środa, 24 stycznia 2024 13:24

Muzeum Krakowa poszukuje prac Wincentego Wodzinowskiego. Kim był uczeń Matejki?

Autor Karolina Kurando
Muzeum Krakowa poszukuje prac Wincentego Wodzinowskiego. Kim był uczeń Matejki?

Muzeum Krakowa poszukuje prac Wincentego Wodzinowskiego. Instytucja planuje pierwszą monograficzną wystawę prac malarza.

Co wiemy o Wincentym Wodzinowskim?

Wincenty Wodzinowski urodził się w 1866 r. w Igołomi. Początkowo pobierał nauki w Warszawie, w Klasie Rysunkowej u Wojciecha Gersona. Później studiował na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie był uczniem m.in. Jana Matejki. Wiedzę zdobywał na ASP w Monachium, a po Powrocie do Polski wykładał na Wyższych Kursach dla Kobiet im. Adriana Baranieckiego. Jako malarz skupiał się w swojej twórczości m.in. na tematyce wiejskiej; malował portrety, sceny rodzajowe, czerpał zarówno z realizmu, jak i symbolizmu. Jest współautorem słynnej Panoramy Racławickiej. Zmarł w Krakowie, 5 lipca 1940 r.

Pierwsza monograficzna wystawa

Muzeum Krakowa zaplanowało na czerwiec otwarcie pierwszej monograficznej wystawy Wincentego Wodzinowskiego. Instytucja poszukuje prac malarza i pamiątek po nim. W związku z tym osoby, które są w posiadaniu zarówno dzieł, jak i artefaktów związanych z malarzem, i chciałyby je udostępnić Muzeum, proszone są o kontakt z kuratorką wystawy, Elżbietą Lang: e.lang@muzeumkrakowa.pl.

Wystawa otworzy się 27 czerwca 2024 r. w Pałacu Krzysztofory przy Rynku Głównym 35.

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka