Ulewy nad Małopolską dały się we znaki w powiecie myślenickim. Przez zerwany most na Suszance odcięci od świat zostali mieszkańcy Małej Suchej. Największe straty są w gminach Pcim, Wiśniowa i Raciechowice, gdzie wprowadzono alarmy powodziowe.
Intensywne i gwałtowne opady uszkodziły wiele dróg, podtopiły domy i posesje. Najwięcej szkód wyrządziły w gminach Wiśniowa, Raciechowice i Pcim, których włodarze ogłosili w nocy alarmy powiodziowe. Mieszkańcy przez podtopienia nie mają dostępu do bieżącej wody.
Ciężki sprzęt pomagał w udrożnieniu Suszanki. Wezbrana woda zawaliła drogę i uszkodziła most. Odcięciętych od świata zostało ok. 200 mieszkańców Małej Suchej.
Zniszczona została droga na Kudłacze. Uszkodzona w kilku miejscach została drofa Węglóka - Kasina Wielka. Trudna sytuacja jest w Gruszowie, gdzie uszkodziła most rzeka Sawa. W Myślenicach najwięcej szkód wyrządziła Raba.
W Raciechowicach od wczoraj wieczorem obowiązuje alarm pzreciwpowodziowy. Gmina wprowadziła stały dyżur sztabu kryzysowego. W wyniku podtopień zamknięte są drogi:
- Dąbie – Szczyrzyc – droga powiatowa,
- Kawec – Gruszów – wieża – droga powiatowa- uszkodzenie mostu
- Sawa – Mogiłki – droga gminna – podmycia podbudowy i poboczy.
Starty na drogach powiatowych wstępnie szacowane są na kilka a nawet kilkanaście milionów złotych.
Od północy obowiązuje alarm w gminie Wiśniowa. Urząd Gminy poinformował, że w związku z obfitymi opadami deszczu mogą wystąpić przerwy w dostawie wody dla mieszkańców całej gminy i zapewnił, że służby pracują nad usuwaniem skutków nocnej nawałnicy.
Gmina Pcim wprowadziła alarm o 1 w nocy w związku z przekroczeniem stanu alarmowego na rzece Raba w miejscowości Stróża. Na miejscu wprowadzono całodobowy dyżur członków Gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego, którzy koordynowali akcję ratunkową w terenie.
Niestety nadal w Małopolsce obowiązkuje alarm pogodowy i spodziewane są dalsze ulewy. Gmina Pcim zamieściła informację dla mieszkańców, jak zachować się podczas zagrożenia powodziowego.
Przygotuj siebie, rodzinę i dobytek na wypadek powodzi, w tym celu:
- przenieś się na górne kondygnacje budynku, będzie to tymczasowe miejsce bytowe/sypialnia/przenieś tu potrzebne i wartościowe rzeczy;
- uważaj na pozrywane mosty, zalane ulice, wyrwy w ulicy, osuwającą lub usuwającą się ziemię;
- zgromadź w domu niezbędną ilość nie psującej się żywności, zabezpiecz czystą wodę, latarki, nieprzemakalną odzież;
- ustal sposób kontaktowania się z rodziną;
- naucz najbliższych członków rodziny odłączania źródeł energii, gazu, wody;
- jeśli możesz - odeślij dzieci i osoby starsze w bezpieczne miejsce - np. do rodziny/znajomych;
- obserwuj komunikaty: miej włączone radio, telewizję, przeglądaj strony internetowe gminy;
- podczas powodzi dostosuj się do poleceń prowadzących akcję ratunkową;
- pamiętaj, aby wykonać część czynności jak najszybciej - później możesz nie zdążyć!!!
zobacz też: