poniedziałek, 19 sierpnia 2019 21:42

Myślenice: Historyczny gest radnych. Losy gminy zawierzono Matce Bożej Myślenickiej

Autor Anna Piątkowska-Borek
Myślenice: Historyczny gest radnych. Losy gminy zawierzono Matce Bożej Myślenickiej

W Myślenicach rozpoczęły się obchody Jubileuszu Koronacji Obrazu Matki Bożej Pani Myślenickiej.

W niedzielę 18 sierpnia w Myślenicach rozpoczęły się obchody 50-lecia Koronacji Obrazu Matki Bożej Pani Myślenickiej. Do wspólnej modlitwy i pielgrzymowania do sanktuarium zachęcił Metropolita Krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski w komunikacie, który odczytano we wszystkich kościołach i kaplicach na terenie Archidiecezji Krakowskiej.

– Maryja, Matka Boża, cieszy się wielkim i głębokim nabożeństwem w naszej Archidiecezji i jest czczona w wielu jej sanktuariach i miejscach kultu. W tym roku pragnę zwrócić Wasze oczy ku ziemi myślenickiej, gdzie w kościele pw. Narodzenia NMP, od prawie czterech wieków, szczególnym pietyzmem otoczony jest ukoronowany koronami papieskimi wizerunek Pani Myślenickiej, czułej, serdecznej, kochającej Matki, trzymającej w ramionach Jezusa tulącego się do Jej policzka – napisał arcybiskup Marek Jędraszewski.

W poniedziałek 19 sierpnia Rada Miejska w Myślenicach, podczas nadzwyczajnej sesji, podjęła uchwałę o zawierzeniu dalszych losów miasta i gminy Matce Bożej Myślenickiej.

– Patrząc na podjętą przez radnych uchwałę, mam przed oczami całą historię, 400 lat szczególnej obecności Matki Bożej w znaku tego obrazu, ale też przyszłość, bo to historyczny gest. Przyszłe pokolenia będą wracać do tego dnia, a podjęcie uchwały o zawierzeniu losów i dziejów Gminy Myślenice Pani Myślenickiej to jest coś, co się Matce Bożej od nas należy – mówił na sesji ks. Zdzisław Balon, proboszcz Parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Myślenicach.

Burmistrz Myślenic Jarosław Szlachetka dodał, że gmina będzie współpracować z parafią, by myślenickie sanktuarium stawało się coraz bardziej znanym miejscem kultu Matki Bożej.

– Kto wie, być może kiedyś dorównamy Kalwarii Zebrzydowskiej – powiedział Jarosław Szlachetka.

Program Jubileuszu koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Myślenickiej jest wypełniony po brzegi. Szczegółowy program dostępny jest pod LINKIEM.

Przypomnijmy tylko, że we wtorek 20 sierpnia o 19:30 w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu odbędzie się premiera filmu dokumentalnego „Ślady Maryi”, nakręconego z okazji Roku Jubileuszowego.

– Film prowadzi widzów przez historię sanktuarium i Cudownego Obrazu, ze szczególnym naciskiem na wydarzenie koronacji, opowiedziane z perspektywy świadków – czytamy na stronie myślenickiej parafii.

Z kolei główna uroczystość Jubileuszu, czyli Msza Święta na Myślenickim Rynku, zostanie odprawiona w sobotę 24 sierpnia o godzinie 11:00. Będzie jej przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce arcybiskup Salvatore Pennacchio. Msza Święta Jubileuszowa będzie transmitowana przez Telewizję TRWAM i przez Radio PROFETO.

Zobacz także: [Rozmowa] Myślenickie sanktuarium będzie świętować 50-lecie koronacji cudownego obrazu

Myślenice - najnowsze informacje