poniedziałek, 17 lipca 2017 18:52, aktualizacja 8 lat temu

Miechowscy maturzyści najgorsi w Małopolsce?

Autor Redaktor Techniczny
Miechowscy maturzyści najgorsi w Małopolsce?

Jedynie 66% procent uczniów z powiatu miechowskiego zdało w tym roku maturę. Tym samym znaleźli się oni poniżej średniej krajowej (78,5%), a w Małopolsce uplasowali się na najniższej pozycji. Sprawdzamy, czy naszym maturzystom faktycznie poszło aż tak słabo, jak podaje OKE.

– W porównaniu do ubiegłych lat, matura w tym roku była bardzo trudna – przyznaje Kasia, tegoroczna maturzystka z Małopolski i dodaje, że egzamin dojrzałości był ciężki szczególnie na poziomie rozszerzonym. – Ciężko stwierdzić, który z przedmiotów był najtrudniejszy, ale spodziewałam się niższego poziomu. Ogólnie poszło mi dobrze, ale w zeszłym roku miałabym więcej punktów – komentuje.

Nie jest ona jedyną, niezadowoloną z wyników, tegoroczną absolwentką szkoły średniej w województwie małopolskim, pomimo tego, że uczniom z Małopolski „poszło” najlepiej z całego kraju! Aż 83% małopolskich maturzystów po sprawdzeniu swoich wyników odetchnęło z ulgą. Najsłabiej wypadły województwa: warmińsko-mazurskie i zachodniopomorskie, gdzie maturę zdało 74% absolwentów.

Wysoko postawiona poprzeczka

Małopolska, stając się liderem wśród innych województw, wysoko postawiła poprzeczkę uczniom z jej poszczególnych powiatów. Z danych opublikowanych przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Krakowie wynika, że zdawalność matury wahała się w nich między 89, a 66%.
Wśród nich najniższy wskaźnik uzyskał niestety… Miechów.

Sytuacja tylko z pozoru wygląda tak źle?

W tym roku, w powiecie miechowskim do matury przystąpiło 360 absolwentów szkół średnich: 238 z nich zdało (66%), natomiast porażkę poniosło 122 (34%). Statystyki są bezwzględne – powyższe wyniki plasują miechowskich absolwentów na szarym końcu małopolskiego rankingu. Jego pierwsze miejsce zajęli uczniowie z powiatu bocheńskiego, gdzie egzamin dojrzałości zdało 89% tamtejszych maturzystów.
Są to jednak zbiorcze dane, które nie wyodrębniają wyników z poszczególnych rodzajów szkół.

Średnią zaniżyły technika

Zdawalność matury w liceach ogólnokształcących z powiatu miechowskiego wyniosła 78% i znalazła się powyżej średniej w regionie. Tym samym wyprzedziła powiat proszowicki (74%) i jest na równi z powiatem tatrzańskim.

Jeśli chodzi o miechowskie technika, to wiadomości nie są najlepsze. Niestety to właśnie one zaniżyły średnią i przyczyniły się do zajęcia przez szkoły powiatu miechowskiego ostatniej lokaty na poziomie Małopolski.

Z 206 absolwentów, maturę zdało jedynie 58%. To najniższy wynik ze wszystkich małopolskich techników. Warto dodać, że od powiatu tarnowskiego, który był przedostatni w Małopolsce, absolwentów miechowskich techników dzieliły aż 3%.

Przepaść między miechowskimi szkołami

Różnicę między poziomem nauczania w miechowskich szkołach widać nie tylko na płaszczyźnie: liceum – technikum.

Wnioski można wyciągnąć również z ogólnych wyników zdawalności matur na poziomie podstawowym w powiecie miechowskim.

Jeśli chodzi o licea ogólnokształcące najlepiej poradziło sobie Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Miechowie, którego aż 92% uczniów zdało maturę na poziomie podstawowym. Przepaść między tym LO, a pozostałymi szkołami jest ogromna. Tylko 40% uczniów z Liceum Ogólnokształcącego w Książu Wielkim i tyle samo z Niepublicznego Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych w Miechowie zdało w tym roku egzamin dojrzałości na poziomie podstawowym. Najgorzej prezentuje się Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące w Miechowie Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach. Tam sukces maturalny osiągnęło jedynie 23% absolwentów.

Sytuacja w miechowskich technikach prezentuje się następująco: w Technikum z ul. Racławickiej maturę na poziomie podstawowym zdało 59% uczniów, natomiast w Technikum z ul. B. Prusa tylko 57% tegorocznych maturzystów.

Poprawka

– Maturzysta, który uzyskał mniej niż 30% punktów z jednego z egzaminów obowiązkowych (albo w części pisemnej, albo w części ustnej), może przystąpić do egzaminu z tego przedmiotu w sesji poprawkowej w sierpniu. Aby przystąpić do tego egzaminu, niezbędne jest złożenie pisemnego oświadczenia. Dokument ten absolwent musi złożyć nie później niż do 7 lipca 2017 r. do dyrektora szkoły, którą ukończył (lub do dyrektora OKE, jeżeli szkoła została zlikwidowana) –informuje Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej oraz dodaje, że informacja o tym, gdzie egzamin poprawkowy się odbędzie, zostanie opublikowana na stronie macierzystej okręgowej komisji egzaminacyjnej do 10 sierpnia br. Część pisemna egzaminu maturalnego w terminie poprawkowym odbędzie się 22 sierpnia 2017 r. Część ustna egzaminu maturalnego w terminie poprawkowym z języka polskiego, języków mniejszości narodowych oraz z języków obcych nowożytnych odbędzie się między 23 a 25 sierpnia 2017 r.

ks

***

Matura w pigułce

– W Polsce do egzaminów z wszystkich przedmiotów obowiązkowych w części ustnej i części pisemnej egzaminu maturalnego w maju 2017 roku przystąpiło 258 030 tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych (liceów ogólnokształcących i techników).

Wszyscy absolwenci, którzy ukończyli szkołę w 2017 r., obowiązkowo przystępowali do egzaminu maturalnego: 1. w części ustnej z (a) języka polskiego oraz (b) wybranego języka obcego nowożytnego 2. w części pisemnej z (c) języka polskiego, (d) matematyki oraz (e) wybranego języka obcego nowożytnego.

Absolwenci szkół lub oddziałów z nauczaniem języka danej mniejszości narodowej obowiązkowo przystępowali również do egzaminu maturalnego z nauczanego języka, zarówno w części ustnej, jak i w części pisemnej.

Tegoroczni absolwenci szkół ponadgimnazjalnych – zgodnie z zasadami przeprowadzania egzaminu maturalnego w nowej formule, obowiązującej od 2015 r. – obowiązkowo przystępowali również do egzaminu maturalnego z wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, a w przypadku języków obcych nowożytnych – na poziomie rozszerzonym albo dwujęzycznym.

Do egzaminu maturalnego w maju 2017 r. przystąpili również absolwenci wszystkich typów szkół z lat ubiegłych, którzy dotychczas nie uzyskali świadectwa dojrzałości, oraz tacy, którzy uzyskali świadectwo dojrzałości we wcześniejszych latach, a w maju 2017 r. przystąpili ponownie do egzaminu maturalnego w celu podwyższenia wyniku egzaminacyjnego albo uzyskania wyniku z nowego przedmiotu.

Pełne wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego, uwzględniające również wyniki zdających w czerwcu i w sierpniu br., będą udostępnione 12 września 2017 r - – podała CKE.

78,5% tegorocznych maturzystów z całego kraju zdało egzamin dojrzałości. 14,8% osób ma prawo przystąpienia do egzaminu poprawkowego w sierpniu, natomiast 6,7% osób nie zdało egzaminu maturalnego z więcej niż jednego przedmiotu.

Wśród uczniów, którzy nie zdali w tym roku matury, najwięcej jest tych, którzy nie poradzili sobie z matematyką - 17 proc. Języka polskiego nie zdało 3 proc. maturzystów, a angielskiego - 7 proc.

Obserwuj nas w Google News

Miechów - najnowsze informacje

Rozrywka