środa, 19 maja 2021 09:32

Małopolska. Dziś zawyją syreny. Nie wiadomo gdzie

Autor Marzena Gitler
Małopolska. Dziś zawyją syreny. Nie wiadomo gdzie

20 maja w Małopolsce zawyją syreny alarmowe. Dokładne miejsce, w którym zabrzmią sygnały nie jest jednak znane. Dlaczego?

W dniach 17-21 maja odbywa się kolejna edycja ćwiczeń zorganizowanych przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych pod kryptonimem RENEGADE/SAREX-21.

Jak zdradził Szymon Huptyś, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury, ćwiczenia odbywają się na Pomorzu i Mazowszu. W ich  trakcie mają być przećwiczone są cztery scenariusze. Jeden dotyczy  uprowadzenia cywilnego statku powietrznego, jako możliwego środka ataku o charakterze terrorystycznym, stanowiącego zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa. Kolejne dwa są związane z przeprowadzeniem akcji poszukiwawczo-ratowniczych po zdarzeniach lotniczych (symulowane rozbicie się statków powietrznych w terenach trudno dostępnych).

Czwarty scenariusz rozegrał się już w Łebie. Była to operacja masowej ewakuacji w związku z kolizją dwóch okrętów zainscenizowaną na Bałtyku, z poszkodowanymi osobami na płonących i tonących jednostkach.

Scenariusz zakładał przeprowadzenie akcji ratowniczej, ratowanie mienia wojskowego oraz transport poszkodowanych  do placówek medycznych. Poszkodowani ewakuowani byli z okrętów na ląd drogą powietrzną za pomocą wojskowych śmigłowców ratowniczych.

Głównym celem ćwiczenia jest sprawdzenie zdolności  Sił Zbrojnych RP i układu pozamilitarnego, jako elementów systemu bezpieczeństwa państwa, do przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym właściwym dla systemu obrony powierzanej oraz ratownictwa lotniczego i morskiego. Organizatorem przedsięwzięcia jest Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych im. gen. Bronisława Kwiatkowskiego.

W ramach ćwiczeń 20 maja w godz. 8:00-11:00 Centrum Operacji Powietrznych – Dowództwa Komponentu Powietrznego będzie emitować sygnały zgodne z trasą przelotu podejrzanego statku. Dokładne miejsce, w którym zabrzmią syreny nie jest jeszcze znane.

- Podkreślamy, że sygnał alarmowy zostanie użyty w ramach ćwiczeń - informuje wojewoda małopolski. - Zdarzenia, które są przedmiotem scenariusza ćwiczeń, stanowią element symulacji, zatem – poza wspomnianymi sygnałami alarmowymi – w przestrzeni powietrznej nie będą realizowane działania taktyczne.

Małopolska - najnowsze informacje