środa, 19 października 2022 15:21

"Modlitwa za Ukrainę - Oblicza Światła", czyli niezwykłe ikony na licytacji dla dzieci poległych żołnierzy

Autor Mirosław Haładyj
"Modlitwa za Ukrainę - Oblicza Światła", czyli niezwykłe ikony na licytacji dla dzieci poległych żołnierzy

W czwartek 20 października zostanie otwarta poplenerowa wystawa „Modlitwa za Ukrainę – Oblicza światła”. Podczas wernisażu będzie można obejrzeć i wylicytować ikony, które powstały w czasie spotkania plenerowego polskich i ukraińskich artystów. Zebrane w ten sposób pieniądze zostaną przekazane na wakacje dla dzieci ukraińskich żołnierzy poległych na wojnie.

Polsko-ukraiński dziesięciodniowy plener odbył się na początku września w dworze w Łuczanowicach. Wzięły w nim udział malarki ikon, migrantki wojenne z Ukrainy: Anna Horditsa z Iwano-Frankiwska, Inna Kuzmynska z Odessy oraz Tamara Kolesnyk z Winnicy. Ze strony polskiej w plenerze wzięli udział: Mateusz Środoń z Warszawy i Michał Płoski z Kielc. Prace nadesłali także Dmytro Horditsa z Iwano- Frankivska, Yuriy Verbovskyy ze Lwowa oraz Hanna Dąbrowska-Certa z Warszawy.

Plener rozpoczął się wizytą w klasztorze Sióstr Klarysek na Grodzkiej, gdzie uczestnicy mogli zobaczyć dwie niezwykle cenne bizantyjskie ikony Matki Bożej. Drugim wydarzeniem dnia inauguracyjnego był wykład o ikonach Ławry Kijowsko-Pieczerskiej, pt. “Oblicza Światła – Święci Ziemi Kijowskiej.” Prelekcję z pokazem slajdów wygłosiła Inna Ivakina, kustosz kolekcji ikon i przedmiotów cerkiewnych Muzeum Narodowego Ławry Kijowsko-Pieczerskiej w Kijowie, przebywająca w Polsce z córką w związku z wojną w Ukrainie.

Plakat wystawy „Modlitwa za Ukrainę – Oblicza światła”/Fot.: materiały prasowe
Plakat wystawy „Modlitwa za Ukrainę – Oblicza światła”/Fot.: materiały prasowe

Plenerowe prace trafią na licytację, z której dochód w całości zostanie przekazany na wakacje dzieci ukraińskich żołnierzy poległych na wojnie. Wakacje organizowane są przez Klub Inteligencji Katolickiej w Warszawie we współpracy z ukraińskim Ministerstwem Spraw Społecznych.

Plener dał uczestnikom możliwość wspólnej pracy twórczej, nawiązania nowych znajomości, i pomógł w integracji artystów z Polski i Ukrainy. Spotkanie zostało zorganizowane przez warszawski Klub Inteligencji Katolickiej oraz Fundację Dobry Grunt.

Na wydarzenie zaprasza w Zofia Weiss Gallery przy ul. Podwale 6. Wystawę będzie można oglądać w dniach 20 października - 3 listopada, od poniedziałku do niedzieli, w godz. 11:00 - 20:00.

Fot. i inf.: materiały prasowe

Kraków

Kraków - najnowsze informacje