środa, 24 października 2018 19:25, aktualizacja 6 lat temu

Co Orlen ma wspólnego z kosmetykami? Miliony na glikol, czyli wielka inwestycja PKN Orlen w Trzebini

Autor Anna Piątkowska-Borek
Co Orlen ma wspólnego z kosmetykami? Miliony na glikol, czyli wielka inwestycja PKN Orlen w Trzebini

Wielomilionowa inwestycja w Rafinerii Trzebinia. PKN Orlen rozpoczyna pionierski projekt związany z produkcją glikolu propylenowego.

Orlen zainwestuje w Trzebini 230 mln zł. W czwartek 18 października 2018 roku, podczas wizyty w PKN Orlen Południe Prezes Zarządu Daniel Obajtek ogłosił ważną dla spółki decyzję – chodzi o budowę instalacji glikolu propylenowego w Trzebini.

Zdolności produkcyjne planowanej instalacji wyniosą około 30 tys. ton rocznie, czyli pokryją 75% zapotrzebowania na ten produkt w całej Polsce! – podkreślił Daniel Obajtek.

Jak podaje PKN Orlen, budowa instalacji glikolu propylenowego umożliwi dalsze wykorzystanie produkowanej gliceryny.

– Orlen Południe jest pionierem na krajowym rynku biopaliw i biokomponentów oraz ważnym ogniwem w łańcuchu dostaw biokomponentów w ramach Grupy Orlen. Inwestycje w rozwój naszych południowych aktywów to nie tylko dalsze wzmacnianie pozycji firmy w regionie, ale też skuteczne dostosowanie do wymogów zmieniającego się rynku, również w zakresie ochrony środowiska. To wreszcie szansa na nowe miejsca pracy i rozwój kompetencji pracowników w nowych obszarach – mówił w Trzebini Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN Orlen.

Glikol to produkt powszechnie wykorzystywany m.in. w kosmetyce (w paście do zębów, środkach do higieny dłoni, środkach czystości czy jako składnik główny dezodorantu w sztyfcie). Glikol propylenowy służy jako środek nadający odpowiednią konsystencję kosmetykowi, a także jako składnik nawilżający skórę.
Spółka posiada już licencję na technologię, związaną z wykorzystaniem gliceryny technicznej do produkcji glikolu. Trwa proces wyboru wykonawcy inwestycji, która według planów Orlenu ma być zrealizowana w ciągu dwóch lat. Prace ruszą w 2019 roku.

Budowa instalacji glikolu propylenowego w Trzebini to także nowe miejsca pracy dla mieszkańców regionu. Prawdopodobnie zatrudnienie znajdzie około 40 osób.

Inwestycja będzie możliwa, ponieważ Orlen nie musi płacić wielomilionowej kary związanej z aferą korupcyjną. Spółka otrzymała decyzję administracji skarbowej, która umorzyła 230 mln zł kar, nałożonych przed laty za nieprawidłowości podatkowe związane z produkcją biopaliw. Prezes Daniel Obajtek zapewnił, że inwestycja ma zapewnione finansowanie.

Pozostaje czekać na wbicie pierwszej łopaty.

Anna Piątkowska-Borek
fot. Daniel Obajtek (Facebook)

Chrzanów - najnowsze informacje

Rozrywka