piątek, 13 sierpnia 2021 06:41, aktualizacja 3 lata temu

„Maryja nigdy nas nie opuściła i nie opuści”. Już w niedzielę Wielki Odpust w Kalwarii Zebrzydowskiej

Autor Mirosław Haładyj
„Maryja nigdy nas nie opuściła i nie opuści”. Już w niedzielę Wielki Odpust w Kalwarii Zebrzydowskiej

15 sierpnia przypada święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwyczajowo znanego jako święto Matki Boskiej Zielnej. Dla Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej to jeden z najważniejszych dni w roku.

W polskiej pobożności, którą cechuje szczególna cześć do Matki Bożej, sierpień jest miesiącem niemal równie ważnym, co maj. Wszystko za sprawą kilku świąt jej poświęconych z których szczególnie ważne są trzy. 15 sierpnia obchodzona jest uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (popularnie zwane jako święto Matki Bożej Zielnej), 22 sierpnia obchodzone jest Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Królowej a 26 sierpnia – Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Ponadto także 15 sierpnia, z racji „Cudu nad Wisłą” obchodzony jest także, jako Wspomnienie Matki Bożej Zwycięskiej.

Ale to nie wszystkie maryjne święta, które obchodzone są w ósmym miesiącu roku. 2 sierpnia przypada Wspomnienie Matki Bożej Anielskiej, 5 sierpnia – Wspomnienie Matki Bożej Śnieżnej (jest to zarazem rocznica poświęcenia rzymskiej Bazyliki Najświętszej Maryi Panny) a 13 sierpnia przypada Wspomnienie Matki Bożej Kalwaryjskiej. Jest to też miesiąc w którym Kościół wspomina dwóch świętych szczególnie zasłużonych w szerzeniu kultu Matki Bożej. Pierwszym jest św. Bernarda z Clairveaux, którego święto wypada 20 sierpnia a który uznawany jest za jednego z najwybitniejszych ludzi średniowiecza. Drugim świętym jest św. Maksymilian Maria Kolbe, franciszkanin konwentualny, którego raczej nie trzeba przedstawiać.

Sierpniowe święta maryjne sprawiają, że oczy wszystkich kierują się w stronę Kalwarii Zebrzydowskiej i tamtejszego sanktuarium. Tegoroczna sytuacją epidemiczna spowodowała, że nie odbyły się Misteria Męki Pańskiej. Na szczęście możliwa jest organizacja Wielkiego Odpustu ku czci Wniebowzięcia NMP. O planowanym przebiegu tegorocznych obchodów porozmawialiśmy z o. Tarsycjuszem Bukowskim OFM z Biura Prasowego Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Ojcze Tarsycjuszu, kalwaryjski odpust przed nami. Jaki program będzie posiadało tegoroczne święto?
– Zasadniczy plan odpustu jest taki sam, jak każdego roku. Uroczystości będą trwały cały tydzień, a rozpoczną się w niedzielę 15 sierpnia. Po Mszy św. o godz. 15:00 wyruszy Procesja Boleści NMP. Każdego dnia w tygodniu odpustowym o godzinie 5:30 po odsłonięciu cudownego obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej będziemy śpiewać Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Maryi. O godz. 6:00 Msza św. z kazaniem odpustowym. W ciągu dnia Msze św. będą sprawowane według zwykłego porządku w sanktuarium. O 18:00 pielgrzymi będą się gromadzić na nieszporach z kazaniem. Dzień zakończy różaniec przed cudownym obrazem NMP Kalwaryjskiej oraz apel maryjny.

W czwartek, 19 sierpnia, wierni będą uczestniczyć w odpustowym Dniu Misyjnym, który będzie poświęcony dziękczynieniu za 50 lat pracy misyjnej bernardynów w Demokratycznej Republice Konga. Wieczornej modlitwie w intencji Kościoła, Ojca Świętego i misjonarzy będą przewodniczyć współbracia, którzy posługują na misjach.

W piątek przed tradycyjną i barwną Procesją Zaśnięcia NMP, nieszporom przy Domku Matki Bożej będzie przewodniczył bp Jonas Ivanauskas, ordynariusz diecezji koszedarskiej na Litwie oraz abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. Po procesji, przed kościołem Grobu Maryi będzie celebrowana Eucharystia.

Figura NMP/Fot.: o. Franciszek Salezy Nowak OFM
Figura NMP/Fot.: o. Franciszek Salezy Nowak OFM

Sobota to Kalwaryjski Dzień Młodych. Będziemy go obchodzić pod hasłem: „Wy jesteście solą ziemi” i szczególnie będziemy się modlić o nowe powołania kapłańskie i zakonne. O godzinie 10:00 rozpocznie się Droga Krzyżowa na dróżkach. O godzinie 19:00 na Górze Ukrzyżowania młodzi będą uczestniczyć w nabożeństwie światła. O 20:00 Msza św. na Placu Rajskim, której będzie przewodniczył bp Janusz Mastalski, biskup pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej. Eucharystię będą koncelebrowali bernardyńscy neoprezbiterzy. Po wszystkim zapraszamy na koncert Magdy Anioł przy ołtarzu polowym.

Centralne uroczystości Wniebowzięcia NMP odbędą się w niedzielę 22 sierpnia. O godz. 6:00 rano będzie sprawowana Msza św. przy kościele Grobu Matki Bożej, po której rozpocznie się Procesja Wniebowzięcia Matki Bożej. Suma pontyfikalna pod przewodnictwem abpa Mieczysława Mokrzyckiego, metropolity lwowskiego, z udziałem abpa Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego, będzie celebrowana o godz. 11:00 przy ołtarzu polowym. Zakończeniem uroczystości będą nieszpory o godz. 18:00 oraz procesja z figurą Matki Bożej Wniebowziętej.

Uroczystości odpustowe będą trwały tydzień, a rozpoczną się w niedzielę 15 sierpnia/Fot.: Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej
Uroczystości odpustowe będą trwały tydzień, a rozpoczną się w niedzielę 15 sierpnia/Fot.: Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej

Czy obowiązują jakieś obostrzenia związane z koronawirusem ?
– Zasady bezpieczeństwa obowiązują takie, jak do tej pory w obecnym czasie. W pomieszczeniach, a więc w bazylice i korytarzach klasztornych, restauracji, recepcji Domu Pielgrzyma, itd. obowiązkowo zasłaniamy usta i nosy. Powszechnie dostępne są środki dezynfekcji. Większość ceremonii (procesje, Msze święte) będą odbywały się na świeżym powietrzu. W Kalwarii są świetne warunki, by zachować w miejscach celebracji odpowiednią odległość i poczucie bezpieczeństwa.

Dlaczego Uroczystość Wniebowzięcia NMP jest tak ważne dla Kościoła?
– Są rozmaite wątki, które sprawiają, że Wniebowzięcie Maryi jest dla nas tak ważne. Po pierwsze święto jest związane z dogmatem wiary, a więc z prawdą, do której wyznawania jesteśmy zobowiązani, a która została potwierdzona autorytetem Stolicy Apostolskiej. Dokonał tego Ojciec Święty Pius XII 1. listopada 1950 roku. W dokumencie Munificentissimus Deus papież napisał: Na chwałę Wszechmocnego Boga, który specjalną łaskawością obdarzył Dziewicę Maryję, (…) ku niewypowiedzianej radości całego Kościoła powagą Pana Naszego Jezusa Chrystusa, Świętych Apostołów Piotra i Pawła i Naszą, ogłaszamy, oświadczamy i określamy jako dogmat prawdę przez Boga objawioną, że Niepokalana Bogarodzica zawsze Dziewica Maryja, po dopełnieniu życia ziemskiego z ciałem i duszą została wzięta do nieba”. Chociaż dogmat został ogłoszony dopiero w połowie XX wieku, Wniebowzięcie Maryi obchodzono jako święto już w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. Przekonanie o tym, że Maryja po śmierci została wzięta do nieba z ciałem i duszą w powszechnej świadomości ludzi wierzących było obecne, można powiedzieć, od zawsze, dlatego papieski dokument stwierdził coś, w co ludzie od dawna wierzyli.

Obchody Wielkiego Odpustu gromadzą w Kalwarii Zebrzydowskiej tłumy wiernych/Fot.: o. Franciszek Salezy Nowak OFM
Obchody Wielkiego Odpustu gromadzą w Kalwarii Zebrzydowskiej tłumy wiernych/Fot.: o. Franciszek Salezy Nowak OFM

Po drugie ta maryjna uroczystość pokazuje kierunek życia ludzkiego. Maryja, choć wybrana przez Boga do szczególnej roli w historii Zbawienia, była człowiekiem. Finał Jej życia mówi nam, jaki koniec (a może raczej początek) zaplanował dla każdego z nas Bóg. Ponieważ Chrystus zmartwychwstał, jako pierwsza z owoców tego zwycięstwa w pełni korzysta Jego Matka –  mówiąc prościej – Chrystus powstał z martwych i na nowo otworzył niebo, Ona jako pierwsza, wolna od grzechu pierworodnego, mogła do niego wejść. I każdy z nas ma tam także przygotowane miejsce. Dlatego jest to tak ważne święto dla nas. Każdego roku, a dobrze byłoby częściej, przypominamy sobie, gdzie mam się znaleźć. Jaki jest mój cel. I trzeba robić wszystko, by go osiągnąć – życie wieczne z Bogiem. Jesteśmy przeznaczeni do rzeczy wielkich!

