niedziela, 2 października 2022 06:16

Myślenice. Jest umowa! Nowy przewoźnik zastąpi żółte autobusy do Krakowa

Autor Marzena Gitler
Myślenice. Jest umowa! Nowy przewoźnik zastąpi żółte autobusy do Krakowa

Spółka JKA-BUS zapewni komunikację zbiorową autobusami na trasie Kraków - Myślenice. Nowy przewoźnik zastąpi dotychczasowego, który niespodziewanie zrezygnował z końcem września, najszybciej jak to możliwe - poinformował wiceburmistrz Myślenic Mateusz Suder.

Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Myślenice Mateusz Suder podczas piątkowego briefingu poinformował o podjętych działaniach przez władze gminy w celu zażegnania kryzysu komunikacyjnego związanego z wycofaniem się dotychczasowego przewoźnika z kursów autobusowych na linii M1 Kraków – Myślenice.

Pod koniec ubiegłego tygodnia przewoźnik Małopolska PKS poinformował o zaprzestaniu kursów z Krakowa do Myślenic z dniem 1 października. Mieszkańcy zaczęli się martwić o połączenie z Krakowem, mając na uwadze zarówno obowiązki szkolne i zawodowe, jak również rozpoczynający się w październiku rok akademicki.

- W ciągu ostatnich 5 dni, a właściwie dób, bo także pracowaliśmy w nocy, przeprowadziliśmy kilkanaście rozmów z różnymi przewoźnikami w tej sprawie. Większość z nich ze względu na czas oraz inne uwarunkowania nie wyraziła zainteresowania świadczeniem przewozów na tę chwilę. Jeśli idzie o Linię Dowozową Kolei Małopolskich, o której także informowałem państwa, to na tę chwilę, przewoźnik wojewódzki nie jest w stanie zapewnić nam obsługi tej linii. Ta nagła sytuacja wymagała zdecydowanych i konkretnych działań i takie działania jako burmistrz podjąłem. Ich wynikiem jest wyłonienie przewoźnika, który zobowiązał się do uruchomienia przewozów na trasie Myślenice - Kraków. Mam nadzieję, że nowy przewoźnik jak najszybciej uzyska wszelkie niezbędne pozwolenia, aby zapewnić transport na linii z miastem wojewódzkim. Do tego czasu pasażerowie mogą, korzystać z oferty pozostałych przewoźników, którzy zadeklarowali, że w miarę posiadanych możliwości zwiększą ilość swoich kursów - informuje burmistrz Jarosław Szlachetka.

- Do zapytania ofertowego ogłoszonego przez nasze Biuro Zamówień Publicznych zaprosiliśmy również spółkę Małopolska PKS, jednak nie wyraziła zainteresowania ofertą. Ostatecznie wybraliśmy ofertę spółki JKA-BUS z Jerzmanowic, która zapewni obsługę 24 kursów w dwie strony od poniedziałku do piątku, a także 8 kursów w soboty, niedziele i święta – mówi Mateusz Suder, zastępca burmistrza Miasta i Gminy Myślenice.

Autobusy nowego przewoźnika mają wyjechać na trasę zaraz po uzyskaniu zezwolenia na przejazdy, a umowa będzie obowiązywać do końca grudnia bieżącego roku. Start funkcjonowania linii jest uzależniony od uzgodnień dotyczących linii i przystanków ze strony Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Starosty Myślenickiego, Starosty Krakowskiego i Zarządu Transportu Publicznego w Krakowie. Stosowne uzgodnienia burmistrz Myślenic wyda już w poniedziałek. Zgodnie z podpisaną umową Gmina Myślenice dopłaci do wozokilometra tylko w obrębie administracyjnym swojego terytorium. Łączna kwota dofinansowania z miejskiego budżetu wyniesie 104 957,34 zł. Dotychczasowe ceny biletów mają zostać utrzymane.

- Spółka JKA-BUS zapewni komunikację zbiorową autobusami posiadającymi minimum 40 miejsc siedzących w godzinach szczytu lub busami do 25 osób o wysokim standardzie na mniej obleganych kursach. Dokładny rozkład jazdy zostanie podany do publicznej wiadomości bezzwłocznie po uzyskaniu przez przewoźnika wymaganych uzgodnień – dodał Mateusz Suder.

inf. i fot. UMiG Myślenice

Myślenice - najnowsze informacje