wtorek, 25 sierpnia 2020 10:31

Masz wolne 5 minut? Zrób coś dobrego dla swojego auta

Autor Głos 24
Masz wolne 5 minut? Zrób coś dobrego dla swojego auta

Godziny spędzone na myjni, drogie zabiegi pielęgnacyjne, wizyty u mechaników… Dbanie o samochód wydaje się czasochłonnym i kosztownym zajęciem. Tymczasem wystarczy 5 minut, by skutecznie zatroszczyć się o stan auta i o swoje bezpieczeństwo. Jak to zrobić? Podpowiadamy!

Płyny i oleje

Podstawowe zadanie każdego kierowcy to sprawdzanie poziomu płynów i oleju w samochodzie. Ta prosta czynność może uchronić Twój pojazd przed poważnymi uszkodzeniami. Wystarczy 5 minut.

Pamiętaj o okresowej wymianie płynów eksploatacyjnych. Olej silnikowy wymieniaj zawsze wraz z filtrem oleju, zgodnie z terminami podanymi w instrukcji obsługi pojazdu. Zwyczajowo robi się to raz w roku lub po przejechaniu 10-20 tys. km. Poziom oleju silnikowego sprawdzaj przynajmniej raz na miesiąc i przed każdą dłuższą podróżą.

Olej w skrzyni biegów zazwyczaj zmienia się po ok. 50 tys. km. przebiegu – tu również ściśle przestrzegaj podanych przed producenta okresów kontroli jego poziomu w serwisie. Pamiętaj też, że proces ten zależy od konkretnego samochodu – w niektórych modelach jedynie dolewa się oleju, bez konieczności wymiany.

Po części olejowej przejdź do sprawdzenia poziomu i kondycji pozostałych płynów. Płyn hamulcowy musisz wymienić raz na dwa lata. Dość łatwo rozpoznać właściwy moment – stara ciecz traci swoje brązowo-żółte zabarwienie i staje się szara. Czas na zbadanie stanu płynu chłodniczego. Producenci nie zalecają tutaj konkretnego terminu wymiany – po prostu regularnie kontroluj jego stan oraz poziom.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Płyny zbadane? Poświęć chwilę na inne ważne i przydatne czynności. Po pierwsze – obliczanie składki OC. Wystarczy kilka minut, by poznać cenę tego obowiązkowego ubezpieczenia. W sieci znajdziesz specjalne strony z kalkulatorami np. tutaj. Po wypełnieniu formularza obliczą one wysokość składki za ubezpieczenie OC. To pierwszy krok, by zorientować się z jakimi kosztami eksploatacji samochodu musisz się liczyć w najbliższych miesiącach. Im szybciej poznasz ich wysokość, tym lepiej dla Twoich finansów!

Posiadanie polisy OC posiadacza pojazdu zapewni Ci bezpieczeństwo finansowe. Jeśli już je masz, poświęć chwilę, by zwiększyć bezpieczeństwo jazdy. Zrobisz to, badając ciśnienie w oponach – jego odpowiedni poziom to kluczowy element również dla… oszczędności! Amerykańska Krajowa Administracja Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego podaje, że zbyt niskie ciśnienie w ogumieniu wydłuża drogę hamowania aż o 22 procent! To wiąże się z wysokim ryzykiem wypadku, ale też z większym spalaniem i szybszym zużywaniem się opon, co niesie konieczność częstszej im wymiany. A to oznacza wydatki.

Została już tylko myjnia – wystarczy klika minut, by Twój samochód zmienił się z błotnego potwora w piękne auto. Nie żałuj czasu na jego pielęgnację – czystość m.in. szyb i reflektorów to nie tylko kwestia estetyki, ale też bezpieczeństwa podczas jazdy!

Motoryzacja

Motoryzacja - najnowsze informacje