„Młodzi wieliczanie i ich talenty” to temat 54. spotkanie z cyklu „Wieliczka-Wieliczanie” Bis!.
31 lipca w sali „Magistrat” Urzędu Miasta i Gminy Wieliczka Stowarzyszenie „Klub Przyjaciół Wieliczki” zaprosiło na 54. spotkanie z cyklu „Wieliczka-Wieliczanie” Bis!. Prowadzący spotkanie Jadwiga Duda, organizatorka wydarzenia, prezes Zarządu KPW i Michał Morawski, najmłodszy członek KPW, student historii na UJ przywitali zebranych i przedstawili prelegentów.
Jadwiga Duda wspomniała, że w minionym miesiącu spośród uczestników spotkań „Wieliczka-Wieliczanie” zmarli: 4.07. b.r. Krystyna Łuszczkiewicz, lat 73, członek KPW, a 7.07.b.r. Urszula Ochońska, lat 71, nauczycielka języka polskiego w szkołach podstawowych nr 2 w Wieliczce i w Sierczy, które spoczęły na wielickim cmentarzu. W ich intencji zebrani odmówili modlitwę za zmarłych.
Zaprezentowano też nowości wydawnicze, książki: Piotra Stefaniaka „Potęga świętości. Cztery święte córki Beli IV: Kinga, Konstancja, Małgorzata i Jolenta” (Avalon 2024)”wydane przez Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Kłaj i Regionalne Koło Historyczne „Zadora” „Wędrówki dalekie i bliskie” Rocznik V pt. „Szlak kulturowy Gminy Kłaj” (2023) i Rocznik VI pt. „Historia kościoła i parafii w Brzeziu” (2024) i lokalne czasopisma.
Kolejno z prelekcjami-prezentacjami wystąpili z ZSMS w Wieliczce: Kinga Patak, wiceprezes Fundacji SMS Wieliczka i Joanna Gruszka, trenerka piłki nożnej, która opowiedziały o Zespole Szkół Mistrzostwa Sportowego w Wieliczce, Dominika Sowa, siatkarka, uczennica IV klasy LO i Magdalena Pieczka, absolwentka LO, która przygotowały prelekcję: „Uczennice ZSMS Wieliczka o nauce, pasji i sporcie...". Następnie mieszkańcy Gminy Wieliczka: Kamil Federyga i Dominika Cieplak, absolwenci Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej wygłosili prelekcję ubogaconą slajdami pt. „Biała Woda. Ból niepamięci. Rekonstrukcja kulturowa wysiedlonej łemkowskiej/Rusińskiej wsi i projekt Ścieżki Kulturalno-Historycznej.” Za tą pracę otrzymali I nagrodę w XI edycji konkursu dla Młodych Architektów a także I nagrodę w III edycji konkursu na najlepsze prace licencjackie i magisterskie.
Katarzyna Marchewczyk, urzędniczka Urzędu Miasta Krakowa z siedzibą na Zabłociu wygłosiła prelekcję „Od samorządu uczniowskiego w wielickim LO im. J. Matejki po działania na rzecz mieszkańców Krakowa we współpracy z organizacjami pozarządowymi”, Hubert Cora, starszy chorąży Związku Strzeleckiego im. Józefa Piłsudskiego w Krakowie - pt. „Od chłopaka z Koźmic do dowódcy Jednostki Strzeleckiej 2047 w Krakowie”, Jakub Kostrz, student UJ (stosunki międzynarodowe), radny Rady Miejskiej w Wieliczce - „Od samorządu szkolnego w VI LO w Krakowie do samorządu miejskiego”, Michał Wojnarowski, student Instytutu Historii i Archiwistyki UKEN w Krakowie - „Ścieżki Przeszłości. Moja Podróż przez Historię.”
Po prelekcjach głos zabrali: Bohdan Piotrowicz, Anna Młynarczyk, Tomasz Batko, Jadwiga Duda oraz prelegenci.
Jadwiga Duda podziękowała prelegentom za wygłoszone prelekcje i zaprosiła zebranych na kolejne 55. spotkanie z cyklu „Wieliczka-Wieliczanie Bis!, 18-te z serii „Wsie w Gminie Wieliczka”: Sułków w dniu 28.08. (środa) b.r. o godz.16.00-tej w sali „Magistrat”, a o godz.18.00-tej wyjazd autobusem z parkingu przy szkole nr 2 w Wieliczce do Sułkowa - zwiedzanie wsi, spotkanie w świetlicy. Powrót ok.20.30 do Wieliczki.
Zaproponowała także wycieczki organizowane przez KPW: 14.08. (środa) b.r. do sióstr benedyktynek do Staniątek, a 22.08. (czwartek) b.r. do benedyktynów w Tyńcu. Zapisy przyjmowała p. Halina Dyląg. Michał Morawski wręczył prelegentom upominki od Burmistrza Miasta i Gminy Wieliczka przygotowane przez Annę Kublę z Wydziału Kultury UMiG Wieliczka.
Spotkanie zaszczycili swoją obecnością m.in.: Państwo Dorota i Przemysław Cora - rodzice Huberta Cory, Państwo Józefa i Jerzy Federyga, dziadkowie Kamila Federygi, mama Grażyna Domagała, siostra Urszula i mąż Tomasz - Katarzyny Marchewczyk, Roman Ptak, starosta wielicki, Grażyna Szwed, radna Rady Miejskiej w Wieliczce. W spotkaniu uczestniczyły 53 osoby, w tym 25 członków KPW. Relację ze spotkania można znaleźć na stronie Gminy Wieliczka w zakładce Stowarzyszenie „Klub Przyjaciół Wieliczki”.
W organizacji 54. spotkania z cyklu „Wieliczka-Wieliczanie” Bis! wzięli udział: Zespół Szkół Mistrzostwa Sportowego w Wieliczce, Instytut Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie i absolwenci wielickich. Spotkanie odbywało się pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Wieliczka.