środa, 29 czerwca 2022 10:01

Montaż klimatyzacji – ile to kosztuje?

Autor Artykuł sponsorowany
Montaż klimatyzacji – ile to kosztuje?

Kiedy decydujemy się na montaż klimatyzacji zazwyczaj zaraz obok jej zbawiennego działania, czyli zapewnienia dostępu do chłodnego powietrza, najbardziej interesuje nas cena. Ogólnie koszt klimatyzacji w porównaniu do wielu innych instalacji, które mają za zadanie poprawić komfort życia, nie jest aż tak duży. Niestety nie jest to cena uniwersalna, ponieważ na jej ostateczną wysokość wpływa wiele czynników. Jakich dokładnie? I z jakiego rzędu wydatkiem możemy mieć do czynienia?

Koszt klimatyzacji – od czego zależy?

Cena klimatyzacji to temat rzeka i jej ostateczna wysokość jest determinowana przez wiele czynników. Z tego też powodu montaż klimatyzacji może kosztować od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Co wpływa na ostateczną cenę?

Kosztorys montażu klimatyzacji obejmuje zazwyczaj:

·         rodzaj klimatyzatora oraz jego moc,

·         wielkości instalacji (pojedyncza czy multi split lub jeszcze bardziej złożona instalacja),

·         sposobu montażu jednostki zewnętrznej (mocowana do ściany, na balkonie, na dachu).

Im bardziej zaawansowanym urządzeniem jest klimatyzator, tym jego cena jest wyższa. A mowa tutaj o jednostkach, które obok funkcji chłodzenia mogą również działać podobnie jak pompa ciepła, stanowiąc tym samym dodatkowe źródło ogrzewania jesienią, zimą czy wczesną wiosną. Ponadto nowoczesne klimatyzatory są również wyposażone w takie funkcje jak niezwykle dokładne oczyszczanie powietrza czy jego jonizacja.

Klimatyzatory mają również zróżnicowaną moc, co z kolei wpływa na efektywność działania klimatyzacji oraz kubaturę, którą są w stanie schłodzić. Dodatkowo, jeśli chcemy mieć niezależne źródło chłodu w różnych pomieszczeniach, trzeba doliczyć koszt kolejnych jednostek wewnętrznych – tworząc instalację multi split. W takiej sytuacji zewnętrzna jednostka także musi być mocniejsza, a czasami zachodzi konieczność zastosowania więcej niż jednej jednostki zewnętrznej.

Montaż klimatyzacji cena

Na ostateczną cenę klimatyzacji składa się zatem przede wszystkim cena samego urządzenia lub urządzeń – jeśli instalacja jest rozbudowana o większą liczbę pomieszczeń. Sam montaż klimatyzacjistanowi tak naprawdę niewielką część wszystkich kosztów. Co ważne nie trwa on długo. Jeśli chcemy poznać dokładną cenę za klimatyzację dla własnego domu, warto po prostu zwrócić się o wycenę do profesjonalnej firmy, zajmującej się montażem klimatyzacji. Podając kubaturę pomieszczeń i określając swoje potrzeby względem funkcjonalności urządzenia, otrzymamy fachowy i dokładny kosztorys.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje