niedziela, 21 czerwca 2020 13:17

Uszkodzony most, ludzie odcięci od świata. Powiat myślenicki pod wodą

Autor Marzena Gitler
Uszkodzony most, ludzie odcięci od świata. Powiat myślenicki pod wodą

Ulewy nad Małopolską dały się we znaki w powiecie myślenickim. Przez zerwany most na Suszance odcięci od świat zostali mieszkańcy Małej Suchej. Największe straty są w gminach Pcim, Wiśniowa i Raciechowice, gdzie wprowadzono alarmy powodziowe.

Intensywne i gwałtowne opady uszkodziły wiele dróg, podtopiły domy i posesje. Najwięcej szkód wyrządziły w gminach Wiśniowa, Raciechowice i Pcim, których włodarze ogłosili w nocy alarmy powiodziowe. Mieszkańcy przez podtopienia nie mają dostępu do bieżącej wody.

Ciężki sprzęt pomagał w udrożnieniu Suszanki. Wezbrana woda zawaliła drogę i uszkodziła most. Odcięciętych od świata zostało ok. 200 mieszkańców Małej Suchej.

Janusz Kamiński
Pcim sucha

Zniszczona została droga na Kudłacze. Uszkodzona w kilku miejscach została drofa Węglóka - Kasina Wielka. Trudna sytuacja jest w Gruszowie, gdzie uszkodziła most rzeka Sawa. W Myślenicach najwięcej szkód wyrządziła Raba.

Janusz Kamiński
Nasze Sprawy Pcim hat 2.554 Mitglieder. Nasze Sprawy Pcim

W Raciechowicach od wczoraj wieczorem obowiązuje alarm pzreciwpowodziowy. Gmina wprowadziła stały dyżur sztabu kryzysowego. W wyniku podtopień zamknięte są drogi:

 • Dąbie – Szczyrzyc – droga powiatowa,
 • Kawec – Gruszów – wieża – droga powiatowa- uszkodzenie mostu
 • Sawa – Mogiłki – droga gminna – podmycia podbudowy i poboczy.

Starty na drogach powiatowych wstępnie szacowane są na kilka a nawet kilkanaście milionów złotych.

Od północy obowiązuje alarm w gminie Wiśniowa. Urząd Gminy poinformował, że w związku z obfitymi opadami deszczu mogą wystąpić  przerwy w dostawie wody dla mieszkańców całej gminy i zapewnił, że służby pracują nad usuwaniem skutków nocnej nawałnicy.

Gmina Pcim   wprowadziła alarm o 1 w nocy w związku z przekroczeniem stanu alarmowego na rzece Raba w miejscowości Stróża. Na miejscu wprowadzono całodobowy dyżur członków Gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego, którzy koordynowali akcję ratunkową w terenie.

Niestety nadal w Małopolsce obowiązkuje alarm pogodowy i spodziewane są dalsze ulewy. Gmina Pcim zamieściła informację dla mieszkańców, jak zachować się podczas zagrożenia powodziowego.

Przygotuj siebie, rodzinę i dobytek na wypadek powodzi, w tym celu:

 • przenieś się na górne kondygnacje budynku, będzie to tymczasowe miejsce bytowe/sypialnia/przenieś tu potrzebne i wartościowe rzeczy;
 • uważaj na pozrywane mosty, zalane ulice, wyrwy w ulicy, osuwającą lub usuwającą się ziemię;
 • zgromadź w domu niezbędną ilość nie psującej się żywności, zabezpiecz czystą wodę, latarki, nieprzemakalną odzież;
 • ustal sposób kontaktowania się z rodziną;
 • naucz najbliższych członków rodziny odłączania źródeł energii, gazu, wody;
 • jeśli możesz - odeślij dzieci i osoby starsze w bezpieczne miejsce - np. do rodziny/znajomych;
 • obserwuj komunikaty: miej włączone radio, telewizję, przeglądaj strony internetowe gminy;
 • podczas powodzi dostosuj się do poleceń prowadzących akcję ratunkową;
 • pamiętaj, aby wykonać część czynności jak najszybciej - później możesz nie zdążyć!!!

zobacz też:

Woda porwała samochód z ludźmi. Ewakuowano szpital. Alarm przeciwpowodziowy w powiecie limanowskim
Nocna ulewa była tak intensywna, że w od godz. 23 do 7 rano straż pożarna interweniowała 170 razy, teraz tych interwencji jest ponad 200. Służby ewakuowały pacjentów na wyższe piętra zalanego szpitala w Szczyrzycu, uwalniały ludzi z zalanych samochodów i pomagały przenosić rzeczy na piętra w domach …
[Foto] Gmina walczy z powodzią: w nocy woda przerwała wał, zalała domy i drogi
W jednej z miejscowości poziom wody osiągnął ponad dwa metry powyżej stanu alarmowego. Nocne nawałnice, jakie przeszły nad Polską, spowodowały podtopienia na terenie gminy Łapanów (powiat bocheński). Przy rzece Stradomce został przerwany wał przeciwpowodziowy. Na wodowskazie IMGW-PIB w miejscowości…

Myślenice - najnowsze informacje