niedziela, 21 lutego 2021 18:43

Małopolska. Jak zamówić szczepienie do domu dla pacjenta leżącego? Będzie 11 dodatkowych zespołów wyjazdowych

Autor Marzena Gitler
Małopolska. Jak zamówić szczepienie do domu dla pacjenta leżącego? Będzie 11 dodatkowych zespołów wyjazdowych

Specjalne wyjazdowe punkty szczepień dotrą do pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą przyjąć szczepionki w punkcie stacjonarnym - informuje wojewoda Łukasz Kmita. Co ważniejsze - wyjazdowe punkty szczepień otrzymują własną pulę szczepionek. Nie korzystają ze szczepionek zamówionych przez poradnię POZ, która zgłasza pacjenta do szczepienia wyjazdowego. Szczepień będzie więc więcej.

O dodatkowych zespołach wyjazdowych, które będę obsługiwać pacjentów w domach poinformował w piątek na briefingu wojewoda małopolski Łukasz Kmita i dyrektor Małopolskiego OW NFZ Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska.

Z ponad 100 dodatkowych punktów w kraju, które uzupełnią sieć populacyjnych punktów szczepień, w Małopolsce bedzie 11.

- Dodatkowe mobilne zespoły szczepiące to uzupełnienie i poszerzenie systemu – przygotowane z myślą o osobach, które ze względu na stan swego zdrowia nie mogą samodzielnie udać się do punktów szczepień czy skorzystać z transportu gminnego - mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita. -  Dzięki dodatkowym mobilnym zespołom szczepiącym jeszcze szerzej będą zabezpieczone potrzeby osób, które chcą się zaszczepić, ale potrzebują wsparcia – podkreślił.

- Wyjazdowe punkty szczepień są dodatkowym wsparciem dla populacyjnych punktów, które zgłaszając się do Narodowego Programu Szczepień, potwierdziły, że są gotowe do mobilnego szczepienia pacjentów w domach. W skali kraju powstało 117 dodatkowych, wyjazdowych punktów szczepień. W ramach zakończonego naboru Małopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie wyłonił 11 dodatkowych, wyjazdowych zespołów szczepiących w domu. Swoim zasięgiem obejmą one wszystkie pięć obszarów: Małopolskę Zachodnią, subregion tarnowski, sądecki, podhalański oraz krakowski obszar metropolitalny, obejmujący Kraków i sąsiadujące powiaty, m.in. wielicki – poinformowała dyrektor Fryźlewicz-Chrapisińska.

Wyjazdowe punkty szczepień pojadą do pacjentów, których stan zdrowia nie pozwala na samodzielne dotarcie do stacjonarnego punktu szczepień. To tzw. pacjenci leżący.

- Punkty wyjazdowe uzupełniły sieć punktów populacyjnych, które mają zespoły mobilne, gotowe do szczepienia pacjentów w miejscu zamieszkania. Punkty wyjazdowe nie będą zatem zastępować zespołów mobilnych z populacyjnych punktów, a wspierać ich pracę – podkreśla dyrektor MOW NFZ.

Dla osób z niepełnosprawnościami lub wykluczonymi komunikacyjnie przygotowany jest transport samorządowy, organizowany przez władze lokalne.

W ramach realizacji Narodowego Programu Szczepień Ochronnych przeciw wirusowi SARS-CoV-2, samorządy są zobowiązane do zapewnienia transportu do punktów szczepień osób mających trudności w samodzielnym dotarciu do ty miejsc. Dla samorządów ważną informacją jest to, że transport osób niepełnosprawnych i tych, które mają obiektywne trudności w przemieszczaniu się do punktów szczepień ma zostać sfinansowany z budzetu państwa.

W akcję dowozu do punktów szczepień zaangażowani są strażacy z całej Małopolski. Do tej pory w naszym województwie z tej możliwości skorzystało już ponad 300 osób, a w przedsięwzięciu uczestniczyło 543 ratowników. Najwięcej osób przewiezionych zostało siłami Komend Powiatowych w Suchej Beskidzkiej oraz Nowym Targu.

– Strażacy od samego początku są na pierwszej linii walki z epidemią koronawirusa. Działania te prowadziliśmy m.in. na granicy wspierając Karpacki Oddział Straży Granicznej, strażacy medycy nieśli również pomoc na terenie Słowacji. Niemniej jednak najistotniejsze dla nas jest to co możemy zrobić dla mieszkańców Małopolski. Dlatego też zarówno funkcjonariusze PSP jaki i druhowie ochotniczych straży pożarnych z tak dużym zaangażowaniem podjęli się zadania jakim jest pomoc seniorom i osobom z niepełnosprawnościami w bezpiecznym dotarciu do punktów szczepień. Wszyscy, którzy potrzebują tej pomocy, mogą liczyć na nasze wsparcie – zapewnił małopolski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Piotr Filipek. Takiego wsparcia strażacy udzielali również m.in. pełniąc służbę w szpitalach tymczasowych, czy też w momencie, gdy byli dysponowani do izolowanych zdarzeń ratownictwa medycznego – dodał st. bryg. Piotr Filipek.

Szczegółowe informacje na temat samorządowego transportu można uzyskać, kontaktując się z infoliniami uruchomionymi przez poszczególne gminy lub infolinią Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego – pod numerem 516 240 695 (czynna w dni robocze, w godz. 8-15).

Jak zamówić szczepienie do domu dla pacjenta leżącego?

- Aby skorzystać z wyjazdowego punktu szczepień wystarczy zadzwonić do swojej poradni POZ. Lekarze rodzinni lub pielęgniarki opieki długoterminowej najlepiej znają swoich pacjentów, dlatego najszybciej potwierdzą, że konkretna osoba z ich listy potrzebuje szczepienia w domu, ze względów zdrowotnych – tłumaczy dyrektor Małopolskiego OW NFZ Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińsk. Oznacza to, że na wizytę wyjazdowego punktu szczepień nie ma rejestracji przez internet lub telefonicznie, np. przez infolinię 989. Liczy się wyłącznie bezpośredni kontakt z własną poradnią POZ lub pielęgniarką opieki długoterminowej.

Jeśli pacjent lub jego opiekun skontaktują się z punktem wyjazdowym, ten skieruje takiego pacjenta lub opiekuna w pierwszej kolejności do POZ/pielęgniarki opieki długoterminowej, ponieważ to właśnie lekarz POZ lub pielęgniarka opieki długoterminowej potwierdzą, że pacjent może skorzystać ze szczepienia w domu.

Szczepienie pacjentów w domu – krok po kroku


1.    Poradnia POZ / pielęgniarka opieki długoterminowej przyjmuje zgłoszenie pacjenta lub opiekuna do wyjazdowego punktu szczepień i sprawdza, czy pacjent należy do tego POZ (jest na liście aktywnej poradni).
2.    Poradnia POZ / pielęgniarka opieki długoterminowej sprawdza, czy pacjent ma skierowanie na szczepienie. Jeśli nie, a pacjent jest w grupie aktualnie szczepionej, wtedy lekarz POZ wystawia skierowanie na szczepienie.
3.    Podstawami do zakwalifikowania pacjenta do szczepienia wyjazdowego są: dokumentacja medyczna i wiedza lekarza / pielęgniarki opieki długoterminowej o stanie zdrowia pacjenta, lub teleporada, lub wywiad z opiekunem pacjenta.
4.    Jeśli lekarz POZ / pielęgniarka opieki długoterminowej potwierdzą, że pacjent może skorzystać ze szczepienia w domu przez wyjazdowy punkt szczepień, wtedy lekarz POZ / pielęgniarka opieki długoterminowej odnotowuje to w dokumentacji medycznej i przekazuje taką informację do wyjazdowego punktu szczepień.
5.    Lekarz POZ / pielęgniarka opieki długoterminowej może też przekazać informację o pozytywnej kwalifikacji do szczepienia w domu bezpośrednio pacjentowi lub jego opiekunowi, który następnie kontaktuje się z najbliższym wyjazdowym punktem szczepień.
6.    Wyjazdowy punkt szczepień rejestruje pacjenta na szczepienie, ustala termin szczepienia i informuje o tym pacjenta lub jego opiekuna.
7.    O zakwalifikowaniu do szczepienia decyduje lekarz wyjazdowego punktu szczepień. Jeśli pacjent pozytywnie przejdzie kwalifikację, zostaje szczepiony pierwszą dawką preparatu. W dniu szczepienia ustalana jest również data drugiej dawki podania szczepionki.
Procedura szczepienia wyjazdowego jest więc zbliżona do szczepienia w punkcie stacjonarnym. Zespół wyjazdowy przynajmniej 15 minut po szczepieniu obserwuje pacjenta pod kątem wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych. Jeśli takie wystąpią, zespół wyjazdowy jest przygotowany, aby pomóc pacjentom w domu.


Wyjazdowe punkty szczepień otrzymują własną pulę szczepionek. Nie korzystają ze szczepionek zamówionych przez poradnię POZ, która zgłasza pacjenta do szczepienia wyjazdowego.

Zasady zamawiania szczepionek przez wyjazdowe punkty są identyczne jak w punktach stacjonarnych. Mobile zespoły w punktach stacjonarnych i wyjazdowe punkty szczepień są wynagradzane tak samo.
- Za wyjazd na szczepienie pacjenta w domu, Narodowy Fundusz Zdrowia płaci 141 zł. Stawka dotyczy mobilnych zespołów szczepiących, które działają przy punktach stacjonarnych, i wyjazdowych punktów szczepień. Dla pacjenta szczepienie w domu jest bezpłatne – podkreśla dyrektor MOW NFZ.

inf. i foto: MUW

-

koronawirus najnowsze informacje

Małopolska - najnowsze informacje