czwartek, 18 lutego 2021 11:55

Miały trwać tylko jedną noc - będą przez cały tydzień. Krakowscy artyści rozświetlą miasto instalacjami

Autor Marzena Gitler
Miały trwać tylko jedną noc - będą przez cały tydzień. Krakowscy artyści rozświetlą miasto instalacjami

Od soboty 20 lutego w 10 miejscach na terenie Krakowa będzie można podziwiać instalacje artystyczne wykonane przez krakowskich artystów. Projekty, które miały być atrakcją sylwestrowej nocy, będzie można oglądać po zmroku do niedzieli 28 lutego.  

Oświetlenie, lasery, animacje czy specjalnie skomponowane dźwięki – krakowskie instalacje artystyczne zapowiadają się naprawdę widowiskowo. Prace miały być pokazane w sylwestrową noc, jednak z powodu ogłoszonych 17 grudnia 2020 roku przez Ministra Zdrowia restrykcji związanych z walką z pandemią koronawirusa musieliśmy poczekać z wystawą w przestrzeni miasta - informuje Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Formuła miała wspomóc krakowskich artystów i to się udało. W momencie ogłoszenia w grudniu obostrzeń sylwestrowych wiedzieliśmy, że w 2021 roku będziemy prezentować instalacje w przestrzeni miasta. Prace nad nimi były już bardzo zaawansowane, prezentowaliśmy publicznie wizualizacje, a krakowianki i krakowianie byli żywo zainteresowani projektem. Już za kilka dni w 10 lokalizacjach będzie można zobaczyć coś naprawdę zjawiskowego. Oczywiście wciąż apelujemy o zachowanie środków ostrożności i zwiedzanie z zachowaniem bezpiecznego odstępu, ale przede wszystkim zachęcamy do delektowania się tą formą sztuki i dzielenia zdjęciami ze swoich spacerów w mediach społecznościowych oraz do oznaczania Krakowa – to przecież także doskonała forma promocji naszego miasta – zachęca Izabela Błaszczyk, dyrektor KBF.

Niestety, nie zobaczymy tylko jednej, największej instalacji, czyli Bramy Otwartej, w której miały być wykorzystane zdjęcia oraz filmy przedstawiające dawne imprezy sylwestrowe w Krakowie i która miała specjalnym odliczaniem wprowadzić mieszkańców i turystów w nowy rok.

Sztuka współczesna ma wiele obliczy. Tym razem jedno z nich będzie można obserwować w przestrzeni miasta podczas spacerów – szczególnie tych popołudniowych i wieczornych – mówi Jacek Majchrowski, prezydent miasta Krakowa. – Kraków od początku pandemii realizuje wiele działań, które mają na celu wsparcie kultury oraz branż odpowiadających za produkcję i realizację projektów kulturalnych. Uruchomiliśmy między innymi program „Kultura Odporna”. Cały czas szukamy jednak nowych rozwiązań, dzięki którym możemy wspierać artystów. Szukamy także możliwości, jak bezpiecznie i zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami pokazywać ich twórczość mieszkańcom. Prezentacja instalacji świetlnych, które najefektowniej wyglądają po zmroku, na miejskich placach i reprezentacyjnych ulicach, jest więc najlepszym rozwiązaniem – dodaje prezydent Jacek Majchrowski.

Dzięki wystawie zyskują nie tylko artyści, którzy przygotowali projekty, ale też cała branża, która jest zaangażowana w jej przygotowanie. Do uruchomienia instalacji zatrudniono firmy odpowiedzialne za nagłośnienie, multimedia czy oświetlenie.

Ze względów technicznych część prac będzie pokazywana tylko przez dwa pierwsze dni, czyli 20-21 lutego. Dlatego, nawiązując do ballady "Nim wstanie dzień", która jest motywem przewodnim jednej z prac, zgodnie z jej słowami: „za noc, za dzień, doczekasz się, wstanie świt” już dziś trzeba wpisać spacer w kalendarz!

Gdzie zobaczymy instalacje?

  • Powiśle 11 - Przemysław Czepurko Za dzień za dwa za noc za trzy (20-21.02) – instalacja łącząca elementy świetlne i typograficzne, oparta na cytacie z ballady Nim wstanie dzień. Melancholijne słowa piosenki niosą przecież także nadzieję: znowu do tańca ktoś zagra nam, może już…
  • Rynek Główny - Hubert Kaszycki Pattern of Madness (20-21.02) – , przed Pałacem Potockich zobaczymy instalację operującą światłem jako medium, która nawiązuje do problematyki społecznej – zagadnień dysfunkcji i chorób psychicznych.
  • Aleja Róż - Piotr Kowalski Hidden reflections (20-21.02) – instalacja zbudowana z metalowych elementów, wypełniona laserami. Wszystko po to, by dać namiastkę prawdziwego szaleństwa.
  • Barbakan - Przemysław Krzakiewicz Przestrzeń Sterylna (20-28.02) – dzięki tej instalacji w Barbakanie promienie UV-C stworzą strefę sterylną.
  • Szewska - Borys Kunkiewicz Reset (20-21.02) na ul. Szewskiej przeżyjemy prawdziwy reset. Przez jeden moment w roku, uwaga całego świata skupia się w tym samym punkcie. Godzina 00:00 jest niesamowicie silnym symbolem tej chwili. Jest znakiem ukończenia kolejnego cyklu, „zresetowania się” świata.
  • plac przed Collegium Novum - SPACE START+dŻiNn w składzie: Katarzyna Godyń-Skoczylas, Małgorzata Kaczmarska, Maciej Słota Niezidentyfikowany obiekt świetlny (20-21.02) – na placu przed Collegium Novum zawiśnie prawdziwie niezidentyfikowany obiekt wchodzący z odbiorcami w wizualno-werbalną interakcję, oparty o technologię hologramu 3D.
  • Mały Rynek - Borys Kunkiewicz Studio Tokamak (20-21.02)– na Małym Rynku pojawi się zjawiskowy Tokamak, czyli źródło energii przyszłości. Torusowy kształt tokamaków stał się dla artysty symbolem zmian i nadziei na lepsze jutro.
  • plac św. Marii Magdaleny - Dominika Lasota Kryształy (20-28.02) – plac św. Marii Magdaleny wypełni się różnej wielkości kryształami lodu, płatkami śniegu lub gwiazdami.
  • Altana na Plantach - Barbara Wojewoda, Katarzyna Smożewska Portrety Mieszczan Krakowskich (20-21.02) – Altana na Plantach zamieni się w jeden wielki lampion stworzony z patchworkowych obrazków mieszkańców Krakowa. Praca ma zachęcić do głębszej refleksji nad obecnością podobnych naszym bohaterom osób w ich życiu.
  • Rynek Podgórski - Elwira Wojtunik i Popesz Csaba Láng White Hole / Biała Dziura (20-28.02) – w Rynku Podgórskim stanie praca inspirowana hipotetycznym zjawiskiem białych dziur, czyli miejsc we Wszechświecie emitujących materię i energię w procesie odwrotnym do tego, który zachodzi w czarnych dziurach.

inf. KBF

Kraków

Kraków - najnowsze informacje