poniedziałek, 5 kwietnia 2021 18:54

Małopolska: Zostało 14 wolnych respiratorów

Autor Tomasz Stępień
Małopolska: Zostało 14 wolnych respiratorów

Chociaż liczba nowych przypadków w Małopolsce jest najniższa od 3 tygodni, sytuacja nie jest łatwa. Liczba osób hospitalizowanych stale rośnie – od wczoraj w szpitalach przybyło 112 osób walczących z Covid-19. Coraz mniej jest też wolnych respiratorów.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 922 zakażeniach koronawirusem w Małopolsce w dniu dzisiejszym. Najwięcej, 297 w Krakowie. Wczoraj – 1693.

Choć jeszcze niedawno, 1 kwietnia, mieliśmy w Małopolsce rekordowy dzień – 3067 zakażenia, najwięcej od początku pandemii, to faktem jest, że w ostatnich dniach obserwujemy wyraźny spadek liczby zakażeń.

Pozostaje pytanie – czy „górkę” mamy już za sobą, czy to tylko świąteczne spadki. To tej drugiej teorii skłania się wirusolog prof. Włodzimierz Gut. – To bardzo nietypowy tydzień, bardzo zamknięty, rodzinny i nawet osoby chore mogą opóźniać pójście do lekarza – zwraca uwagę w rozmowie z PAP prof. Gut. I dodał, że ma obawy, iż może to być spadek "świąteczny", wynikający z "niechęci do psucia sobie świąt myśleniem o chorobie".

Przekonamy się o tym w ciągu najbliższych kilku dni. Ale niezależnie od tego widać, że sytuacja w Małopolsce szybko się nie ustabilizuje. Systematycznie kurczy się liczba dostępnych łóżek z respiratorami. W całym województwie małopolskim 27 marca było ich 46, 31 marca – 34, pierwszego dnia świąt – 16, a drugiego dnia świąt już tylko 14. W tymczasowym szpitalu CUMRIK w Krakowie dziś wolny był tylko jeden respirator! Łóżek z respiratorami w Małopolsce nie zabrakło tylko dzięki temu, że wojewodzie Łukaszowi Kmicie w ciągu tygodnia udało się zwiększyć ich liczbę o ponad 40.

Nieco lepiej wygląda sytuacja z łóżkami „covidowymi” na których można leczyć pacjentów nie wymagających wspomagania oddechowego. W całym województwie wolnych jest jeszcze 1239 takich łóżek. Ale i tak ich liczba od wczoraj stopniała o 112. Zajętych jest 2895 łóżek. Ale jeszcze dwa tygodnie temu, 21 marca, liczba wszystkich dostępnych łóżek covidowych w Małopolsce wynosiła 2800. Chorych jest gdzie umieszczać tylko dzięki temu, że liczbę ich zwiększono o ponad 1300. Częściowo dzięki zawieszeniu działania niektórych „normalnych” oddziałów w szpitalach, a częściowo dzięki uruchomieniu szpitali tymczasowych. Jeśli chodzi o te ostatnie, to w EXPO Kraków z 244 łóżek zajęte są 104, w CUMRIK ze 133, 110 jest zajętych, a w 20 Wojskowym Szpitalu Uzdrowiskowo rehabilitacyjnym w Krynicy-Zdroju z 56 łóżek zajęte są 24.

Małopolska - najnowsze informacje