czwartek, 18 lutego 2021 17:07

Miechów: Bez wiedzy o tym wydarzeniu nie da się zrozumieć współczesności

Autor Mirosław Haładyj
Miechów: Bez wiedzy o tym wydarzeniu nie da się zrozumieć współczesności

Ze względu na obostrzenia związane z pandemią, miechowskie upamiętnienie wydarzeń z 1863 roku zgromadziło o wiele mniejszą liczbę uczestników niż dotychczas.

17 lutego w Miechowie uczczono pamięć powstańców styczniowych i osób poległych w Bitwie Miechowskiej. Ze względu na obostrzenia związane z pandemią, miechowskie upamiętnienie wydarzeń z 1863 roku zgromadziło o wiele mniejszą liczbę uczestników niż dotychczas. W kościele św. Barbary na cmentarzu, Mszę świętą sprawował Ksiądz Proboszcz Franciszek Siarek, który po zakończonym nabożeństwie poświęcił odrestaurowany przez Gminę Miechów pomnik powstańców styczniowych z 1922 roku.  

W podziękowaniu za odnowę pomnika, Michał Biernacki - Przewodniczący Stowarzyszenia Miłośników Odnowy Zabytków, wyróżnił pamiątkowymi statuetkami Burmistrza Dariusza Marczewskiego oraz księży: Franciszka Siarka i Stanisława Latosińskiego.  

– Nie można zrozumieć współczesnych dziejów bez wiedzy o Powstaniu Styczniowym, bo choć przegrane, to jednak stało się ziarnem, z którego wyrosła wolna Polska

– powiedział  obecny na mszy świętej Jan Józef Kasprzyk - Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Uhonorował również osoby szczególnie zasłużone w działalności na rzecz kultywowania tradycji niepodległościowych. Medalami ProBonoPoloniae: dr. Bartłomieja Czecha-Kosińskiego i Stanisława Osmendę, medalem ProPatria ks. Franciszka Siarka. Uroczystość zakończyła się  przy pomniku z Orłem, usytuowanym w miejscu studni, do której Rosjanie wrzucali zabitych i rannych w bitwie Polaków.  

W 158. rocznicę Bitwy o Miechów kwiaty przy miejscach pamięci składali: Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, Wicewojewoda Małopolski Ryszard Pagacz, Michał Masłowski z Krakowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, Zastępca Komendanta Powiatowego Policji Mariusz Gurda, Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Miechowie Mariusz Idzik.  Samorząd gminno-powiatowy reprezentowali: Burmistrz Dariusz Marczewski z Przewodniczącym Rady Miejskiej Zenonem Czekajem, Starosta Miechowski Jacek Kobyłka i Przewodniczący Rady – Krzysztof Świerczek.

Inf. i foto: Urząd Gminy i Miasta w Miechowie

Miechów - najnowsze informacje