piątek, 24 marca 2023 10:53

Masaż relaksacyjny w stylu tajskim: jak odpocząć od codziennych stresów?

Autor Artykuł sponsorowany
Masaż relaksacyjny w stylu tajskim: jak odpocząć od codziennych stresów?

A gdyby tak napięcia i stres mogły opuścić ciało jak za dotknięciem różdżki? To nie magia – dobry masaż tajski potrafi zdziałać cuda. Dlaczego warto zdecydować się na jego relaksacyjną formę?

Masaż relaksacyjny – na czym polega?

Celem masażu relaksacyjnego, jak sama nazwa wskazuje, jest głębokie odprężenie ciała i umysłu pacjenta. W odróżnieniu od intensywnych, fizjoterapeutycznych masaży, zabieg ten charakteryzuje się delikatnymi chwytami, ponadto nie ma do niego wielu przeciwwskazań.

Masaże relaksacyjne są komponowane tak, aby mogła z nich skorzystać każda osoba potrzebująca wyciszenia i regeneracji, niezależnie od płci i wieku. Najczęściej stosowanymi technikami są więc:

  • głaskanie, które polega na delikatnym, powolnym i spokojnym przesuwaniu dłoni po ciele i ma na celu pobudzenie krążenia w skórze i ułatwienie relaksacji,
  • ugniatanie – delikatne, kontrolowane uciskanie mięśni, co ma na celu zmniejszenie napięcia i również poprawę przepływu krwi,
  • rozcieranie, czyli równomierne przesuwanie dłoni wzdłuż mięśni, w celu ich rozluźnienia i zwiększenia elastyczności.

Masaż relaksacyjny może również obejmować techniki oddechowe, medytację i aromaterapię, które potęgują odprężające efekty zabiegu. Relaksowi sprzyjać będą też otoczenie – najczęściej przygaszone światła, odpowiednia temperatura pomieszczenia, przyjemny zapach i cicha, nastrojowa muzyka.

Zalety i korzyści płynące z tego masażu

Masaż relaksacyjny to forma masażu, która ma na celu zmniejszenie napięcia mięśniowego i poprawę ogólnego samopoczucia. Już godzinna sesja z terapeutą sprawi, że z gabinetu wyjdziemy odprężeni, zrelaksowani, z poprawioną motoryką ciała. Niektórzy nazywają to uczucie zrzuceniem nadmiernego balastu z ciała – najczęściej porównywane jest to do zdjęcia ciężkiego plecaka, gdyż to właśnie nasze ramiona i barki kumulują wiele napięć.

Masaż relaksacyjny jest też świetnym sposobem na poprawę wyglądu skóry: ruchy terapeuty pobudzają mikrokrążenie, stymulują naturalne procesy regeneracji oraz ułatwiają odprowadzanie limfy.

Tajski masaż relaksacyjny – co to takiego?

Masaży relaksacyjnych są dziesiątki. Jednym z najlepszych jest zdecydowanie masaż tajski w swojej łagodnej odsłonie. Klasyczny masaż tajski bowiem wykorzystuje elementy stretchingu i jest dosyć intensywny.

Tajskie masaże przez wieki były jednak modyfikowane, dlatego dziś może skorzystać z nich także osoba, która potrzebuje jedynie głębokiego odprężenia. Wyróżniamy między innymi tajskie masaże z wykorzystaniem olejków eterycznych, gorących kamieni bazaltowych czy stempli ziołowych.

Historia masażu tajskiego

Masaż tajski jest uważany za jedną z najstarszych i najbardziej skutecznych form terapii manualnych na świecie. Jego historia sięga 2,5 tysięcy lat wstecz, a korzenie związane są z buddyjskimi i hinduskimi praktykami medytacyjnymi.

Pierwotnie masaż tajski był stosowany przez mnichów w celu ułatwienia medytacji i jako forma leczenia różnych schorzeń. Do zachodniego świata przywędrował stosunkowo niedawno, ale szybko stał się ulubieńcem osób zmęczonych i zestresowanych życiem w biegu, a także sportowców.

Techniki stosowane w masażu tajskim

Współczesna technika masażu tajskiego opiera się na pracy z pięcioma podstawowymi liniami energetycznymi w ciele nazywanymi „sen”. Masażysta wykorzystuje różne techniki w celu rozluźnienia napięcia mięśniowego i stymulacji przepływu energii, a także cząstek powietrza „lom” w ciele.

Oto kilka podstawowych technik wykorzystywanych w masażu tajskim, które są uzupełnieniem wspomnianych wcześniej chwytów klasycznych:

  • akupresura – polega na uciskaniu określonych punktów na ciele – według medycyny wschodniej są one ściśle połączone w organizmie, na przykład uciskając podeszwę stopy możemy wpłynąć na funkcjonowanie narządów wewnętrznych,
  • rozciąganie – czyli poruszanie ciałem w celu rozciągnięcia mięśni i stawów, co poprawia elastyczność ciała i zmniejsza głębokie napięcia,
  • manipulowanie stawami – polega na wykonywaniu ruchów w stawach pacjenta w celu zwiększenia ich sprawności i poprawienia przepływu energii.

Wpływ masażu tajskiego na ciało i umysł

Masaż tajski ma wiele, udokumentowanych już zalet dla zdrowia i ogólnego dobrego samopoczucia. Oto niektóre z nich:

  • wpływ na kondycję fizyczną i emocjonalną – masaż tajski poprawia elastyczność i ruchomość stawów oraz mięśni, usprawnia krążenie krwi i stymuluje układ limfatyczny, który pomaga w usuwaniu toksyn z organizmu;
  • poprawa samopoczucie i jakości snu – zabieg ten, poprzez głęboką relaksację i zmniejszenie poziomu stresu, poprawia jakość snu, co bezpośrednio przekłada się na jakość życia pacjenta – dobry sen to podstawa regeneracji organizmu;
  • uwolnienie od bólu i napięć – rozluźnienie mięśni i redukcja bólu to zasługa kombinowanych technik, które w masażu tajskim obejmują pracę na głębokich tkankach.

Jak wybrać najlepszy gabinet masażu tajskiego?

Aby mieć pewność, że korzystamy z dobrodziejstwa prawdziwego tajskiego masażu, należy wybrać miejsce z doświadczeniem i renomą, oferujące usługi profesjonalnych masażystek prosto z Tajlandii.

Takim miejscem jest właśnie Thai Bali Spa – największa w Polsce sieć gabinetów z masażem orientalnym posiadająca ponad 19 punktów, między innymi w Warszawie, Krakowie i Gdańsku.

Zaletą Thai Bali Spa jest też możliwość nabycia voucherów na masaż, a także wykupienia masażu dla dwojga, odbywającego się w jednym, luksusowym i klimatycznym pomieszczeniu. Masaże odbywają się w eleganckich gabinetach, a każda wizyta okraszona jest relaksacyjną muzyką i orientalnymi zapachami.

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje

Rozrywka