 • Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego: 13
 • Szpital w Dąbrowie Tarnowskiej: 3  
 • Szpital MEGREZ Tychy: 1  
 • Szpital kliniczny Nr 6 - Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka - Centrum Urazowe dla Dzieci: 1
 • Szpital w Łańcucie: 2
 • Szpital Powiatowy im. dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem: 1

- osoby izolowane mające wynik dodatni na SARS-CoV-2: 1 967

b. wyleczeni: 1771 (nowych 16)

(powiat bocheński: 148, powiat brzeski: 65, powiat chrzanowski: 34, powiat dąbrowski: 16, powiat gorlicki: 9, powiat krakowski: 83, m. Kraków: 314, powiat limanowski: 126, powiat miechowski: 12, powiat myślenicki: 158, powiat nowosądecki: 141, m. Nowy Sącz: 49, powiat nowotarski: 17, powiat olkuski: 12, powiat oświęcimski: 98, powiat proszowicki: 9, powiat suski: 192, powiat tarnowski: 98, m. Tarnów: 16, powiat tatrzański: 9, powiat wadowicki: 41, powiat wielicki: 124)

c. zgony COVID-19: 74

(powiat bocheński: 18, powiat brzeski: 2, powiat gorlicki: 1, powiat krakowski: 2, m. Kraków: 19, powiat limanowski: 7, powiat nowosądecki: 3, m. Nowy Sącz: 3, powiat oświęcimski: 5, powiat proszowicki: 2, powiat suski: 1, powiat tarnowski: 3, powiat wadowicki: 3, powiat wielicki: 5)

d. zgony z innych przyczyn niż COVID-19: 6

(powiat bocheński: 3, powiat brzeski: 2, powiat wielicki: 1)

2. Aktualnie osób nadzorowanych (w tym osoby objęte kwarantanną): 11 510

3. Aktualnie razem osób objętych kwarantanną: 10 495

4. Liczba osób objętych kwarantanną domową na podstawie decyzji PPIS: 7 016

5. Zgony Covid-19 w poszczególnych szpitalach:

a. Szpital Uniwersytecki w Krakowie: 63

b. Szpital SPZOZ w Myślenicach: 1

c. Szpital Powiatowy w Limanowej: 2

d. Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego: 3

e. Szpital Rejonowy w Raciborzu: 1

f. Szpital Specjalistyczny im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu: 1

g. Zgon poza szpitalem: 3  

6. Liczba badań w kierunku SARS-CoV-2 wykonanych w laboratoriach współpracujących z WSSE w Krakowie w ostatnich 24 godzinach: 2923 (poprzednia doba: 2 093 badań).

7. Laboratoria wykonujące badania w kierunku obecności SARS-CoV-2 RNA w Małopolsce:

https://wsse.krakow.pl/page/laboratoria-w-malopolsce-wykazane-przez-mpwis-jakowykonujace-badania-w-kierunku-sars-cov-2/

koronawirus najnowsze informacje

Małopolska - najnowsze informacje