wtorek, 7 lipca 2020 08:37, aktualizacja 4 lata temu

Myślenice: "Na jeden dom osunęło się zbocze. Trzeba używać drabin i wchodzić do środka przez okna"

Autor Wiktoria Mitura
Myślenice: "Na jeden dom osunęło się zbocze. Trzeba używać drabin i wchodzić do środka przez okna"

Nawalne deszcze w powiecie myślenickim. Najbardziej ucierpiała infrastruktura komunalna. Do tej pory na usunięcie szkód Gmina Pcim przeznaczyła pół miliona złotych!

Jedną z gmin, która najbardziej ucierpiała po ulewnych deszczach jest Gmina Pcim. Straty są bardzo duże. Jak poinformował nas wójt Piotr Hajduk, uszkodzonych jest większość przejść i dróg (aż 90% powierzchni asfaltowych), 15 przepustów, 15 domów i 2 mosty.

Pcim Sucha to miejsce, które było najbardziej dotknięte przez ulewne deszcze. Przed mieszkańcami jest jeszcze bardzo dużo pracy. Jak informuje sołtys Magdalena Borowska:

Teraz jesteśmy w trakcie prac, które mają na celu usunięcie tych zniszczeń, które spowodowała woda. Myślę, że jeszcze dużo przed nami. Pozostały prace, które są większymi inwestycjami, takie jak nawierzchnia asfaltowa. Przywrócenie ciągów komunikacyjnych jest już za nami.

W Suchej zniszczenia były najdotkliwsze. Problemem był zerwany most na Suszance. Jednak dość szybko udało się go naprawić. Jak podaje sołtys:

Mamy na tyle prężnie działającą lokalną społeczność, że my przejezdny most mieliśmy już w niedziele.W nocy z soboty na niedziele przeszła wielka woda, a w niedziele po południu można było przejechać przez Suszankę.

O problemach z mostem na Suszance pisaliśmy tutaj:

Uszkodzony most, ludzie odcięci od świata. Powiat myślenicki pod wodą
Ulewy nad Małopolską dały się we znaki w powiecie myślenickim. Przez zerwany most na Suszance odcięci od świat zostali mieszkańcy Małej Suchej. Największe straty są w gminach Pcim, Wiśniowa i Raciechowice, gdzie wprowadzono alarmy powodziowe. Intensywne i gwałtowne opady uszkodziły wiele dróg, pod…

Brzegi mostu zostały umocnione, teraz konieczne jest położenie nawierzchni asfaltowej.

Suszanka dosyć mocno wyszła ze swojego koryta szczególnie w Średniej Suchej. Rzeka wylała na drogę i zalewała niektóre posesje. Część ogrodów została zniszczona, zalane zostały garaże oraz pomieszczenia gospodarcze.

W najgorszej sytuacji, tak mi się wydaje, jest jeden dom, na którego osunęło się zbocze. Z jednej strony wejście do domu jest całkowicie zastawione przez osuwisko. Jest to o tyle kłopotliwe, że zasypane jest prawdopodobnie główne wejście. Trzeba używać drabin i próbować wchodzić przez okno - tłumaczyła sołtys Magdalena Borowska.

Do tej pory gminie udało się udrożnić drogi, tak aby były przejezdne. Koszty akcji naprawczych jakie do tej pory dokonano szacuje się na pół miliona złotych.

Gmina Pcim będzie składała wniosek o przyznanie pomocy w wysokości 6 mln złotych. Na taką kwotę są szacowane zniszczenia. Konieczny jest remont m.in. ponad 40 dróg i 2 mostów. Gmina będzie się również starać, aby uzyskać dodatkowe pieniądze na remont 15 najbardziej uszkodzonych domów.

Ważną rzeczą po ulewnych deszczach jest kwestia osuwisk występujących na terenie gminy Pcim. Konieczne są badania geologów, które stwierdzą jaki jest powód osuwisk i czy konieczne są jakieś działania.

Na ostatniej sesji Sejmik Województwa Małopolskiego przeznaczył dla powiatu myślenickiego 150 tysięcy złotych. Dla samej Gminy Pcim – 250 tysięcy złoty.

W Myślenicach żywioł zniszczył m.in.: drogi, urządzenia kanalizacyjne, place zabaw i boiska. Oszacowane straty w naszej Gminie to ponad 10 mln zł. Dla nas jest to suma niebagatelna. Dlatego też rozmawiamy z przedstawicielami administracji rządowej ponieważ nasze możliwości budżetowe są ograniczone i sami nie dysponujemy wystarczającymi środkami - powiedział Jarosław Szlachetka, burmistrz Miasta i Gminy Myślenice.

Radni województwa podjęli również uchwałę o udzieleniu pomocy finansowej gminom na zapewnienie gotowości bojowej jednostkom Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Małopolski z przeznaczeniem na prace budowlano-remontowe w remizach strażackich.

Ulewy, jakie dotknęły województwo małopolskiej w największym stopniu dotknęły trzy powiaty - bocheński, limanowski i myślenicki. Ze wstępnych szacunków przeprowadzonych przez samorządy wynika, że uszkodzenia obejmują m.in.:

  • ponad 190 km dróg,
  • 38 mostów,
  • ponad 100 przepustów.

Szkody pojawiły się też w obiektach i urządzeniach sieci kanalizacyjnej, stacjach uzdatniania wody, szkołach oraz obiektach sportowych. Protokoły przedstawione przez gminy są aktualnie weryfikowane przez Komisję Wojewódzką.

Myślenice - najnowsze informacje

Rozrywka