środa, 19 maja 2021 11:48

Małopolska uchwała antysmogowa zgodna z prawem. NSA odrzucił skargę sprzedawców węgla

Autor Marzena Gitler
Małopolska uchwała antysmogowa zgodna z prawem. NSA odrzucił skargę sprzedawców węgla

Naczelny Sąd Administracyjny odrzucił złożoną przez sprzedawców węgla skargę kasacyjną w sprawie uchwały antysmogowej dla Małopolski. To oznacza, że w Małopolsce wejdą w życie wysokie wymagania dotyczące ekologicznych źródeł ogrzewania.

- To doskonała wiadomość. Nie mieliśmy wątpliwości, że małopolskie przepisy antysmogowe, które zresztą stały się wzorcem dla reszty kraju, są zgodne z prawem i pożytkiem publicznym. Orzeczenie najwyższej instancji tylko utwierdza nas w tym przekonaniu – komentuje wicemarszałek Małopolski Tomasz Urynowicz.

Wcześniej skargi dotyczące uchwały antysmogowej dla Małopolski oddalił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie. Przeciwnicy uchwały wystąpili wówczas o kasację wyroku w Naczelnym Sądzie Administracyjnym, który odrzucił jednak wniosek, zamykając tym samym możliwość dalszych odwołań.

Uchwała antysmogowa dla Małopolski obowiązuje od lipca 2017 roku i wyznacza kolejne etapy walki o czyste powietrze. Na początku wprowadziła zakaz instalacji przestarzałych pieców węglowych, a także zakaz spalania węgla złej jakości, miałów, mułów i tzw. flotów. Kolejne kroki milowe to m.in. wymiana kopciuchów (czyli pieców, które nie spełniają wymogów co najmniej 3. klasy tzw. ekoprojektu) do końca roku 2022 oraz kotłów klasy 3. i 4. do końca 2026 roku. W realizacji uchwały, w tym pozyskaniu przez mieszkańców dotacji i ulg na wymianę pieców, pomaga przyjęty w roku 2020 Program Ochrony Powietrza dla Małopolski.

Odrębna uchwała antysmogowa, całkowicie zakazująca spalania węgla i drewna obowiązuje od września 2019 w Krakowie. Poprawa powietrza w stolicy Małopolski jest wyraźnie zauważalna i potwierdzona przez badania ekspertów m.in. AGH oraz Europejskiego Centrum Czystego Powietrza. Dlatego w ślad za Krakowem chcą podążyć kolejne samorządy Małopolski, przygotowując własne lokalne uchwały antysmogowe. To m.in. gminy: Czarny Dunajec, Nowy Targ, Rabka-Zdrój, Chrzanów, Skawina, Zabierzów, Krzeszowice, Niepołomice, oraz miasto Oświęcim i miasto Tarnów.

Ekologia - najnowsze informacje