Po trzecie data 15 sierpnia jest również dla nas, Polaków, ważnym świętem związanym ze zwycięstwem Wojska Polskiego nad armią czerwoną w Bitwie Warszawskiej, którą znamy jako „Cud nad Wisłą”. I znowu, wiążemy to z ingerencją Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski. Przecież Królowa nigdy nie opuszcza swojego królestwa. I Maryja nigdy nas nie opuściła i nie opuści.

Tradycyjna procesja Boleści NMP/Fot.: o. Franciszek Salezy Nowak OFM
Tradycyjna procesja Boleści NMP/Fot.: o. Franciszek Salezy Nowak OFM

Sierpień jest czasem szczególnym dla sanktuarium, ponieważ maryjnych świąt nie brakuje.
– Tak, to szczególny miesiąc w Kalwarii. Otwiera go święto Matki Bożej Anielskiej, patronki bazyliki (obchodzimy je 2 sierpnia). Tego dnia przypada tytularny odpust tzw. Porcjunkuli. Kult Matki Bożej Anielskiej jest związany z naszym zakonem od czasu, gdy święty Franciszek otrzymał od benedyktynów kościółek poświęcony NMP Anielskiej, nazwany później Porcjunkulą i własnoręcznie go odbudował. Kiedy wznoszono nasz kościół w Kalwarii, Mikołaj Zebrzydowski przeznaczył do głównego ołtarza srebrną figurę Matki Bożej w otoczeniu aniołów, która do dziś znajduje się w ołtarzu.

Srebrna figura Matki Bożej w otoczeniu aniołów znajdująca się w ołtarzu/Fot.: Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej
Srebrna figura Matki Bożej w otoczeniu aniołów znajdująca się w ołtarzu/Fot.: Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej

13 sierpnia przypada w Kalwarii Zebrzydowskiej Uroczystość NMP Kalwaryjskiej, a więc święto ściśle złączone z cudownym obrazem Matki Bożej Kalwaryjskiej, który od 400 lat jest otaczany czcią. To właśnie w bocznej kaplicy, gdzie Maryja króluje, uzdrawia i pociesza, tysiące pielgrzymów z całego świata modlą się i często otrzymują łaski, bądź są świadkami cudów. O wielu z nich opowiadają, lub przysyłają spisane relacje o uzdrowieniu, albo uratowaniu życia. Na tym obrazie Maryja mocno przytula Jezusa. Jest bardzo czuła, troskliwa. Trzeba nie tylko się przed nim modlić. Trzeba na tą Jej czułość patrzeć, bo dzisiaj nie brakuje brutalnych, niemiłosiernych, nawet nieludzkich zachowań, a od Maryi bije to, czego skaleczonym sercom ludzkim bardzo brakuje.

Cudowny obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej/Fot.: o. Franciszek Salezy Nowak OFM
Cudowny obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej/Fot.: o. Franciszek Salezy Nowak OFM

Dalej obchodzimy tygodniowe uroczystości ku czci Wniebowzięcia NMP oraz wiele pielgrzymek diecezjalnych, młodzieżowych. Jest to czas, kiedy przybywają motocykliści, Franciszkańska Młodzież Oazowa, Ruch Światło Życie i Służba Liturgiczna, przedstawiciele Rzemiosła i Przedsiębiorczości, grupy parafialne raz wiele osób indywidualnie lub rodzinnie.

Na koniec chciałbym wszystkich zaprosić do Kalwarii: przed Matkę Bożą i na dróżki, te które ukochał święty Jan Paweł II, na których, jak mówił rozwiązywały się trudne sprawy. Nie bójmy się oddać Bogu tego, co najcięższe, niezrozumiałe. Nawet swoją bezradność, czy lęk. Dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych. Trzeba się modlić i walczyć o czas na modlitwę. Tu, w Kalwarii zawsze można się wyspowiadać, wyciszyć, odnowić siły ducha i spotkać z Matką, która przypomni, że nasza ojczyzna jest w niebie.

Procesja Boleści NMP/Fot.: o. Franciszek Salezy Nowak OFM
Procesja Boleści NMP/Fot.: o. Franciszek Salezy Nowak OFM

Fot.: o. Franciszek Salezy Nowak OFM

Wadowice

Wadowice - najnowsze informacje

Rozrywka