środa, 17 czerwca 2020 19:50

Możliwa zmiana organizacji ruchu

Autor Emilia Gara
Możliwa zmiana organizacji ruchu

W celu poprawy bezpieczeństwa na niebezpiecznym skrzyżowani ulic Zwycięstwa, Leśnej i Szczakowskiej na osiedlu Siersza w Trzebini planuje się montaż sygnalizacji świetlnej lub zmianę organizacji ruchu.

Aktualnie 85% kierowców jeździ ul. Zwycięstwa i skręca w lewo dalej w kierunku Chrzanowa. Ta droga jest podporządkowana, więc aby skręcić w lewo, należy się zatrzymać i ustąpić pierwszeństwa przejazdu pozostałym, między innymi kierowcom jadącym od strony ul. Leśnej i ul. Szczakowskiej. Z uwagi na ograniczoną widoczność jest to niebezpieczne.

Powiatowy Zarząd Dróg w Chrzanowie w listopadzie 2018 roku opracował projekt poprawy bezpieczeństwa na skrzyżowaniu, zakładający montaż sygnalizacji świetlnej. W tym roku chciałby go zrealizować i liczy, że przedsięwzięcie dofinansuje gmina.

- Najpierw pojawiło się tu lustro, ale nie zdawało egzaminu. Dlatego zainwestowaliśmy w specjalne, dużo lepsze lustro, na którym widać światła zbliżającego się od strony ul. Leśnej pojazdu. Niestety, nigdy nie wiemy, z jaką prędkością. Stąd nasza propozycja montażu sygnalizacji, która jest najlepszym rozwiązaniem dla poprawy bezpieczeństwa kierowców oraz pieszych – przekonuje Grzegorz Żuradzki, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Chrzanowie.

Burmistrz Jarosław Okoczuk jest otwarty na współpracę z powiatem chrzanowskim, ale sugeruje zmianę organizacji ruchu. Mieszkańcy, zaś proponują, aby ul. Zwycięstwa była drogą z pierwszeństwem przejazdu. Zatem jadący tędy kierowcy, skręcający w lewo, w kierunku Chrzanowa, mieliby pierwszeństwo przed tymi, jadącymi od ul. Leśnej czy też ul. Szczakowskiej. Dodatkowo, mając na uwadze, że wiele osób jeździ na pamięć, należałoby zamontować świetlny sygnał ostrzegawczy i rozważyć ewentualnie montaż progu zwalniającego dla osób jadących od strony Chrzanowa w ul. Leśną.

- Szukam najlepszego rozwiązania. W budżecie na ten rok nie rezerwowaliśmy pieniędzy na ten cel, bo o pomyśle dowiedzieliśmy się niedawno. Czekam na całą dokumentację, dotyczącą montażu sygnalizacji świetlnej, czy było to konsultowane z mieszkańcami, czy brano pod uwagę inny pomysł. Muszę mieć argumenty. Teraz zgodę na przekazanie pieniędzy na montaż świateł musi wyrazić rada miasta – tłumaczy burmistrz Okoczuk.

Inf. i fot.: UMiG Trzebinia

Chrzanów - najnowsze informacje