niedziela, 10 grudnia 2023 10:46

„Między niebem, a ziemią.” Wystawa malarstwa Heleny Osikowicz

Autor Marzena Gitler
„Między niebem, a ziemią.” Wystawa malarstwa Heleny Osikowicz

W Bibliotece Publicznej w Niepołomicach i Laboratorium Aktywności Społecznej można będzie zobaczyć wystawę malarstwa niepołomiczanki Heleny Osikowicz „Między niebem, a ziemią”.

Helena Osikowicz znana jest mieszkańcom Niepołomic. Pierwszą wystawę jej zorganizowano w niepołomickiej bibliotece w 2010 roku, kolejną w 2015 roku, w w 2017 świętowała jubileusz 20-lecia pracy artystycznej.

Ikony, (których Pani Helena pisze najwięcej) – wizerunki Maryi temat wdzięczny i zarazem trudny, wymagający skupienia i niewątpliwie talentu oraz ogromnej cierpliwości i czasu, gdyż podkład na drewnianej desce składa się z kilku warstw nakładanych kolejno na siebie przez szereg dni i dopiero na tak przygotowanym „tle” (4-12 warstw specjalnej, kredowej emulsji, grunt, szlifowanie) malowane są postaci. Tworzenie ich to jak modlitwa. Nie dwóch identycznych ikon tej samej Matki Bożej. Każdy z twórców wkłada w obraz własną inwencję, ważne jednak jest trzymanie się kanonów przy ich wykonaniu (rysy twarzy, rodzaj szat, kolorystyka ). Ikony „sercem pisane” przez panią Helenę przedstawiają nie tylko Matkę Boską z różnych świątyń zarówno w Polsce jak i na świecie, ale też innych świętych jak np. Św. Jana Pawła II, Świętą Rodzinę, błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszkę.

Helena Osikowicz urodziła się w wielodzietnej rodzinie w Kamionnej (pow. tarnowski). Ukończyła Liceum Plastyczne w Nowym Wiśniczu, specjalizując się w sztuce ceramicznej. Od 1973 roku mieszka w Niepołomicach. Przez wiele lat pracowała jako dekorator niepołomickiej Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska”. Obecnie przebywa na emeryturze.

Pani Helena od dzieciństwa lubiła malować, zwłaszcza kwiaty i pejzaże. Była członkiem niepołomickiej grupy “Zamek”, wielokrotnie brała udział w plenerach malarskich i poplenerowych wystawach. Do tej pory spod rąk Artystki wyszło już ponad 100 ikon, które przedstawiają nie tylko Matkę Boska z różnych świątyń całego świata, ale także innych świętych, jak np. Jana Pawła II. Prezentowała je na wystawie w Bibliotece Publicznej w Niepołomicach, kościele na Jazach w Niepołomicach, rodzinnej Kamionnej i w Żegocińskiej Galerii Wiejskiej, zaproszona przez Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej. Na wystawie znajdą się również obrazy przedstawiające pejzaże, martwą naturę, będą także pastele ukazujące jej urokliwe miasteczko.

Wernisaż wystawy zaplanowano na 12 grudnia, na godz. 17.00. Wystawę w Bibliotece Publicznej w Niepołomicach i Laboratorium Aktywności Społecznej będzie można oglądać do końca stycznia 2024 r.

Inf. i fot. UMiG Niepołomice

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka