wtorek, 12 maja 2020 19:24

Miechów: Rowerem po trasie wąskotorówki. Malownicza ścieżka już ukończona

Autor Mirosław Haładyj
Miechów: Rowerem po trasie wąskotorówki. Malownicza ścieżka już ukończona

8 maja dokonano ostatecznego odbioru wszystkich odcinków ścieżki rowerowej - śladem byłej kolejki wąskotorowej.

Zadanie zrealizowane zostało przez gminę Miechów, a współfinansowane było ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014–2020 w ramach partnerskiego projektu pn.: „Współpraca międzygminna na rzecz niskoemisyjnej  i zrównoważonej mobilności mieszkańców”.

Wartość projektu 5 564 129,28 brutto, pozyskane dofinansowanie europejskie - 2 388 000,95 zł. Ponadto, gmina złożyła wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska o preferencyjną pożyczkę na wkład własny.

–  To największa inwestycja rowerowa zrealizowana dotychczas przez miechowski samorząd - zarówno w kontekście nakładów finansowych, jak również nowej oferty dla mieszkańców i turystów

– mówi Dariusz Marczewski Burmistrz Miechowa.

Ponad 9 km nowoczesności

Amatorzy rowerów mają do dyspozycji bezpieczne ciągi komunikacyjne prowadzące przez malownicze tereny gminy Miechów. Ze ścieżki licznie korzystają nie tylko rowerzyści, którzy chcą aktywnie spędzić czas i zwiedzić okolicę, ale także piesi, biegacze i osoby jeżdżące na rolkach.

Przedsięwzięcie obejmowało budowę odcinków ścieżek rowerowych, ciągów pieszych, pieszo-rowerowych, pieszo-rowerowo-jezdnych (z warunkowym dopuszczeniem dojazdu do posesji), miejsc do obsługi i wypoczynku rowerzystów(MOR) oraz punków typu bike&ride.

Trasa rowerowa przebiega od lasu Chodówki, przez ul. Podmiejską, ul. Folusz, ul. Kopernika, ul. Wspólną, ul. Szewską, ul Łąkową i ul. Graniczną do Bukowskiej Woli. Prowadzi przez tereny leśne (2,5 km), pola uprawne (3,6 km), tereny o charakterze luźnej zabudowy wiejskiej oraz przez część miasta o zwartej zabudowie jednorodzinnej (3,5 km). Łączna długość trasy wynosi 9,1 km.

Inwestycję zrealizowano w formule „zaprojektuj wybuduj”. Wykonawcą prac była firma MATEX – z Nasiechowic.

Dodatkową atrakcją, przy miejscu obsługi rowerzystów są tablice informacyjne o historii miechowskiej wąskotorówki oraz lokomotywa wykonana na wzór tej, która niegdyś jeździła trasą Charsznica – Działoszyce. Kolejka powstała 1915 roku. Choć z biegiem lat była sukcesywnie likwidowana, a tory rozbierane, to przetrwała niemal do końca 1992 roku.

Inf.: UM Miechów
Fot.: R. Deńca

Miechów - najnowsze informacje